141 zeeland Gooi alle takken en bomen maar in O Werkgroep Actief Terrein Beheer een 'oude bekende' op het eiland Ramen en deuren dicht tijdens sanering mmms REIZEN maandag 8 februari 2010 S VRIJWILLICERSDAG Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt jaarlijkse ontmoetingsdag in Burgh-Haamstede door Melita (anting Wie geen trek had in zagen kon met een excursie mee. f het nu de mensen zijn die hout zagen, geïnteresseerden in cultuur-historie of de kenners van vo gels en planten: alle vrijwilligers van de stichting Landschapsbe heer Zeeland waren zaterdag wel kom op de jaarlijkse vrijwilligers- dag. Meer dan honderd mensen namen de uitnodiging aan en kwa men een dagje zagen, graven en rondkijken in het gebied van Na tuurmonumenten bij Slot Haam stede. „Hier bij het hek kan heel de pluk weg", zegt boswachter Jan de Roon van Natuurmonumenten. Hij wijst op een woesternij van braamstruiken naast het toegangs hek van Slot Haamstede aan de Moolweg. De vrijwilligers gaan meteen aan de slag. Met takken- schaar en een simpele stok wordt de braamstruik weer tot normale proporties teruggebracht. Aan de andere kant van het hek staat op- schot. „Iepen en esdoorn" zegt De Roon. De bomen moeten weg, hoewel er niet veel iepen meer zijn na de iep ziekte. Esdoorn is er meer dan ge noeg. „Esdoorn noem ik ook wel de bospest. Ze verdringen jonge ei ken en beuken", vertelt De Roon. „Dat moet allemaal weg want we willen graag dat er voldoende ruimte komt voor de eiken die we hebben aangeplant." Langs de Moolweg, maar ook in de Vensterlaan (een van de karak teristieke lanen in het slotbos) zijn eiken aangeplant. Om te voorko men dat deze bomen scheef groeien moeten ze volop de ruim te krijgen. Na verloop van jaren ontstaat er dan weer een statige oude laan. Benjamin is een van de jongste deelnemers aan de vrijwilligers- dag. Hij sjouwt met een flinke boom. „Dat vind ik leuk. Een beet je zagen en snoeien en buiten be- SLZ Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) is in 1982 opgericht. Bij de stichting werken 34 beroeps krachten en meer dan 3000 vrijwil ligers. De SLZ werkt samen met terrein beheerders en particulieren. De stichting richt zich op natuur- en landschapswaarden in het bui tengebied. Niet alleen op behoud van bestaan de elementen, maar SLZ werkt ook aan vernieuwing. SLZ geeft advies over onderhoud, subsidie en opknappen van cultuur historische elementen. zig zijn", legt hij uit. Veel leeftijdge noten zijn er niet, het merendeel van de vrijwilligers is de dertig al ruim gepasseerd. Benjamin haalt er z'n schouders over op. het maakt hem niet uit. „Gooi alle takken en bomen maar in het bos. Dood hout leeft", geeft Jan de Roon aan als iemand vraagt wat er met alle takken moet gebeu ren. Het werk bij de Moolweg is niet de enige klus die deze dag geklaard wordt. Aan de Vertonsweg wordt aan elzenmeten gewerkt en in het slotbos worden greppels weer open gegraven zodat het water goed naar de slotgracht kan stro men en er is gewerkt in de Zeepe- duinen. De jaarlijkse vrijwilligersdag van stichting Landschapsbeheer Zee land is niet alleen bedoeld om te werken. Het is ook een manier om andere vrijwilligers te ontmoeten en eens in een ander gebied te kij ken door met een excursie mee te gaan. Hoogtepunt van de dag is onge twijfeld de uitreiking van de 'gou den jiri-zaag'. Deze prijs voor een vrijwilliger ging dit jaar naar Henk Dalebout, voorzitter van de werk groep terreinbeheer van de Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Hij heeft de prijs gekregen voor zijn jarenlange en waardevolle samenwerking met de stichting Landschapsbeheer. Kindervertier in klimnetten. Gastheer voor de vrijwilli gers van stichting Land schapsbeheer Zeeland was de Werkgroep Actief Terreinbe heer van de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland. Deze werkgroep is al dertig jaar ac tief op Schouwen-Duiveland. „De werkgroep bestaat vanaf maart 1979. We zijn voor het eerst aan het werk geweest bij het Biester- veld, op de Vroongronden en heb ben daarna heel wat projecten aan gepakt. We hebben bijvoorbeeld schotten geplaatst in de kreken van de Koudekerkse inlaag om het waterpeil omhoog te brengen. Die schotten hebben er niet lang ge staan. Toen gingen de landbouw en de natuur nog niet zo goed sa men", vertelt Erik-Jan van der Meer van de werkgroep. Inmiddels is die relatie een stuk verbeterd en wordt vaak nauw sa mengewerkt tussen de vrijwilli gers en de boeren. Werken bij de werkgroep Actief terreinbeheer op Schouwen-Duive land betekent heel afwisselend be zig zijn op mooie plekken. Wilgen knotten, gras maaien, elzenmeten onderhouden bijvoorbeeld. Of on derhoud plegen op het eilandje Dwars in de weg in het Grevelin- genmeer of op de zeereep. Het werk ging en gaat niet altijd van een leien dakje. Neem de aanleg en later het onder houd van de vogeleilandjes in de Flaauwersinlaag. „Het wemelde daar van de ratten. Bij het hooien van de eilandjes had je soms een rat aan je vork en je zag de dieren aan alle kanten wegzwemmen." Het rattenprobleem is goeddeels opgelost door de waterstand te ver hogen en nu kan een kolonie sterns daar broeden en de jongen groot brengen. De werkgroep komt jaarlijks een keer of negen bij elkaar om samen te werken. smaBtmtÊÊiKBmimaasmgfPKfsgii^mmmaaamÊmtm mtuaiKsisimmmsmasaKaKmMmtnm. door Rob Paardekam MEEST CELEZEN 1. Tandartsen niet naar ziekenhuis 2. Eerste Strao in de mist 3. Geef houtwal bescherming terug WEBLOG Kijk ook eens naar de weblogs op de site. Rude stats bijvoorbeeld, over het Zeeuws amateurvoetbal. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland GOES - Goes staat aan de voor avond van één van de grootste sane ringsoperaties uit zijn geschiedenis. Vanaf volgende week gaat het Bleekveld ongeveer twee maanden op de schop. De gemeente pro beert de overlast voor onderne mers en omwonenden zoveel mo gelijk te beperken, maar enige hin der gaan ze hoe dan ook ondervin den. Neem elektronicazaak It's. Die heeft zijn ingang aan het Bleek veld, maar dat is straks verboden gebied. Bovendien moet iedereen aan het Bleekveld - dus ook de be woners van de appartementen bo ven de winkel - af en toe ramen en deuren gesloten houden in ver band met schadelijke stoffen die kunnen vrijkomen. De gemeente is wel blij dat de omwonenden hun huis niet hoeven te verlaten. „We hadden met alles rekening ge houden", stelt wethouder Joost Adriaanse. „We waren daarom blij dat onderzoek van de GGD uit wees dat het genoeg is om op be paalde momenten ramen en deu ren gesloten te houden." De sane ring wordt zo uitgevoerd dat er zo min mogelijk schadelijke stoffen vrijkomen. Een oppervlakte van in totaal 420 vierkante meter wordt in kleine stukjes grond tot vier me ter diep afgegraven, waarna er snel weer nieuwe grond overheen gaat. Zo is er weinig kans op de uitdam ping van stoffen. Het werk gaat een maand of twee duren. De verontreiniging zit die per dan wordt uitgegraven, daar om gaan er een soort injectiefilters de grond in. Die stoten stoffen uit om de afbraak van de verontreini ging te bevorderen. De verwach ting is dat na de eerste fase - het af graven van de ongeveer duizend kuub verontreinigde grond - zeven tig procent van de verontreiniging is verwijderd. Na de tweede fase met de injectiefilters moet dat zo'n tachtig procent zijn. Honderd procent afbraak is niet mogelijk, maar door de sanering kan het tot een stabiele eindsituatie komen. De verontreiniging is ontstaan door het lozen van reinigingsmid delen door een chemische wasserij die tientallen jaren op het Bleek veld zat. Het gereedschap staat klaar voor de vrijwilligers. Nog 3 dagen tot de trekking! Staatsloterij en krijg €50 korting op een Oad-vakantie. Vraag naar de voor- j; waarden bij uw ANVR- fireisadviseur of kijk op E§ www.oad.nl/staatsloterij. www.oad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66