uitschakelingen zat sport29 L Hij gooide een gat in de muur Verdriet stuwt Li Jiao naar zege Zilver voor Vuijsters Van Emden voert de druk op In Memoriam 1943 - 2010 Hans Dekkers derde in slotetappe Italië halvefinalist in Fed Cup WL. W a maandag 8 februari 2010 Grim Vuijsters (foto, links) pakte gisteren in de klasse +100 kilo de zilveren medaille. Hij verloor in de finale van de Fransman Teddy Riner. Elco van der Geest, die sinds een half jaar uitkomt voor België, won het goud in de klasse -100 kilo. door Roeland van Vliet PARIJS - Judoka Elisabeth Wille- boordse heeft zaterdag een prima seizoensstart gemaakt. Tijdens de Grand Slam in Parijs - vanwege de sterke bezetting het officieuze we reldkampioenschap - greep de 31-jarige Middelburgse een bron zen medaille. „Gelukkig weer een medaille", zei ze. „Ik was er klaar mee om steeds vroeg uitgescha keld te worden in Parijs." Willeboordse (-63 kilo) ging één keer eerder met brons naar huis. Dat was in 2006. In de jaren daar na verloor ze steeds al vroeg in het toernooi, meestal op een schlemie lige manier. „En heel erg was dat nooit. Het was toch maar mijn eer ste toernooi van het jaar en dus hoefde ik niet per se goed te zijn", vertelde ze. „Maar ik wilde dat niet nog een keer hoeven zeggen, ik wilde hier gelijk al staan." Dat liet ze in haar eerste partij ook meteen zien. Ze legde de Franchise Clarisse Agbegnenou al meteen bij haar eerste actie op haar rug: ip- pon! Het aldoor luidruchtige Fran se publiek in het immense Palais Omnisports de Paris Bercy kreeg niet eens de tijd om aanmoedigin gen te scanderen. Ook in haar kwartfinale liet Wille boordse duidelijk weten wie de sterkste was. Ze was veel aanvallen der dan de Duitse Claudia Ahrens en won de partij met een waza-ari. De Zeeuwse was nu al verzekerd van een medaille. Sinds vorig jaar zijn er op dergelijke grote wereld bekertoernooien geen herkansin gen meer en hoeven de verliezers van de halve finales niet te strijden om het brons tegen de winnaars van die herkansingen. Daardoor kon Willeboordse zonder druk aan haar wedstrijd tegen de Fran- (jaise Gevrise Emane beginnen. „Het enige doel was: zo lang moge lijk tegen haar judoën. Ik had nog nooit tegenover haar gestaan, ik wilde haar voelen." Maar die gelegenheid kreeg ze niet. De wereldkampioene van 2007 (-70 kilo) zet al binnen twin tig seconden een armoverstrekking in, waarna Willeboordse directe af tikte. „Normaal probeer ik me er nog wel uit te draaien. Ik voelde nu ook wel wat ruimte daarvoor. Maar ik dacht: als Emane die ruim te dicht trekt, breek ik m'n arm. En ik had al last van mijn elleboog, dus tikte ik af. Op zo'n moment geldt wel: het is maar Parijs. Je gaat niet je seizoen op het spel zetten." Haar coach Marjolein van Unen gaf haar gelijk: „Ze komt wel nogal dom in die armoverstrekking te recht, maar moet dan niet gaan for ceren. Ze hoefde hier niet te preste ren, ze mócht hier presteren." Willeboordse nam na het WK in augustus 2009, waarop ze in Rot terdam zilver won, veel gas terug. Het najaar stond niet in het teken van de topsport. Ze richtte zich op haar studie en haalde haar sociale contacten aan. Eenmaal in het nieuwe jaar maakte ze een frisse start. „Ik ben weer heel hard gaan trainen. Fysiek was het enorm zwaar, maar ik ben er verrassend goed doorheen gekomen. Dat is erg meegevallen. Ik word dit jaar weliswaar 32, maar mijn lichaam houdt zich goed. Ik krijg van de coaches ook wel de ruimte om te luisteren naar mijn lijf Als ik rust nodig heb, dan krijg ik dat van hen." Ja, wel van Marjolein van Unen, Chris de Korte en Hans Kroon, maar niet van haar opleiding. In de afgelopen tijd - ze begint van daag aan haar laatste week - moest de studente geneeskunde, die in dienst is bij Defensie, stage lopen op de Van Ghentkazerne in Rotter dam. Ze maakte lange werkdagen. En 's avonds volgden dan zware sessies bij Budokan Rotterdam of de nationale selectie. „Tussendoor was er geen tijd om te slapen en na een zware training kom ik ook niet makkelijk in slaap. De combi natie van fulltime werken en top sport is niet ideaal, maar het is alle bei heel leuk." Het zal in de toekomst vaker pas sen en meten worden. Vanwege verplichtingen voor haar studie en Defensie kan ze niet te ver vooruit kijken. „Ik bekijk het van jaar tot jaar. Ik kan niet anders." Van Unen: „Ze vindt het nog leuk en doet het prima. Ze richt zich weer een jaar op het EK en WK." Wille boordse: „En het EK is dit jaar wél een belangrijk toernooi voor mij. Ook op EK's ben ik er klaar mee om er al vroeg uit te vliegen." PARIJS - Anicka van Emden hijgt al jaren in de nek van Elisabeth Wille boordse. Ze is de grote concurrente in de klasse -63 kilo. Zaterdag deed de Haagse hef beter dan de Middel burgse: ze pakte zilver. Ze versloeg in de halve eindstrijd wereldkam pioene Yoshie Ueno uit Japan. In de finale was de Franqaise Gevrise Emane echter te sterk. door Koen de Vries DÜSSELDORF - Li Jiao is terug aan de top van het Europese tafelten nis. De 37-jarige Chinese met Ne derlands paspoort speelde de afge lopen twee jaar wel goed, maar niet goed genoeg om individueel grote toernooien te winnen. Gisteren schreef ze in Düsseldorf voor de derde keer in haar carrière de Toptwaalf op haar naam. In de finale tegen de Poolse Li Qian over leefde ze twee matchpoints en won ze het toernooi voor de derde keer in haar carrière: 11-710-1211-4 11-6 8-11 4-11 13-11. Het is alleen jammer dat er droeve omstandigheden aan haar succes ten grondslag liggen: de dood van haar man. Li Jiao's man overleed vorig jaar november. De Chinese ging rond de jaarwisse ling wel mee op trainingskamp naar haar moederland China, maar tafeltennissen deed ze niet. Daarvoor had ze te veel verdriet. Pas twee weken geleden was ze weer in staat haar batje ter hand te nemen. Het berekende niet dat het verwer kingsproces ten einde was. Een vol gende stap daarin zorgde voor on verwacht succes in Düsseldorf Ta feltennis is momenteel volkomen onbelangrijk voor haar. Het spelle tje zorgt voor afleiding en daar is alles mee gezegd. Het zorgt voor totale ontspanning. Haar verdriet stopt de Chinese he lemaal weg. Li, die de afgelopen maanden vele kilo's is afgevallen, wil er niet over praten. „Deze overwinning is voor mij heel speciaal", zei ze zonder een verdere toelichting te willen ge ven. „Ik verwachtte helemaal niets van dit toernooi en had dus niets te verliezen." Li )iao had zaterdag in haar eerste wedstrijd tegen de Roemeense Eli- zabeta Samara even opstartproble men. Ze breide de 1-3-achterstand echter recht (4-3) en stoomde daar Hij was razendsnel, beschikte over een enorme sprong kracht en had een verwoestend schot. Ooit gooide hij zelfs een gat in de muur van een sporthal. Jan Jongepier was in de jaren zestig een fenomeen op handbalgebied en vierde met het Middelburgse EMM mooie triomfen. Afgelopen vrijdag overleed Jan Jongepier op 66-jarige leeftijd. door jan Dagevos Eigenlijk was Jan Jongepier voorbestemd om voetballer te worden bij Middelburg. Zijn vader speelde er en dus maak te ook Jan de gang naar sportpark de Nadorst. Hij had talent en speel de op zijn zeventiende al een proefwedstrijd in het eerste, dat toen onder leiding stond van Piet Lindenberg. Een conflict dreef Jan Jongepier echter in de armen van Eendracht Maakt Macht (EMM), de Middelburgse handbalvereni ging- Het was het begin van een prachti ge loopbaan. Hij haalde zelfs de na tionale selectie en speelde op 27 fe-' bruari 1965 met het B-team tegen België B. Later bij de opening van de sporthal aan de Nassaulaan speelde Jongepier zijn enige echte interland (to-8-verlies tegen Bel gië). De grootste successen behaalde Jongepier met EMM. Hij promo veerde in de jaren zestig met de ploeg naar de overgangsklasse, des tijds het hoogste niveau in Neder land. EMM draaide meer dan be hoorlijk mee op dat niveau. Hoog tepunt was de uitwedstrijd tegen Sittardia, met spelers als Guus Can- telberg en Pim Rietbroek. EMM won met 14-13 en Jongepier nam Jan Jongepier de helft van de doelpunten voor zijn rekening. Dat gebeurde wel vaker. Jongepier was altijd wel goed voor zes a ze ven doelpunten per wedstrijd. Hij had een enorme winnaarsmentali teit en bracht keepers vaak in de verlegenheid. 'Een kwestie van net zo lang wachten tot de keeper Jae- weegt en dan gooien', liet Jonge pier in 1996 in de PZC optekenen. Jan Jongepier was ook een enfant terrible en lag wel eens in de clinch met de scheidsrechters. 'Ik was niet onsportief of zo, het ging altijd om woorden', zei Jongepier jaren later. 'Met tegenstanders ben ik nooit op de vuist gegaan. Je in casseerde en deelde uit.' Jongepier was niet alleen als spor ter bekend, maar ook als eigenaar van een sportzaak in Middelburg. Hij ondersteunde vele Zeeuwse sportclubs. Naar het EK (in april in Wenen) mag maar één Nederlandse. Dat wordt Willeboordse. „Maar mis schien moet ik nog op een paar toernooien laten zien dat ik het ver dien", zei de Zeeuwse zaterdaga vond. Naar het WK (in september in To kio) mogen wel twee Nederlanders per gewichtsklasse. BESSÈGES - Hans Dekkers is giste ren als derde geëindigd in de slote tappe van de Ster van Bessèges. Ni co Eeckhout won en liet in de sprint Valentin Iglinsky en Hans Dekkers (IJzendijke) achter zich. Johnny Hoogerland-werd 61e. De renner uit Yerseke legde in het al gemeen klassement beslag op de dertiende plaats. Dekkers werd 70e. De eindzege ging naar de Fransman Samuel Dumoulin. na met zeges op de Kroatische Boros (4-0), de Duitse Schall (4-1), de Hongaarse Toth (4-0) en haar Poolse naamgenote Li Qian (4-3) door naar haar derde toptwaalfze- ge- Daarmee komt ze hoger in de rang orde dan Neerlands tafeltennisdi- va Bettine Vriesekoop, die het toer nooi twee keer won. De eindstrijd bij de vrouwen had een compleet Nederlandse kun nen zijn. In de andere halve finale leek een derde speelster met de achternaam Li, de Chinese met Ne derlands paspoort Li Jie, tegen Li Qian op een zege af te stevenen. Ze kon haar 2-1-voorsprong echter niet vasthouden en verloor met 4-2. De partij was een reprise van de finale van vorig jaar toen de Poolse Li met 4-1 van de Neder landse Li won. Bij de mannen ging de zege net als in 2009 naar Timo Boll. De Duit ser versloeg de Wit-Rus Vladimir Samsonov met 4-2. CHARKIV - De Italiaanse tennissters zijn weer goed op dreef in het toernooi om de Fed Cup. De titelverdediger plaatste zich gisteren opnieuw voor de halve eindstrijd. Francesca Schiavone (foto) bezorgde haar land in het duel met Oekraïne het beslissende punt. Ze versloeg Katerina Bondarenko met 2-6 6-1 6-1. Italië speelt in de halve finales tegen Tsjechië. De Tsjechi sche vrouwen wonnen voor eigen publiek met 3-2 van Duitsland. De tennissters van de Verenigde Staten toonden aan dat ze ook zonder de zusjes Williams kunnen winnen. Ze wonnen van Frankrijk. Tegenstander wordt Rusland. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83