de 'Lentespelen' sport 131 De Bakker wint het van de stress in Ahoy Ruud Gullit moet het WK voetbal naar België en Nederland halen Tom Boonen wint weer eens woensdag 10 februari 2010 „We verplaatsen geen evenementen. De wedstrijden gaan door waar ze gepland zijn. Honderd procent zeker." Tim Gayda, vicepresident van het organisatiecomité door Johan Stobbe berg waar de ski-onderdelen worden foto Ricardo Mazalan/AP VANCOUVER - Het oosten van de Verenigde Staten ligt plat door een enorme sneeuwstorm. In Neder land is vandaag het NK schaatsen op natuurijs. Hoe anders is de si tuatie in Vancouver. Op de plek waar dit weekeinde de Olympi sche Winterspelen beginnen is het volop lente. De vrije trainingen voor de freesty le skiërs en snowboarders waren de afgelopen dagen verplaatst naar het veel hoger gelegen skioord Whistier en de halfpipe is zelfs dicht. „Het is een uitdaging", zegt Tim Gayda, vicepresident sport van het organisatiecomité Vanoc, over het gebrek aan sneeuw op Cy press Mountain. „We hebben de warmste januari ooit achter de rug." Maar er is een noodplan. „We ver voeren over de weg en door de lucht sneeuw naar Cypress Moun tain, zodat we voldoende hebben om de Spelen ook bij deze hoge temperaturen door te komen. Dat gaat lukken. Honderd procent ze ker. We verplaatsen geen evene menten." Gayda leek gisteravond gelijk te krijgen. Er werd voor het eerst ge traind op Cypress Mountain. De freestyleskiërs konden de bücklepiste op. Die bleek dankzij tonnen sneeuw van elders en door koeling met droogijs (koolzuur- sneeuw) uitstekend geprepareerd. Deze laatste techniek, ook toege past op de springschansen, is nieu\v bij Olympische Winterspe len. De voorbije dagen voerden vracht wagens en helikopters - in totaal driehonderd transporten - grote hoeveelheden sneeuw aan uit ho ger gelegen oorden. De top van Cy press Mountain is maar net 1000 meter. Binnenin de aangelegde sneeuwhopen kan de temperatuur dankzij buizen waarin droogijs wordt geperst op min 70 graden worden gehouden. Ook in de binnenstad van Vancou ver en in schaatsstad Richmond is Koning Winter nergens te beken nen. In de bloemperkjes staan de clematissen al in de knop, bloeien de viooltjes volop en komen tul pen en narcissen uit de grond. Mutsen en handschoenen zijn al opgeborgen voor de volgende win ter. Een Chinese Canadees in T-shirt fietst voorbij. En verderop loopt ie mand in zijn korte broek en op slippers. De weerman van het Van oc kan er niet veel meer van ma ken. De voorspellingen voor de ko mende weken maken nog wel ge wag van wat sneeuw op Cypress Mountain, maar in de stad zelf is en blijft het voorjaar. De tempera turen gaan voorlopig niet naar be neden. Het weer mag dan nog niet in olympische sferen zijn, de stad Vancouver is dat beslist wel. Een enkele winkel is vergeten de kerst versiering op te bergen, maar ver der kleuren overal de groen-tur- quoise-blauwe banieren van de Spelen het straatbeeld. Op een ponton in de haven drijven de olympische ringen als een baken in het water. En op elke olympische locatie zwermen smurfen rond. Smurfen? „Zo noemen we de vrijwilligers. Vanwege hun blauwe jassen en blauwe mutsen", lacht Janet Allb- right. De chauffeuse van de shutt lebus naar de Olympic Oval is zelf in een keurig marineblauw colbert gestoken. Thiemo de Bakker in actie tegen de Tsjech Jan Hajek. foto Koen Suyk/ANP ROTTERDAM - Nederland heeft twee tennissers in de tweede ron de van het ABN-Amrotoernooi in Rotterdam. Na Igor Sijsling, die maandagavond laat de Duitser Mischa Zverev opzij zette (6-7 (2) 6-3 7-5), overleefde gistermiddag ook Thiemo de Bakker de eerste ronde. Hij versloeg de Tsjech ]an Hajek met 7-6 6-3. „Ik heb mezelf vandaag een nieu we kans gegeven om de volgende wedstrijd beter te spelen", zei Thie mo de Bakker na zijn zege. „Die spanning... Waarschijnlijk kwam het omdat ik voor eigen publiek speelde. Maar daar ben ik nu door heen. Ik maak me geen zorgen over de volgende partij." Wat is er toch veranderd in het hoofd van De Bakker, die tegen woordig samen met Robin Haase en trainer Dennis Schenk over de wereld trekt? In zijn vorige tennis- leven stond hij bekend als klier en druktemaker. De Bakker werd zelfs eens geschorst omdat hij ook buiten de baan te veel verleidin gen zocht. „Ik kon doorgaan zoals ik deed of ik moest er voor gaan le ven, waarbij ik ook de minder leu ke kanten van het tennis moest op pakken", liet De Bakker eerder op tekenen. „Waar ik moeite mee had, is dat tennis geen hobby meer is maar werk. Maar uiteinde lijk vind ik het wel het leukste om te doen. Ik besloot er eind 2008 he lemaal voor te gaan." En met succes, in 2009 brak hij door met vier titels op challengers (een niveau lager dan de ATP-toer- nooien). En bereikte hij de magi sche tophonderd. „Ik kan me nu meten met de wereldtop. Daar door voel ik me geprikkeld. Ik kan meer en ik wil meer. Nog harder werken en winnen", zei hij na zijn zege op Hajek. „Ik heb er echt zin in." Thiemo de Bakker, momenteel de beste speler van Nederland, komt morgen in actie tegen de winnaar van de partij tussen Olivier Ro- chus en Gael Monfils. Die laatste versloeg de Nederlander vorig jaar tijdens de Davis Cup. „Laat maar komen, ik ben er klaar voor." Generatiegenoot Igor Sijsling speelt vandaag, zijn tegenstander is de Zweed Robin Söderling. „Het is fijn dat het goed met ons gaat. We kunnen allemaal goed tennis sen, nu moeten we het laten zien." AMSTERDAM - Nederland en België spelen Ruud Gullit uit als belang rijkste troefkaart voor het binnen halen van het WK voetbal in 2018 of 2022. Het zogenoemde Holland- Belgium Bid heeft de Amsterdam mer benoemd tot president. Gullit moet de kandidatuur kracht bijzet ten en wereldwijd uitdragen. De voormalige beste voetballer van de wereld heeft zich inmid dels verzekerd van de hulp van Jo han Cruijff, Marco van Basten, Cla rence Seedorf, Dennis Bergkamp, Eric Gerits, Michel Preud'homme en Edwin van der Sar. Zij zijn toe gevoegd aan een grote lijst van am bassadeurs voor de kandidatuur. „Ze helpen waar nodig", stelde Gullit gisteren tijdens zijn presen tatie in Amsterdam. ,„Ja, ook Cruijff wil nu helpen. Hij is name lijk blij dat een voetballer de kar gaat trekken." Geheel naar de wens van Cruijff is Gullit nu het boegbeeld van de bid- organisatie. Uitvoerend directeur Harry Been is blij dat de aanvoer der van de Europees kampioen van 1988 de komende maanden zo veel mogelijk stemmen wil win nen. „We gaan alle krachten bundelen om op 2 december een WK bin nen te halen", benadrukte Been. „Cruijff gooit veel deuren open. Gullit en Van Basten ook. We rei zen graag met Pierre van Hooij- donk naar Turkije en Leo Beenhak ker doet het weer goed in Trinidad en Tobago." De 24 leden van het uitvoerend co mité van de Fifa wijzen op 2 de cember in Zürich het WK van 2018 en 2022 toe. De verwachting is dat het grootste voetbaltoernooi in 2018 in Europa wordt gehou den. Nederland en België concurre ren met Spanje/Portugal, Rusland en Engeland. Australië, Qatar, Ja pan, Zuid-Korea, de VS en Indone sië hebben zich ook kandidaat ge steld. Zij strijden waarschijnlijk om het WK van 2022. Gullit: „Nederland heeft veel goe de voetballers voortgebracht. Ik denk echt dat we samen een goe de kans maken." MESAIEED - Tom Boonen heeft de derde etappe van de Ronde van Qatar gewonnen. De Belgische renner vierde zijn eerste zege sinds het Circuit Franco-Beige in okto ber. Hij liet in de massasprint de^Duitser Haussier en de Australiër Cooke achter zich. Wouter Mol van Vacanso- leil blijft aan de leiding in het klassement. De Duitser Gerald Ciolek kwam tijdens de eindsprint ten val en brak zijn sleutelbeen. Beste Nederlander was Bobby Traksel met de achtste plaats. foto lan Langsdon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33