Weinig gevaar ANI-DUMP Fred Rutten wil gas geven 261 sport Dankzij Moisander en Moreno klopt AZ Feyenoord in de lucht Oranje loot een gunstige kwalificatiepou le voor het EK in 2012. Dat erkent ook bondscoach Bert van Marwijk. Veghe,Poort yan Veghe! 4gg6Te(041336 6212 Heracles-Groningen spektakelstuk maandag 8 februari 2010 LOTINC EK 2012 door Barry van der Hooft rotterdam - Niklas Moisander en Hector Moreno behoren niet tot de grootste spelers in de eredivisie. Toch hebben de twee verdedigers van AZ in de lucht niet al te vaak wat te vrezen. Het centrale duo van de uittredend kampioen liet ook gisteren in de Kuip zien prima te kunnen timen. Die eigenschap leverde AZ tegen Feyenoord een enigszins gelukkige zege op (1-2), die in het Alkmaarse kamp met een zucht van opluchting innig werd omarmd. Moreno kopte drie minuten voor tijd de winnende treffer binnen, uit een hoekschop van Stijn Schaars. Moisander stond voor rust aan de basis van de 0-1, ook al na een corner. „Daar hebben we de afgelopen tijd veel tijd aan be steed", verklapte aanvoerder en aangever Schaars. Die specifieke ar beid leverde AZ drie belangrijke punten op, in de jacht op de vijfde plaats. „Dat lijkt de enige plek waar wij nu nog voor kunnen spe len", keek Moisander realistisch vooruit. De Fin speelde een opmerkelijke rol in het duel met Feyenoord. Na almelo - Met zeven doelpunten, twee rode kaarten, een gemiste strafschop van de thuisclub en een niet toegekende treffer van de be zoekers kende Heracles-FC Gronin gen (4-3) zaterdagavond in Almelo een bizar verloop. TVvintig minuten voor tijd stond 28 minuten kopte Moisander de bal voor de voet van Mounir El Hamdaoui. De topscorer kon op de doellijn zijn achtste treffer van dit seizoen en zijn eerste sinds 25 oktober binnentikken. Feyenoord kwam door een bijzon der eigen doelpunt van Pontus Wernbloom uit het niets op gelij ke hoogte. De Zweed leek een pass van Jonathan De Guzman te on derscheppen, maar schoot de bal vervolgens hard achter zijn eigen doelman Sergio Romero (1-1). AZ leek even van slag, maar met een na rust raakte Moisander - op nieuw na een corner - de paal. Hij kreeg kort daarna geel na een over treding op Georginio Wijnaldum en had een kwartier voor tijd ge luk dat hij niet van het veld werd gestuurd. Diego Biseswar nam een pass van Ron Vlaar prachtig aan, draaide weg van de Fin en stond ineens oog in oog met Romero. Op het moment dat Biseswar de 2-1 binnen wilde schieten, tikte Moisander hem aan. Biseswar ging naar de grond, maar scheidsrech ter Braamhaar zag er geen overtre ding in. En dus kreeg Moisander niet zijn tweede gele kaart en Feye noord geen strafschop. FC Groningen met 3-1 voor, maar na rode kaarten voor de Gronin gers Sankoh en Bacuna behaalde Heracles alsnog de eerste zege sinds de winterstop. VW-Venlo klom naar de negende plaats door een zege op Vitesse (2-0). NEC versloeg RKC met 0-1. „Dat was een sleutelmoment", ana lyseerde Mario Been. De trainer zag Feyenoord nog wel aandrin gen, vooral via Tomasson. Aan de andere kant van het veld haalde Tim de Cler een inzet van El Ham daoui net voor de lijn weg. Door de kansen aan beide zijden, moest het duel wel een winnaar opleve ren. Die winnaar werd AZ, omdat Moreno met zijn hoofd eerder bij de bal was dan Feyenoord-doel- man Rob van Dijk. „Dit is goed voor de groep en goed voor de club", verwees Martin Haar naar de roerige tijden bij AZ. De assistent was in Rotterdam eindverantwoordelijke, omdat Dick Advocaat als bondscoach van België bij de loting voor de EK-kwalificatie in Warschau aan wezig moest zijn. Zonder de inte rim-trainer zorgde AZ ervoor dat Europees voetbal in zicht bleef Voor Feyenoord geldt dat ook nog steeds. Been hield een zuur gevoel over aan de eerste nederlaag sinds 1 november. „Omdat we meer had den verdiend", zei Been. „AZ was vandaag de gelukkigste ploeg. Maar wij raken niet in de war van deze nederlaag. We liggen nog steeds op koers." door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - De topdrukte van de komende drie maanden begint met een week waarin zelfs de rust bedrieglijk is. PSV is weinig flit send uit de winterstop gekomen, getuige ook de magere 2-0-zege op ADO Den Haag van zaterdag. Trai ner Fred Rutten grijpt de komen de dagen aan om zijn selectie fy siek bij te spijkeren. Het zal bikkelen worden op De Herdgang, zo kondigde Rutten za terdagavond aan. In deze zeldzame periode zonder midweekse wed strijd wil hij 'de accu helemaal vol laten lopen', zoals hij het noemt. Sinds de winterstop is het er nog niet van gekomen om stevig door door Roel Wiche DEN HAAG/WARSCHAU - Als Bert van Marwijk ook nog maar een greintje twijfel had om zijn con tract als Oranje-chef te verlengen, dan is dat gisteren in Warschau on getwijfeld weggenomen. Met het bepaald niet angstaanjagende kwintet Zweden, Hongarije, Fin land, San Marino en Moldavië als oppositie lijkt de route naar het EK 2012 op een zesbaans snelweg zonder veel slipgevaar. Illustratief voor de relatieve zwakte van de poule is dat geen enkele tegenstan der zich voor het komende WK heeft weten te kwalificeren. Het lot is Van Marwijk dus al voor de derde keer gunstig gezind: ook de kwalificatiegroep voor het WK had bepaald niet de hoogste moei lijkheidsgraad, evenals de poule straks in Zuid-Afrika. De bonds coach hield zich in Polen nog even op de vlakte - 'je mag tegenwoor dig geen enkele tegenstander on derschatten' - maar kon moeilijk ontkennen dat hij het zwaarder had kunnen treffen. „Als we in normale doen zijn, moet het luk ken." Ook op personeel gebied zijn de vooruitzichten gunstig voor het Nederlands elftal, dat zich sinds het jubeljaar 1988 steeds voor het EK heeft weten te plaatsen. De grootste vedette in groep E, Zlatan Ibrahimovic, bedankte voor de eer toen Zweden zich niet wist te plaatsen voor Zuid-Afrika. Grote vraag is of hij op dat besluit terug komt. Een andere grootheid, Jari Litma- nen, wordt begin volgend jaar veer tig. De beste Finse voetballer aller tijden is nog altijd de spil van de nationale ploeg, maar het tijdperk dat honderden Jari's in het geboor teregister werden bijgeschreven ligt al lang achter ons. Zweden lijkt, met of zonder Zla tan, de zwaarste klus voor Oranje. De Scandinaviërs zijn weggezakt naar de 43e plaats op de Fifa-ran- king, maar kunnen op hun beste dagen een topland aan. In de laat te trainen. De coach gebruikte de week in Spanje, begin januari, om de ploeg schadevrij (zonder blessu res) voor te bereiden op de tweede competitiehelft. „Vanwege het drukke wedstrijd programma heb ben we al die tijd niet echt inten sief kunnen trainen", verklaarde Rutten. „Nu hebben we een week om de spelers een fysieke prikkel te geven. Hierna hebben we die kans nauwelijks nog", verwees hij naar de komende midweekse ver plichtingen in de Europa League en van de nationale teams. Rutten weigert te geloven dat PSV 'een mindere periode' doormaakt, al geeft het spelpeil geregeld aanlei ding om anders te geloven. Het oogt minder fris eruninder spran ste grote wedstrijd tussen beide landen, de kwartfinale van het EK in Portugal, trok Nederland pas na penalty's aan het langste eind. Van Marwijk hoeft in ieder geval niet uitputtend te gaan scouten. Veel spelers uit de Zweedse selectie zijn vertrouwd met de eredivisie. Hongarije, dat onder de hoede van Erwin Koeman staat, is een outsi der die beter niet te royaal onder schat kan worden. Na een dorre periode van decennia lijkt het elf tal van de Magyaren weer aan kracht te winnen. PSV-aanvaller Balazs Dzsudzsak en Boldiszar Bodor (Roda JC) zijn de bekende namen in de ploeg die in een zware poule opmerkelijk lang in de race was voor WK-kwa- lificatie. De progressie van de Finnen is de laatste jaren gestokt, al mag Niklas Moisander (AZ) zich regerend Ne derlands kampioen noemen. En het enige gevaar van Moldavië komt van buiten het stadion. Geen land in Europa dat zo bizar is als deze boevenstaat, zo mocht FC Twente (tegen FC Sheriff) dit seizoen ervaren. Maar ook deze drempel moet Oranje soepel kunnen nemen, nu de snelweg naar Polen en Oekraï ne wijd open ligt. Rode Duivels Dick Advocaat staat in een groep met onder meer Duitsland, Turkije en Oostenrijk voor de lastige taak om België naar het EK van 2012 te leiden. De bondscoach van de 'Ro de Duivels' erkende dat zijn ploeg behoorlijk zwaar had geloot. „Dit is een van de moeilijkste pou les", aldus Advocaat. „Tegen Duits land hebben we niets te verliezen, ieder resultaat is goed. Het grote voordeel is dat we met Duitsland, Turkije en Oostenrijk ploegen in de poule hebben die ook elkaar kun nen afmaken. Dat maakt het ook wel weer leuk." kelend dan kort vóór de winter. Rutten wijst liever op de kille cij fers. Behoudens de bekernederlaag tegen Feyenoord boekte PSV lou ter goede en in ieder geval accepta bele resultaten, die de ploeg aan de kop van de ranglijst hebben ge bracht. „Daarover ben ik zeer con tent", zei de coach zaterdag. Professioneel en optimistisch als hij is, wilde Rutten na het duel met ADO liefst zijn zegeningen tel len. Orlando Engelaar beleefde een klein hoogtepuntje doordat hij vroeg in de tweede helft de assist verzorgde bij de 2-0 van Ola Toivo- nen. Daarvoor had 'Maza' Rodrigu ez PSV al naar 1-0 gekopt. De doel punten waren schrale hoogtepunt jes in een saaie wedstrijd. A- merken sanitair tegen bodemprijzen Kom langs en neem uw offerte mee. Wij zijn altijd goedkoper! U Vindt ons in: Bergen op Zoomvan Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 £71' Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 593 71 00 Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 58213 91 Niklas Moisander (links) en Stijn Schaars vieren de overwinning van AZ tegen Feyenoord. Moisander speelde een opvallende rol in de Kuip. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30