61 buitenland In Sderot verwachten ze opnieuw raketten Met stip dé cruise-specialist! stipreizen.nl President voedt vrees over Iraanse kernbom Navo: meer landen bij Afghanistan betrekken Een jaar later zijn bewoners Zuid-Israël niet gerust Chaos door sneeuwval aan oostkust VS Lawines in Italië eisen vier levens maandag 8 februari 2010 mnrffrwr~rTnrrriiiHi iwmii i n Tamara Pashanov: „Ik heb voortdurend het gevoel dat we alleen maar wach ten op iets nog veel ergers." foto Ad Bloemendaal/GPD TEHERAN - De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad heeft op dracht gegeven uranium te verrij ken tot een splijtbaar gehalte van 20 procent. De strijd met het Wes ten, dat niet wil dat Iran zelf ura nium verrijkt uit vrees voor een kernwapen, dreigt daardoor verder te escaleren. Ahmadinejad zei gisteren dat hij de grote mogendheden twee tot drie maanden had gegeven om het besluit te voorkomen en dat die tijd verstreken was. De Verenigde Staten riepen de internationale ge meenschap in een reactie op een drachtig samen te werken om Iran onder druk te zetten. De interna tionale gemeenschap heeft de Iraanse regering genoeg kansen ge boden om duidelijk te maken wat ze wil, zei de Amerikaanse minis- MÜNCHEN - De Navo moet nauwe re banden aanknopen met China, India, Pakistan en Rusland en hun om advies vragen over Afghanis tan en andere veiiigheidskwesties. Daardoor heeft secretaris-generaal Rasmussen van de Navo gisteren gepleit tijdens de jaarlijkse confe rentie over defensie en veiligheid in München. De landen die Rasmussen noem de, hebben volgens hem belang bij stabiliteit in Afghanistan. Zij kun nen meer doen om het land te ont wikkelen en bij te staan, meende de Navo-chef „Ik denk dat er al leen voordelen zijn in termen van vertrouwen, onbevangenheid en samenwerking", zei de vroegere premier van Denemarken. ter van Defensie Robert Gates. Hij zei te geloven dat er nog tijd is voor sancties en druk om hun werk te doen. „Maar we moeten dan wel allemaal samenwerken." Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken sprak van een 'opzet telijke schending' van vijf resolu ties van de VN-Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad legde Iran om die reden al drie keer sancties op. Iran zegt verrijkt uranium te wil len gebruiken als brandstof voor de twee kerncentrales die het land bouwt. Voor dat doel is echter ver rijkt uranium met een splijtbaar gehalte van ongeveer 3 procent no dig. Nu president Ahmadinejad op dracht heeft gegeven uranium te verrijken tot 20 procent voedt dat de vrees dat Iran in het geheim aan een kernwapen werkt. Rasmussen staat een bondgenoot schap voor ogen dat een forum wordt waar vele landen hun visie op een reeks veiligheidskwesties met elkaar delen. Niet alleen de si tuatie in Afghanistan, het terroris me, computercriminaliteit en de verspreiding van kernwapens, maar ook de piraterij, de klimaat verandering en de strijd om de na tuurlijke hulpbronnen zouden ter sprake kunnen komen. De Afghaanse president Karzai zei gisteren in München de militaire dienstplicht te overwegen om een leger op te kunnen bouwen dat zonder buitenlandse hulp kan. Kar zai zou een leger- en politiemacht van driehonderdduizend man op poten willen zetten. De oorlog in Gaza heeft rust gebracht in het zuiden van Israël. De bewoners tellen hun zegeningen, maar hou den rekening met een nieu we confrontatie. door onze correspondent Ad Bloemendaal Het stadje Sderot, acht jaar lang in het nieuws als doelwit van Pales tijnse raketbeschietin gen, lijkt een nieuw leven te zijn begonnen. Alle leegstaande flats zijn weer verhuurd en de vraag overtreft het aanbod. De prijzen van koophuizen zijn het afgelopen jaar zelfs met 40 procent gestegen. Zo heeft de bloedige militaire cam pagne in de Gazastrook in ieder ge val aan de Israëlische kant van de grens voor verbetering gezorgd. Maar de bevolking van de grens streek is bang dat het niet meer zal zijn dan een korte pauze. „Het is hier nu rustig, maar ik voel me niet gerust", vat Tamara Pas hanov (32) haar gevoelens samen. Ze drijft in het centrum van Sderot een winkel in bruidsjapon nen. „Het is na al die jaren heel on wezenlijk. Ik heb voortdurend het gevoel dat we alleen maar wachten op iets nog veel ergers. Maar intus sen gaat het me beter, dat is waar." Het dagelijks leven van de inwo ners van het stadje is het afgelo pen jaar drastisch veranderd. „Als ik naar de supermarkt ging, hoor de ik onderweg soms twee of drie maal het raketalarm. Dan moest ik snel een schuilplaats opzoeken", herinnert Yevgenia Stein (47) zich. Ze runde jarenlang een kleuterdag verblijf met 24 kinderen, tot er bij het toegangshek een raket explo deerde. „Alle ramen vlogen aan scherven en een van de moeders kreeg een lamp op haar hoofd. Ik ben niet bang voor mezelf, maar de verantwoordelijkheid voor al die kinderen kan ik niet meer aan. Ik werk nu in een fabriek." Stein noemt de actie van het leger in Ga za een groot succes. „Maar ik weet niet hoe lang de rust zal duren." De legerleiding is evenmin opti mistisch. „Het is zeker tien jaar ge leden dat we zo'n lange periode van rust hebben meegemaakt", zei generaal-majoor Yoav Galant on langs. „Maar we moeten goed be seffen dat de horizon nog niet vei lig is. We bereiden ons voor op het ergste." Niks nieuws allemaal voor Shloijio Margalit (72). In de jaren vijftig be hoorde hij tot de oprichters van kibboets Nir Oz, twee kilometer ten oosten van de Gazastrook. Van af de eerste dag waren er veilig heidsproblemen. „Infiltraties van terroristen, beschietingen, we heb ben het allemaal meegemaakt", zegt hij, wijzend naar de bomenrij achter de kibboets, waar Gaza be gint. „Acht jaar geleden plaatste het leger daar een elektronisch be waakt veiligheidshek. Even was het rustig, maar toen kwamen de raketten en de mortiergranaten." Margalit is blij met de rust, maar heeft ook 'het knagende gevoel dat we naar een nieuwe confrontatie gaan'. „Uiteindelijk zal de politiek het moeten doen", meent hij. WASHINGTON De sneeuwstorm die zaterdag de oostkust van de Verenigde Staten teisterde is gisteren afgezwakt, maar het dagelijks leven is nog steeds ontwricht. Honderdduizen den huishoudens kwamen in en rond de federale hoofdstad Was hington DC zonder stroom te zit ten. In Washington viel zaterdag een pak sneeuw van ruim 81 centi meter. Nog nooit was er in de hoofdstad zo veel sneeuw gevallen. Morgen wordt weer een sneeuw storm verwacht ROME In het weekeinde zijn in Noord-Ita- lië vier mensen omgekomen door lawines. Gisteren kwam in de ber gen bij Belluno een man om door een lawine. Reddingswerkers von den op de Monte Baldo het lichaam van een 17-jarige jongen die zaterdag was verrast door een lawine. Een andere jongen was daar zaterdagavond al dood gevon den. En bij Lecco werd het lijk van een 50-jarige man gevonden die sinds zaterdag werd vermist na een lawine. KLM 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excL Calamiteitenfonds/rese boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excL Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. imt *-Sr>r d>)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6