41 binnenland TO0S Basisscholleren leren Tr1 over orgaandonatie KlclVCrtjC vier Cn SITIS JCS 'Aso-huis' slaat aan in Amsterdam Nieuwe kankertherapie Radboud lijkt succes m Drager van Willemsorde ziet geen bezwaar in dubbelrol militair en Rode rozen in trek voor Valentijnsdag Peuter (2) overlijdt na ongeval op A37 Meer drugsvangsten in pakketpost Sieneke (17) wint Nationaal Songfestival PAUL KUSTERS Lichaam onder ijs blijkt paspop maandag 8 februari 2010 i in WK 11 'i 'in 11 it HiMiwrn'M'wiHMf ii iïiiriiii ïi)imiTiiiii'Ti>ïii GRONINGEN - Kinderen van basis scholen kunnen binnenkort les krijgen over orgaandonatie. Op 11 februari wordt in Groningen een lesmodule gepresenteerd die kinde ren leert nadenken over het schen ken van organen en weefsel aan doodzieke leeftijdgenoten. De lesmodule over orgaandonatie voor basisschoolleerlingen is geïni tieerd door Marion Siebelink, do norcoördinator van het Universi tair Medisch Centrum in Gronin gen. Siebelink doet promotieonder zoek naar 'het kind als donor'. Ze heeft honderden kinderen en tien tallen ouders geïnterviewd en be studeerde tevens de juridische en ethische kanten van het onder werp. De lesmodule is gericht op de groe pen 7 en 8 van de basisschool. ALMERE - De politie en brandweer van Almere zijn zaterdagavond uren bezig geweest met het bergen van een lichaam onder het ijs. Het lichaam bleek bij nader inzien een paspop te zijn. NIJMEGEN - Een nieuwe kankerthe rapie die het UMC St Radboud in Nijmegen alleen nog selectief toe past, dentritische celtherapie, is zó succesvol dat die binnen 5 tot 10 jaar als reguliere behandeling kan worden gegeven voor diverse ty pen kanker. Dat verwacht Carl Fig- dor, hoogleraar Immunologie van het Radboudziekenhuis. Dit is een van de weinige zieken huizen in de wereld waar de be handeling zowel wordt aangebo den als wetenschappelijk onder zocht. Veel patiënten wijken nu nog uit naar alternatieve behande laren om de therapie te krijgen 'als laatste kans'. Volgens het Radboud ziekenhuis geschiedt dat echter al tijd onder valse voorwendsels. „De methode is te ingewikkeld om zonder peperdure middelen te kunnen toepassen." Bij dendritische celtherapie wordt „Mijn ervaring is dat kinderen van af een jaar of tien zeer goed in staat zijn om zo'n lastig onder werp te behandelen. Wanneer er meer over wordt gepraat, zal de be wustwording worden vergroot en dat is belangrijk om een keuze te maken. Met een juiste beslissing kan het aantal donoren uiteinde lijk toenemen en het aantal kinde ren dat sterft door de wachtlijsten verminderen." v In ons land overlijden jaarlijks ge middeld vijf doodzieke kinderen omdat ze niet op tijd een orgaan van een ander krijgen. „Ik vind het aantal van vijf onaanvaard baar, als je weet dat je dat door be tere voorlichting en familiegesprek- ken kunt voorkomen. Vergeet niet: met één donor zijn soms vier tot vijf kinderen geholpen." De politie zette de omgeving van de Paarlemoervijver (Almere Bui ten) in eerste instantie af voor de forensische recherche. De vijver ligt midden in een woonwijk. Het bleek echter loos alarm. een tumor behandeld met afweer- cellen uit het eigen lichaam. Die worden opgekweekt in het labora torium, nadat ze uit het bloed zijn opgepikt. Het vaccin dat daarmee wordt gevormd, herkent alleen de kankercellen als ziekteverwekkers en breekt de tumor na inspuiting doelgericht van binnenuit af „Groot voordeel is dat dit gebeurt zonder bijwerkingen voor de rest van het lichaam," zegt Figdor. De afgelopen zeven jaar zijn drie honderd patiënten behandeld, alle maal met een melanoom, een agressieve vorm van huidkanker. Omdat de celtherapie nog experi menteel is, kwamen alleen mela- noompatiënten in aanmerking die waren uitbehandeld. „De helft had er baat bij. Voor 40 procent heeft de therapie levensverlengend ge werkt, 5 procent is ook na jaren nog steeds ziektevrij." Als oorlogsheld Kroon echt vervolgd zou worden, tja, dan zou hij wel eens kun nen overwegen te stoppen als kroegbaas. Vooralsnog ziet hij nog geen bezwaar. door Mare Brink en Henk Mees DEN BOSCH - Het Korps Comman dotroepen moet nog twee weken wachten op kapitein Marco Kroon, tot na carnaval. Als cafébaas is hij alweer aan het werk. „Nu ben ik even het lijdend voorwerp, maar ik vlucht niet. Ik ga ervan uit dat alles goed afloopt, ik heb vertrou wen in de Nederlandse rechts staat", zegt Marco Kroon. Stipt op het openingsuur schuift Kroon zaterdagmiddag om 12 uur na een weekje sluiting de gordijn en opzij en haalt hij het bord 'ge sloten' weg. Welkom in Feestcafé Vinny's aan de Pensmarkt in Den Bosch. .Jullie mogen me alles vra gen, maar ik ga niet op de zaak in en ik ga wel door met mijn werk. Mijn klanten gaan voor." Zijn klanten vormen tevens een af- weerschild voor de drager van de Militaire Willemsorde, die door Justitie wordt verdacht van overtre dingen van de opium- en wapen wet. 'Mediavrienden: om de priva cy van mijn gasten te beschermen, geldt een foto- en filmverbod voor de media', valt op de voordeur te lezen. Ondertekend met: Marco K. Zelfspot. De avond tevoren heeft de spaar kasvereniging de beurzen gevuld voor carnaval. Geen moment valt hij uit zijn rol. Voorzover er wrok leeft, wordt die gecamoufleerd. „Juist omdat ik nog zo emotioneel ben, zeg ik niks over de zaak. Dat kan emoties oproepen en dan ga ik misschien te ver. Want de aantij ging alleen al dat ik drugs zou ge bruiken, maakt mij het meest boos. Wie mij kent, weet hoezeer ik daarop tegen ben. Ook mijn klanten." AMSTERDAM - De speciale woning en voor extreme overlastveroorza kers in Amsterdam blijken een suc ces. De afgelopen 2,5 jaar heeft de bijzondere woonvorm aangetoond dat bewoners kunnen terugkeren in een normale woonwijk. Daar om krijgt het zogeheten project Skaeve Huse een vervolg. Skaeve Huse komt uit Denemar ken en is in een aantal Nederland se steden opgezet. De huizen zijn bedoeld voor mensen die, vaak door psychische problemen, niet langer in corporatiewoningen kun nen blijven omdat ze te veel over last veroorzaken. In Amsterdam moeten dertig mensen per jaar hun huis uit 0111 die reden. Ook in Arnhem, Tilburg, Kampen en Maastricht staan asowoningen. Ja, Marco Kroon weet ook heus wel welke gevaren op de loer lig gen voor een caféhouder in het centrum van Den Bosch. Had hij daarom wel een café moeten begin nen, is de vraag die nu aan de orde is. Kroon: „Ik heb echt mezelf niet in de shit gebracht. Of ik hiermee ZOETERMEER De komende week is het topdrukte op de bloemenveilingen. Vooral ro de rozen zijn niet aan te slepen. In de week voor Valentijnsdag is de omzet in de veilingen zo'n 60 pro cent hoger dan in een gewone week. Voor de bloemensector is 14 februari sinds 2000 de belangrijk ste dag, vóór Moederdag, Kerstmis en Pasen. Na rozen zijn tulpen en chrysanten het meest populair. HOOGEVEEN Een 2-jarig jongetje uit Spijkenisse is gisteravond in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij eerder op de dag opliep bij een verkeersongeval in het Drentse Oosterhesselen. Hij zat in een auto die over de kop was geslagen op de A37. Zijn moeder (22) die de wagen bestuurde, is met haar twee zusjes naar het ziekenhuis gebracht. door kan gaan, hangt natuurlijk wel af van de uitspraak van het Openbaar Ministerie. Als de combi natie niet mogelijk was geweest, had ik het niet gedaan. Maar het is toegestaan voor een militair. En ik was niet meer operationeel, ik had er alle tijd voor. Had ik dan wel een winkel mogen beginnen?" HILVERSUM Steeds meer drugs komen met pak ketpost via Schiphol naar Neder land. Veel van de onderschepte ver dovende middelen komen uit Suri name. Dat blijkt uit cijfers van de douane die RTL Nieuws bekend maakte. De douane onderschepte vorig jaar 40 procent meer pakket ten met drugs dan een jaar eerder. De douane vond ook cocaïne in ko kosnoten en opgelost in sambal. BAARN Sieneke vertegenwoordigt Neder land in mei op het Eurovisiesong festival in Oslo. De zangeres won gisteravond het Nationaal Songfes tival dat live te zien was bij de Tros op Nederland 1. Vijf onbekende, be ginnende acts brachten een eigen versie van het nummer Ik ben ver liefd (Sha-la-lie), dat Pierre Kartner schreef voor het Songfestival. CAMPASNES SEMEENTERAADSVERKIE2INSEN IN VOLLE SANS TOO^> H&KjJC» NJi Mediavrienden. Ik begrijp de reden q afwezigheid en heb oo- enkel probleem om jullie te woord;c slaan. Ik wil jullie echter wel verzoeken om dc privacy van mijn gasten tc respecteren en daarom eeeu filmbeelden in het café le

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4