-[eerlijk, het geluid van een knisperend briefje van 25 II Economie zonder geld Pinbetalingen woensdag 10 februari 2010 Binnen één jaar is het aantal betalingen met de pin- kaart in Nederland gestegen van 33 procent in 2008 naar 38 procent nu. Currence, de merkeigenaar van PIN, verwacht dat het aantal contante betalingen bin nen drie jaar onder de 50 procent zal zakken. „Het aantal pinbetalingen is in een stroomversnelling te rechtgekomen", stelt woordvoerder Bob Coulooze van Currence. Uit een nog te publiceren onderzoek van Currence blijkt een behoorlijke verschuiving in het betaalge drag van de Nederlanders. Zo is het aantal, wat Cur rence noemt 'fervente pinners' sinds 2007 gestegen van 33 tot 45 procent nu. Coulooze: „Ongeveer 80 procent van de bevolking be taalt momenteel in meer of mindere mate met de pin. Jaar op jaar zien we nieuwe records. Voor pin- only, zoals Telfort dat invoert, lijkt het nog eventjes te vroeg, maar er staat wel een hele stevige druk op contant geld." In de economische puinhoop Suriname is 'hosselen' voor de gewone man dé manier om te overleven: bijklussen, vaak zonder dat er geld aan te pas komt. Wie weinig geld heeft, neemt zijn toevlucht tot ruilhandel, ooit de moeder aller handel. De prehistorische ruilhandel is op diverse fronten bezig aan een come-back, daarbij opmerkelijk genoeg geholpen door het hypermoderne internet als 'marktplaats' en 'ad ministratiekantoor'. Ook het rijke Westen kent talrijke al ternatieve systemen voor een lokale ruileconomie. In Nederland zijn ongeveer tachtig Lets-kringen actief. Lets betekent Lokaal Economisch Transactie Systeem. Zij omzeilen de fiscus door diensten en producten te ruilen waarvan de waarde vantevoren is bepaald. Op die manier kan een lid van een kring bijvoorbeeld krediet verdienen door iemands belastingaangifte te verzorgen en de zo ver diende 'punten' uitgeven aan appeltaarten die een ander lid bakt. In Amsterdam heeft de bekendste Lets-kring van Neder land, Noppes, vijfhonderd leden. De digitalisering maakt het verrekenen van kredieten binnen een kring alleen maar eenvoudiger. Een ander verschijnsel is regiogeld. In Duitsland is het op een tiental plaatsen mogelijk kleine plaatselijke winke liers te steunen in hun strijd om te overleven tegenover de grote winkelketens. Dat gebeurt door waardebonnen die alleen bij lokale winkels te besteden zijn. Daarnaast is er het 'barteren', waarvan ook in Nederland voorbeelden bestaan (Bartering, TradeXchange Nederland, Qoin - ook gericht op regio's - en YourTrade). Barteren stamt uit Zwitserland, waar bedrijven tijdens de economi sche crisis na de beurskrach van 1929 de handen ineen sloegen en binnen 'barters' diensten en producten met ge sloten beurzen gingen ruilen. De oudste 'barter' is de Zwitserse WIR Wirtschaftsring, met tegenwoordig 80.000 mkb-leden. Geschat wordt dat er in de wereld 750 barters actief zijn, die samen 200 mil jard euro omzetten. C3-bedrijfsnetwerken - in Zuid-Amerika getest door de Utrechtse ontwikkelingsorganisatie Social Trade Organisa tion - gaan een stapje verder dan de 'barters'. Via aanko pen komt geld een netwerk binnen, dat weer ingezet wordt om renteloos binnen het netwerk te kunnen inves teren. ikende munt De lol gaat er afin een samenleving zonder con tant geld. Dat is de overtuiging van Gerard Borst, onderzoeker geldcultuur bij het Geld- museum in Utrecht. „De ontwikkeling naar een cashloze samenleving is in vol le gang en ik vind dat voor een groot deel te betreuren. Geld is namelijk niet alleen een betaalmiddel, maar ook emotie. Jaren geleden werkte ik op het land bij mijn opa. Aan het eind van de week kreeg je een briefje van 25 gul den, dat knisperde zo mooi. Die emotie raken we dus kwijt." De druk om steeds meer te pinnen is groot. Niet alleen door de winkeliers die daarmee de greep in de kassa door overvallers willen voorkomen, maar ook door de over heid. Borst: „De overheid wil het liefst alles kunnen trace ren en dat kan met pinbetalingen, niet als er contant wordt afgerekend." Het betalen met contant geld zal steeds ver der afnemen, maar toch denkt Borst dat een volledig contantloze samenle ving niet mogelijk is. „Denk alleen maar aan al het zwart geld dat er is. En als het contante geld helemaal wordt afgeschaft, heb ik medelijden met Dagobert Duck want in virtueel geld is het moeilijk zwemmen." Afgezien van de emotie van het spaarvarkentje waar af en toe een klinkende euro in verdwijnt, ziet Borst ook een praktisch probleem bij het verdwijnen van contante betalingen: „Jongeren zijn dan nog maar één muisklik ver wijderd van een hele hoop schulden." Dat is ook de reden dat het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) kritisch is over het steeds meer betalen met bijvoorbeeld de pinpas. „Het is belangrijk dat mensen die moeilijk grip hebben op hun uitgaven, weten wat ze hebben en wat ze kunnen uitgeven. Bij contant geld zie je in je portemonnee wat je hebt", zegt Annema- rie Koop van het Nibud. „We zijn niet star tegen nieuwe ontwikkelingen, maar als er alleen virtueel geld is, veran dert ook de financiële opvoeding. Nu kun je met contant geld kinderen bewust maken van uitgaven, dus als het geld zou verdwijnen moet daar ook iets op worden gevon den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11