buitenland E 7 Janoekovitsj op winst Centrale in VS ontploft: mogelijk 'veel doden' Servische filosoof Markovic overleden SwissSense 25% JUBILEUM-KORTING! maandag 8 februari 2010 VERKIEZINGEN OEKRAÏNE Uitkomst bij voorbaat al betwist Pro-Russische kandidaat heeft volgens exitpolls 48,7 procent van de stemmen gekregen. Beide kandidaten beschuldig den elkaar vooraf al van frau de. Komende dagen kunnen on rustig worden in Oekraïne. KIEV - Wie de presidentsverkiezing in Oekraïne ook wint, de uitslag wordt bij voorbaat betwist. Vol gens twee prognoses die gisteren kort na het sluiten van de stembu- reau's werden gepubliceerd wint Janoekovitsj. In de ene krijgt hij 48,7 procent van de stemmen, in de ander 49,8 procent. Zijn tegen strever premier Joelia Timosjenko blijft in beide onderzoeken steken op iets meer dan 45 procent van de stemmen. Zittend president Joesjtsjenko werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. De kiescom missie komt vandaag met een voor lopige uitslag. Als de uitslag klopt, betekent het een comeback voor de 59-jarige Ja noekovitsj, die voor het aanhalen van de banden met Moskou is. Hij won de presidentsverkiezingen in 2004, maar daar bleek fraude in het spel. Het leidde tot de Oranje Revolutie die de pro-westerse Joesjtsjenko en Timosjenko aan de macht bracht. Maar zij raakten al snel gebrouilleerd en voerden de afgelopen jaren steeds ruzie. Veel burgers zijn teleurgesteld in de re volutie. De afgelopen dagen zijn de span ningen opgelopen. Beide kandida ten beschuldigden elkaar ervan fraude te willen plegen tijdens de tweede verkiezingsronde. „Ik ben geen waarzegger, maar ik denk dat mensen vandaag de juis te keuze zullen maken", liet Janoe kovitsj weten toen hij gistermid dag bij een stembureau in Kiev zijn stem uitbracht. Hij werd verge zeld door partijfunctionaris Viktor Sivets, die liet weten dat 'alle falsifi catie van de kant van premier Ti mosjenko zou mislukken'. Sivets en Janoekovitsj arriveerden enkele minuten nadat halfnaakte demon stranten van de feministische actie groep 'FEMEN' bij het stembureau waren weggevoerd. Het was de afgelopen dagen onrus tig in Oekraïne. Beide kandidaten hebben aangekondigd dat hun aan hangers strategische gebouwen zul len bezetten, wanneer de uitslag niet naar hun zin zou zijn. Beide kandidaten klagen over fraude in verschillende delen van het land. In de afgelopen vijf haar heeft Ja noekovitsj zich ontwikkeld tot een pragmatisch politicus. Hij wil zich de komende tijd vooral op econo misch herstel richten. Het Neder landse Kamerlid Harry van Bom mel (SP) was gisteren als waarne mer in de Oekraïense havenstad Odessa. Timosjenko voerde daar de laatste weken veel campagne. „In haar rol als premier kwam ze hier onlangs nog 40 ambulances af leveren", vertelt Van Bommel. „Dat kan natuurlijk niet." MIDDLETOWN - Een explosie in een in aanbouw zijnde elektriciteits centrale in Middletown in de Ame rikaanse staat Connecticut heeft volgens de lokale autoriteiten een 'groot aantal slachtoffers' gemaakt. Dat meldde nieuwszender CNN gisteravond. De politie sprak tot dat moment nog over twee doden. Een gasleiding zou volgens getui gen zijn geëxplodeerd. Andere ge tuigen zeiden dat op het moment van de explosie een test plaats vond met het inschakelen van de turbines waarmee stroom moet worden opgewekt. De ontploffing was in de verre om geving te horen. Metershoge vlam men schoten de lucht in. Omwo nenden dachten dat er een aardbe ving plaatsvond. Een zwarte wolk hing boven de Kleen Power Plant. De manager van de met olie en gas gestookte centrale van 620 me gawatt bevestigde dat er slachtof fers zijn gevallen, maar kon niet zeggen hoeveel. Mogelijk waren er gisteren tot honderd mensen aan het werk in de centrale. Er werd gisteravond nog druk ge zocht naar slachtoffers. Traumahe likopters en tientallen ambulances waren naar de plek van de ramp gekomen om hulp te bieden. Een woordvoerder van een ziekenhuis zei dat er zo'n twintig gewonden waren binnengebracht. Middle town ligt zuidelijk van de hoofd stad Hartford van Connecticut, in het noordoosten van de VS. BELGRADO - De Servische filosoof Mihailo Markovic is gisteren op 87-jarige leeftijd in Belgrado overle den. Markovic werd in de jaren zes tig en zeventig vooral bekend als lid van een groep wetenschappers die ijverden voor een ondogma tisch marxisme. Markovic vocht in de Tweede Wereldoorlog als parti zaan tegen de nazi's. In 1990 sloot hij zich aan bij de Servische presi dent Milosevic. www.swisssense.nl Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, tel. (0118) 60 65 94 Royal Class 444: complete'boxspring-aanbledlng bestaande uil: 1 gestofmord hoofdbord 2 elektrisch verstelbare pocketveren boxsprings revitaliserend massagesysteem uitgevoerd met uniek terugloopsysteem 2 luxe gestoffeerde pocketveren matrassen voorzien van 5 ergonomische comtortzones en afgedekt met hoogwaardige Talalay latex 1 luxe matrastopper van hoogwaardige Talalay latex infrarood besturing. 180x210 cm >8660;- 7920,-. In andere maten leverbaar. Een bejaarde vrouw brengt haar stem uit in het dorp Borsjtsjiv, op zo'n 110 kilometer ten westen van de Oekraïense hoofdstad Kiev. De nek-aan-nek-race tussen Joelia Timosjenko en Viktor Janoekovitsj lijkt volgens de eerste uitslagen door Janoekovitsj te zijn gewonnen. foto Aleksandr Klimenko/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7