Zeeland PZC Van Schaik vraagt Bos tolvrije tunnel Standbeeld pater Paridaen naast de dorpspomp Pleidooi voor benoeming aparte Boze Mulder nodigt wethouder havenzaken Terneuzen staatssecretaris uit ZEEUWS-VLAANDEREN 14 en 15 IS 14 VERKEER Alternatief financieringsplan verkeerswethouder voorziet in snelle afbouw tarief Hulde aan de kunst van het buutreednen De Dekzwabbers vieren presentatie van debuut-cd Maandag 8 februari 2010 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De Westerscheldetun- nel kan al in 2020 tolvrij zijn. Nu nog wordt uitgegaan van 2033, maar verkeerswethouder Co van Schaik van Tërneuzen heeft een fi nancieringsplan uitgewerkt dat voorziet in een gestage daling van de tarieven tot over tien jaar ieder een gratis gebruik kan maken van de tunnel. Daarvoor heeft hij wel hulp nodig van 'Den Haag' en 'Middelburg'. Van Schaik heeft inmiddels de me dewerking ingeroepen van minis ter Bos (Financiën) en Gedeputeer de Staten. Hij vindt het nog steeds onaanvaardbaar dat weggebruikers moeten betalen om vanuit Zeeuws-Vlaanderen de rest van Nederland te bereiken. „Ook vind ik het ongepast en economisch niet verantwoord dat bezoekers en passanten van de regio elke keer weer de 'tolbarrière' moeten ne men." Hij zegt dat niet alleen als verkeerswethouder, maar ook als voorzitter van het Zeeuwse Plat form Arbeidsmarktbeleid. Van Schaik stelt een trapsgewijze verlaging voor van het tunneltarief door de betaalde tol in de eerste plaats voor een deel in mindering te brengen op de wegenbelasting. „Dus de rijksoverheid stort per ge registreerde doorgang een bedrag op de rekening van de BV Wester- scheldetunnel. Dan kan het tarief al direct omlaag en wordt het door de regering zo geprezen reke ningrijden al toegepast." Jaarlijks levert dat de BV 2,6 miljoen euro op. Daarnaast zou de provincie jaarlijks 2.5 miljoen uit het divi dend van Delta beschikbaar moe ten stellen, net als een deel van de opcenten, die de provincie van de wegenbelasting ontvangt. Boven dien is, volgens Van Schaik, ook de regio best bereid een duit in het zakje te doen, 'ook al behoren regionale verbindingen niet tot de wettelijke taak van gemeenten en waterschappen'. Van Schaik ten slotte: „Vindt dit plan geen ge hoor, dan zullen we de sociaal-eco- misch-bestuurlijke blik naar het zuiden moeten richten om onze potenties ten volle te benutten." door Frank Cijsel aardenburg - De dorpsgemeen schap van Sint Kruis was gister morgen in groten getale present tij dens de kerkdienst in de katholie ke kerk van Aardenburg voor de in wijding van het beeld van de in 2004 overleden dorpsgenoot pater Gerard Paridaen. Hij was bijna zijn hele priesterleven actiefin het Amazonegebeid van Brazilië. Het houten beeld is van de hand van beelden kunstenaar - pastoor Omer Gielliet uit Breskens. „In dit werk heb ik enige onmacht in zijn uitdrukking willen uitbeelden. Het was een sterk en taai ventje dat hard werkte zonder omzien." De pastoor bezocht zijn collega in de jaren tachtig„Hij was in het Amazonegebied actief als boer, planter en chemicus en leerde de mensen het land bewerken op de plantages. Het was mijn vriend en een man naar mijn hart. Een man die geen aandacht wou. Onder de plaatselijke bevolking was hij dan ook graag gezien." Neef Walter Pa ridaen, die samen met zijn broer Albert het initiatief nam voor de plaatsing, sprak aan het eind van de dienst een dankwoord. Hij was verheugd te kunnen melden dat de plaatsing van het beeld dicht bij zijn grafin zijn geliefde Sint Kruis nu een feit is. Het beeld kreeg een plekje bij de pomp op het dorpspleintje. Het houten beeld van pater Paridaen werd op een kar de kerk uitgereden naar Sint-Kruis. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - De positie van de ha ven van Terneuzen moet worden versterkt. Er zijn mogelijkheden te over, maar die moeten dan wel goed worden aangepakt. De raadsfractie Top Gemeentebe langen vindt de benoeming van een aparte wethouder voor haven zaken, die de haven in al z'n aspec ten onder de aandacht brengt en vertegenwoordigt in alle mogelijke overlegorganen, gerechtvaardigd. „We mogen op havengebied de boot niet missen. Daarom is de grootste alertheid geboden", zegt raadslid Pim Broekhuysen. „De Belgische havens hebben een ha venschepen, Rotterdam heeft een havenwethouder, laat Terneuzen dat voorbeeld volgen." Hij wijst op de komende verzelfstandiging van havenschap Zeeland Seaports, die de gemeente bijna dwingt de regie over de eigen haven in eigen hand te nemen. Maar daarnaast zijn er tal van ontwikkelingen, waarvan Terneuzen optimaal dient te profi teren, zoals de ingebruikname van de Schelde-Seineverbinding in 2016, die de binnenvaart een enor me impuls zal geven. „Terneuzen vormt daarin een belangrijke scha kel. En zo zijn er veel meer voor beelden." Broekhuysen vindt dat Terneuzen de banden met de bin nenvaart verder moet aanhalen en ook veel meer aandacht moet be steden aan marketing en promotie van de haven. „Dat kan allemaal beter dan tot nu toe." door Wout Bareman hulst - Burgemeester ]an Frans Mulder van Hulst nodigt staatsse cretaris Bijleveld (Binnenlandse Za ken) uit te komen praten over de problematiek van de krimpregio Zeeuws-Vlaanderen. Haar waarschuwing om geen huis te kopen in uitbreidingswijken op het platteland is Mulder in het ver keerde keelgat geschoten. Bijleveld adviseert die (plattelands)regio's ook zich niet langer te richten op nieuwbouw maar op kwaliteit. Mulder: „De staatssecretaris zou deze regio's beter omarmen en mensen juist aanmoedigen te gaan wonen in de plattelandsgebieden. Ook voor de toekomst van bedrij ven is het belangrijk om mensen aan te trekken, zodat er voor hen voldoende personeel voorhanden is. Dat is essentieel voor de leef baarheid in de regio." Om de staatssecretaris daarvan te overtui gen wil Mulder dat ze op korte ter mijn langs komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79