421 gezondheid Lekker in je lijf én in je gezin 'P maandag 8 februari 2010 sasaajfygg1 '«BHHUM Carrière maken, sociale contacten onderhouden, kinderen opvoeden, legio nevenactiviteiten hebben: we zijn druk, druk, druk... En dan moet je ook nog sporten, dat is zo ge zond. Doe dat toch met het hele ge zin! Je boekt tijdwinst, verstevigt de onderlinge band én het is gezellig. door Bauke Boersma illustratie Jos Diender JL i< i ap, gaan we na het eten even fiet- sen?" Vader is uitermate gevoelig voor de smekende ogen van zijn kleine meid en wil ook dolgraag spelen met zijn oogappel. Maar de 'plicht' roept. Na een lange, drukke werkdag wacht de vergadering van de voetbalclub, waar en kele onverbeterlijke 'tijgers' er altijd weer voor zorgen dat het nachtwerk wordt. Gisteren was het al niet anders, toen ma bij de buurtvereniging actief was. Van morgen heeft hij weinig betere verwachtingen. De gemeente heeft snode plannen in de wijk, waardoor de waarde van de huizen dras tisch zal dalen. De hoogste tijd voor overleg. Bij hem thuis, want moeder moet bridgen. De kleine meid moet zichzelf grotendeels zien te redden. Zo, daarna een avond vrij. Nou ja, vrij. Naar de sportschool. Twee uur zweten. Dat buik je is steeds meer een doorn in het oog. Daar na is het aan de bar steevast gezellig en rolt hij ver na twaalven zijn bed in. Een avond later is de vrouw des huizes weer weg, ten nissen met vriendinnen. Pa 'past' op. Met dochterlief spelen? Wel zin, geen tijd. Die stapel papieren van het werk ligt te wach ten. Belangrijke contracten op komst! Inderdaad, pa, ma en dochter zien elkaar veel minder dan hen lief is. 'Welterusten schat, goedemorgen lief..' Dat móet anders. Het kan ook anders. Zeker waar het sporten betreft. Waarom niet met zijn allen aan het lichamelijke welzijn werken? Scheelt tijd, verstevigt de band. Er zijn tal van sportieve activiteiten waaraan het hele gezin kan mee doen. Vier (ex-)topsporters geven de voor zet, om lekker in je vel én je gezin te zitten. TOUWTJESPRINGEN Ex-bokser Orhan Delibas (38), olympisch zilver in 1992, zilver op EK ama teurs in 1993 en goud op WK militairen in 1995: „Om te beginnen is touwtje springen al heel goed als war- ming-up voor intensief trai nen. Je traint je been-, arm- én buikspieren. Na enkele minuten kun je de intensivi- foto CPD teit opvoeren om je hartslag echt goed te verhogen. Je doet het uiteindelijk zo'n tien minuten. „Ga je alleen touwtjespringen om aan de broodnodige lichaamsbeweging te komen, dan kun je dat ieder dag ongeveer vijftien minuten doen. Je kunt dat kwartier in setjes verdelen: drie minuten springen, een mi nuut rust. In totaal doe je dat vier keer. „Om het minder eentonig te maken, kun je tijdens het springen allerlei oefeningen doen met je benen. Je kunt knieheffen, je hielen aanraken, twisten met je benen en al lerlei andere oefeningen. Met goed touwtje springen verbrand je heel veel calorieën." nodig Eén springtouw per persoon. En een groter touw voor groepsspringen. kosten Voor 1 euro per persoon heb je al een prima springtouw. vanaf De meeste kinderen, kunnen vanaf hun 6e al heel aardig touwtjespringen. ook Gewoon touwtjespringen te simpel? Probeer rope skipping, waarbij het gaat om kracht, acrobatiek en uithoudingsvermogen. www.touwtjespringen.nl en www.ropeskipping.nl Wielrenster Marianne Vos (22), wereldkampioene op de weg (2006) en veldrij den (2006, 2009, 2010) en winnares olympisch goud puntenkoers in 2008: „Wielrennen, maar natuur lijk ook gewoon fietsen, is om te beginnen heel goed voor de algehele conditie. En daarnaast ook voor de been foto CPD spieren in het bijzonder. Het grote voordeel: nagenoeg ie dereen kan het, zonder dat het een té grote inspanning is. Bovendien is het heel 'vrien delijk' voor de spieren en de gewrichten. Fietsen is naar mijn idee de ideale gezins training, jong en oud kunnen makkelijk en heerlijk samen op-pad. „Wil je een bepaald gezond effect bereiken, dan raad ik aan het minimaal een half uur per dag te doen. Dit hoeft niet per se recrea tief te zijn. Je kan best fietsen naar werk, school of supermarkt. Iets vaker de auto la ten staan voor de korte ritjes, dat zou voor veel mensen al een heel goed begin zijn." benodigd Ra, ra... een fiets! Hoeft geen spe ciaal model te zijn, het gewone huis-, tuin en keukenmodel voldoet prima. kosten Zo goedkoop of duur als je het zelf wilt maken. Ook leuk... Skeeleren Op de openbare weg skeeleren, drijft automo bilisten tot wanhoop, maar het is wel een sport om bij uitstek met het gezin te doen. 6-jarigen kunnen vaak al aardig skeeleren, al ligt het tempo niet heel hoog. Als ze wat jon ger zijn, kunnen ze mogelijk al wel op rol schaatsen. Zoek niet de drukste plekken op en denk, zeker voor de kleintjes, aan bescher mingsmateriaal voor hoofd, ellebogen, knieën en polsen/handen. Hardlopen met kinderwagen Terwijl de baby slaapt, duwt vader of moeder de kinderwagen al hardlopend voort. Er zijn tegenwoordig zelfs speciale kinderwagens voor (baby joggers). De grotere kinderen kun nen ook prima meedraven. Maar voer de snel- vanaf Wil je met een redelijke snelheid kun nen rijden, dan moet het kind toch al gauw 6 jaar of ouder zijn. Maar de positieve effec ten liggen niet alleen in snelheid. Minder snel, maar een grotere afstand fietsen, werkt ook heilzaam. ook Bar slecht weer? Ga met z'n allen de sportschool in en fiets je fit zonder een me ter vooruit te komen. Lastig: voor de meeste sportscholen is wel een abonnement nodig. www.fiets.startpagina.nl HARDLOPEN Kamiel Maase (38), natio- naal-recordhouder op de 5,10 en 30 kilometer en de marathon: „Hardlopen is goed voor lichaam én geest! Uiteraard train je de been spieren, maar veel andere spieren, zoals armen, rug en buik, doen ook mee. Het be langrijkste is misschien nog wel dat je met duursporten foto CPD als hardlopen je hartspier traint. Dat is mooi, het be lang van een gezond hart staat immers bui ten kijf. Ook moet je flink ademhalen en daardoor train je de tussenribspieren en het middenrif. Maar ik had het ook over de geest: hardlopen is een heerlijke uitlaatklep. Dat geldt voor de meeste sporten die je lek ker buiten kunt doen. Lopen door polder, bos of over hei in een lekkere cadans brengt je tot rust en geeft de mogelijkheid gedach- heid natuurlijk niet al te hoog op. Want dan kon het wel eens gebeurd zijn met de vredige rust van de kleine... Frisbeeën Hier is maar weinig voor nodig: een frisbee, te koop voor een habbekrats, en natuurlijk de ruimte. Op een schoolplein of, beter, een gras veld. Dan is het vallen minder pijnlijk. Je kunt het zo intensief doen als je zelf wilt. Springen, gooien, duiken, rennen, vliegen, vallen, op staan en weer doorgaan... Wii'en: Een gloeiend hete zon, slagregens, storm of strenge vorst: de Nintendo Wii Sports heeft maling aan elk weertype. Het spel voor op tv kent allerlei soorten sporten die met het hele gezin te doen zijn, zoals ten nissen, golfen, bowlen, boksen en honkballen. ten te ordenen of juist los te laten. Om een effect te verkrijgen, moet je al snel twee of drie keer per week aan de slag. Maar zie dat niet als een straf, geniet er juist van!" benodigd Goede loopschoenen voorkomen veel ellende. Vraag deskundig advies. kosten Uiteenlopend van 50 tot 150 euro. vanaf Vanaf 6 jaar, pas tempo en afstand wel aan op de kleintjes. ook Probeer regen, storm en kou te trotse ren. Wie echt aanhikt tegen slecht weer, kan gewoon meters maken op de loopband in de sportschool. Q www.hardlopen.nl en www.runinfo.nl BADMINTON 2r Badmintonster Judith Meu- lendijks (31), Nederlands kampioene in 1996 en 2008: „Badminton is een - combinatie van techniek, snelheid en tactiek. Het is een heel intensieve, explosie ve sport, waardoor de algehe le conditie sterk verbetert. Hoe langer je achter elkaar speelt, des te zwaarder het is foto GPD en des te meer er een beroep op de conditie wordt gedaan. Daarnaast worden vooral bil- en beenspie ren er door ontwikkeld. De armspieren min der, want als je een goede techniek hebt, is kracht minder belangrijk. Badminton doet ook een beroep op het denkvermogen. Het steeds weer kiezen van een strategie dwingt tot scherp nadenken. „Recreanten trainen doorgaans zo'n twee keer per week anderhalf tot twee uur. Maar ben je nog maar pas bezig, dan zou ik het beperken tot twee keer per week maximaal anderhalf uur." benodigd Rackets en shuttles. kosten Iets beter dan campingniveau is wel aan te raden. Vanaf zo'n 15 euro. vanaf Uiteraard enigszins afhankelijk van de aanleg, kan een 8-jarige al heel behoorlijk uit de voeten bij badminton. ook Speed(bad)minton. Er zijn grotere af standen te overbruggen, rackets zijn wat zwaarder en 'shuttles' zijn minder windge voelig. Handig in dit waaierige kikkerland. Q www.speedbadminton.nl reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46