Kortgene krijgt natte speeltuin Paarden zijn net zo 24 I Paarden-fysiotherapeute droom Gaby Haven 't Luitje een van de beste charterhavens TOERISME Nieuwe attractie bij De Paardekreek ifKil www.bezorgers.nl PZC Acties ROC: 4000 euro voor Haïti Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In een serie belicht de PZC hun belevenissen of toekomstplannen. Gemeente draait op voor kosten opruimen xtc-afval woensdag 10 februari 2010 W' door Claudia Sondervan KORTGENE - Noord-Beveland krijgt de eerste overdekte water speelplaats van Zeeland. Een wa terspeeltuin is er al wel bij Neeltje Jans, maar die is in de open lucht. De nieuwe natte speeltuin die va kantiepark De Paardekreek wil bouwen, is zomer en winter be schikbaar. De voorziening kost anderhalf mil joen euro. In september wil direc teur Arjen Brinkman de bouw la ten beginnen om in juni 2011 open te kunnen. De waterspeel tuin krijgt klautertorens, touw- bruggen, watergordijnen, tunnels, waterkanonnen en grote en kleine kieptonnen in een zwembad dat niet dieper wordt dan een halve meter. Daar komt ook de waterglij baan in uit. Die wordt uitgerust met tijdwaarneming om de beste 'glijtijden' te markeren. Het wordt een speelplek voor ge zinnen met kinderen tot een jaar of tien, denkt Brinkman. Voor de peuters komt er een kleiner on diep bad met eigen speelvoorzie- ningen, zoals een waterbaantje voor bootjes. Er wordt ook een klein well- nesscentrum ingericht met sauna, stortbad en ontspanningsruimte van waaruit ouders zicht hebben Tekening van de overdekte waterspeeltuin die volgend jaar moet openen bij vakantiepark De Paardekreek in Kortgene. artists impression StudioLinkid.nl WeGGNGR NieuwsMedia DicMbliMet)lo. Wsgencr GOES - Leerlingen van het cluster Zorg van het ROC Zeeland in Goes hebben met acties 4000 euro bijeengebracht voor Haïti. Het geld wordt vandaag overhan digd aan de Haïti Project Founda tion. Onder begeleiding van de werkgroep Leefstijl werd van 20 tot en met 23 januari door alle leer lingen van Onderwijscluster Zorg gecollecteerd binnen het gebouw Bessestraat van ROC Zeeland. Van uit een kraam in de hal werden on der meer pannenkoeken verkocht. JONGEREN door Marijke Vael op de speelbaden. Het wellnesscen- trum kan ook apart worden be sproken. De waterspeelplaats komt direct naast de receptie van De Paarde kreek, tegenover de binnenspeel tuin, met de tennisbaan aan de achterzijde. Voor de bouw offert Brinkman acht kampeerplekken op. Het gebouw krijgt hetzelfde blauwe stalen frame en golvende dak als de bestaande bebouwing. De waterspeelplaats moet het ge mis aan een binnenbad bij de gas ten goedmaken. De Paardekreek heeft een klein zwembad onder een koepeldak dat 's zomers open kan. Brinkman zocht naar een voorzie ning die iets toevoegde aan het aanbod aan zwembaden in de om geving. „Met een zwembad bedien je alle doelgroepen, maar moet je beperkingen opleggen aan de ge bruikers. Als het er op leek dat de grote bouwplannen voor de Wil lem Adriaanpolder over enkele ja ren ook zouden doorgaan, kun je proberen om samen een groot zwembad te bouwen. Roompot heeft de grote aantallen overnach tingen om een zwembad van vijf miljoen te bouwen. Die heb ik niet. Ik wilde iets maken op de schaal van dit park." De water speelplaats kan rond de honderd mensen tegelijk bergen. Ze houdt heel veel van haar vriend, maar paar den zijn even belangrijk in haar leven. „Mijn paard Simon geeft me vaak kusjes. Dan drukt hij zijn neus tegen mijn gezicht. Omdat het nog een jong paard is, is dat soms een vieze snot neus. Ik vind dat niet erg, maar mijn vriend vindt soms dat ik niet lekker ruik. Dan zegt hij: 'Het lijkt wel of ik naast een paard lig'. Maar hij accepteert het wel want hij weet: als hij mij wil moet hij ook paarden accepteren." De 20-jarige Gaby Kok uit Renesse vertoeft bijna dagelijks vele uren bij manege Grol. Zij maakt boxen schoon, borstelt, poetst en voedert paarden, rijdt en traint ze. En praat met ze. Want Gaby maakt net zo gemakkelijk contact met paarden als met mensen. Ze weet intuïtief hoe deze dieren zich voelen en hoe ze daarop moet reageren. „Paarden hebben dezelf- de gevoelens als mensen, maar la ten die heel duidelijk blijken. Mer ries kunnen net zo zeuren als vrou wen. Als ze chagrijnig zijn willen ze niet geaaid worden. En heng sten zijn vaak onmiddellijk afge leid als ze een merrie zien lopen, net als bij mannen." Afgezien van deze, aan sekse ge bonden, eigenschappen zijn paar den volgens Gaby onderling net zo verschillend als mensen. Zij weet waarover zij praat, want paar den zijn haar grote passie. Een fascinatie die zich reeds manifes teerde toen ze nog maar net kon praten en lopen. „Wanneer ik buiten een paard zag was ik helemaal afgeleid. Als kind fantaseerde ik er altijd over. Dan droomde ik dat ik een onzichtbaar paard had." Dromen, die ze ook probeerde te verwezenlijken. „Dan was de hond van mijn oma mijn paard. Ik maakte een zadel voor hem van kleedjes en touwtjes en bond hem met een touw aan de deurkruk, in de zogenaamde stal." Gaby was de enige in het gezin met een fascinatie voor paarden. Maar haar voorkeur werd wel ge respecteerd want op vierjarige leef tijd mocht ze haar eerste rijles ne men. Een klein kind op een groot paard. „Nee, ik was nooit bang, ik vond het geweldig!" Ze had tot haar negende les en kan inmiddels met ieder paard overweg. „Ik houd vooral van paarden met een moei lijk karakter, omdat het een uitda ging is om contact met ze te krij gen en een goede band op te bou wen." Dat doet de twintigjarige door te gen het dier te praten en oefenin getjes met hem te doen. „Ik stel ze gerust en ben er veel mee bezig. Een paard is een vluchtdier. Wan neer het gestrest of bang is schiet het weg en gaat het bakken. Wan neer je er rustig mee praat en om gaat kun je er alles mee doen." Gaby deed nooit aan wedstrijden mee. „Dat was te duur." Het is haar genoeg om met paar den om te gaan en ze te berijden. Ze weet zeker dat haar liefde voor deze dieren nooit zal over gaan. „Ik voel me altijd lekker in de manege en vooral vrolijk. Ook al ben ik moe, ik kan altijd paard rijden." Het is voor Gaby Kok vanzelfsprekend dat zij een beroep wil uitoefenen waarbij ze met paarden kan omgaan. Het liefste wil ze paar den-fysiotherapeute worden. „Zodat ik lichamelijke problemen van paarden kan verhelpen." Daarom wil ze terug naar school nadat ze haar havo- en later vmbo-opleiding op haar vijftiende onderbrak. „Ik was graag tiaar het Hippisch Centrum voor Paarden in Deurne gegaan, maar daar was geen geld voor." Gaby oriënteert zich nu op mogelijkheden om paar den-fysiotherapeute te worden. „Ik moet eerst een mbo-opleiding doen zodat ik word toegelaten op de hbo-opleiding fysiotherapie. Die is gericht op men sen, zodat ik daarna de specialisatie voor dieren moet doen." Op dit moment werkt de paardenliefhebster 's zomers in de horeca in Renesse om verder te kun nen doen wat zij het liefste doet: vrijwilligerswerk in manege Grol. „Het liefste zou ik een baan in een ma nege willen waarmee ik geld verdien. Dat is te combi neren met een mbo-opleiding." Belangrijker dan (veel) geld verdienen, vindt Gaby het om haar gevoel te volgen. Vorig jaar kon ze voor het eerst een eigen paard kopen, op de paardenmarkt in het Brabantse Hedel. De Welscher ponySimon. „Ik zocht eigenlijk een KWPN-paard (Koninklijk Warmbloed Paard Nederland). Maar Simon was niet zo duur omdat hij nog maar vijf maanden was." Het dier, dat aanvankelijk agressief en brutaal was, huppelt nu direct naar de rand van het weiland als hij Gaby aan hoort komen. RILLAND - De gemeente Reimers- waal is 7600 euro kwijt voor het opruimen van illegaal gedumpt xtc-afval bij Rilland. Het afval werd op 30 oktober vorig jaar langs de Putkilweg in Rilland gevonden. Een dader is nooit ach terhaald. „Daarom zullen we de opruimkosten zelf moeten beta len", zegt wethouder Jaap Sinke. „Het is zonde van het geld, maar je kunt het ook niet laten liggen. Het is schadelijk voor het milieu en de gezondheid." Het is niet be kend om hoeveel afval het precies gaat en waar het vandaan komt. Halverwege vorige maand werd in Yerseke nog een omvangrijk drugs laboratorium opgerold. In een loods aan de Zweedijkseweg wer den in twee containers amfetami nen (speed) vervaardigd. Twee Til- burgers zijn toen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de zaak. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - De haven aan 't Luitje in Zierikzee is een van de best uit geruste charterhavens van Neder land. Ook de Bataviahaven in Lely stad heeft veel te bieden aan de be roepszeilvaart. Dat blijkt uit een onderzoek dat de BBZ, de belangenvereniging voor de traditionele chartervaart, deed onder 26 charterhavens. De beide havens scoren zeer goed in dit onderzoek. De BBZ toetste de havens op crite ria die schippers belangrijk vin den, zoals aanlegmogelijkheden, parkeergelegenheid, sanitair, diep gang, de aanwezigheid van afval containers en de hoogte van de ka de. Voorlopig delen de havens van Zie rikzee en Lelystad met het cijfer 8,3 de eerste plaats op de ranglijst, maar Pam Wennekes van de BBZ geeft aan dat sommige gegevens nog gecontroleerd moeten wor den. Daardoor kan de definitieve rangschikking veranderen. Wennekes: „We hebben alle ha vens in kaart gebracht aan de hand van criteria die door schip pers zijn aangedragen. De gege vens zijn door de havenmeesters of door gemeenten aangeleverd. Op basis daarvan is de lijst samen gesteld, maar het is nog maar een conceptversie. De definitieve lijst maken we volgende week be kend." Een prijs is niet aan de rangschik king verbonden. „We hebben de lijst gemaakt om de havenmees ters te inspireren om eens te kij ken hoe andere havens het doen. Het moet een stimulans zijn om een haven zo goed mogelijk te ma ken", zegt Wennekes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58