buitenland 19 OBEPM HOBMM ULUlflX YKPAÏHI/I Akkoord politie en justitie N-lerland 'Neergeschoten Iraanse' gevlucht naar Duitsland Sjiitische pelgrims weer doelwit van aanslagen S hotelovernachting1 1 hèèt veel excursies v .w Topvoordeel USA CANADA tussen lanoekovitsj en Timosjenko K. Whisky van poolreiziger teruggevonden De meest COMPLETE rondreizen, voor de ALLERLAAGSTE PRIJZEN! KRA5.NL zaterdag 6 februari 2010 r-asgHfiSSSBSBBgi P»? -V"s f 's -t 'T 7 i Posters van presidentskandidaat Timosjenko worden weggehaald in de aan loop naar de verkiezingen in Oekraïne. foto Sergey Dolzhenko/EPA BELFAST - De twee Noord-Ierse coa litiepartijen, Sinn Féin en de De mocratie Unionist Party (DUP) hebben een historisch akkoord be reikt over de overdracht van poli tie- en justitiebevoegdheden van Londen naar Belfast. Over het plan is tien dagen en nachten onderhandeld. „Na tien tallen jaren van geweld, jaren van onderhandelingen en weken van patstellingen is dit de dag dat we de toekomst hebben veiliggesteld", zei de Britse premier Gordon Brown in Hillsborough Castle, de plek nabij Belfast waar het ak koord werd bereikt. Een van de hoofdpunten in het ak koord is het aanstellen van een Noord-Ierse minister van Justitie, die op 9 maart door het Noord-Ier se parlement gekozen zal worden. De Britse regering hoopt de be voegdheden in april te kunnen overdragen. De minister zal zich richten op misdaadbestrijding en de hervorming en aanpassing van het wetboek van strafrecht. Rech ters en de commissaris van politie zullen wel onafhankelijk blijven. Sinn Féin drong al langer op de overdracht aan. De protestantse DUP heeft zich hier twee jaar te gen verzet, omdat voormalige com mandanten van het Ierse Republi keinse Leger in Sinn Féin zich dan met justitiële zaken zouden kun nen bemoeien. Leiders van beide zijden in de een heidsregering zullen daarnaast bin nen enkele dagen een commissie aanstellen die eventuele hervor mingen voor protestantse parades gaat bespreken, om rellen te voor komen door de parades niet langer in katholieke wijken toe te staan. De commissie moet hierover voor 23 februari aanbevelingen doen. De Verenigde Staten prijzen het ak koord. Minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton sprak van een 'nieuwe belangrijke stap rich ting volledige en blijvende vrede'. DEN HAAG - Haar beeltenis ging vo rig jaar zomer de hele wereld over. Demonstranten droegen T-shirts met haar foto en de tekst 'Engel van Iran'. Maar Neda Soltani is niet dood. Ze leeft. Sinds juli 2009 zit ze in een Duits asielzoekerscen trum bij Frankfurt am Main. Jour nalisten van de Süddeutsche Zei- tung spoorden haar op. Op 20 juni 2009 wordt in de stra ten van Teheran een jonge vrouw neergeschoten tijdens een demon stratie tegen het bewind. Met mo biele telefoons worden opnamen van haar gemaakt. Op weg naar het ziekenhuis overlijdt ze. Journa listen achterhalen haar voornaam: Neda. Al snel wordt ook haar ach ternaam genoemd: Soltan, een stu dente aan de Islamic Azad Univer sity in Teheran. Via Facebook wordt een foto van Neda Soltan gezocht. Op Facebook heeft Neda Soltani, lerares Engelse literatuur aan dezelfde universiteit, ook een site. Met foto. Degene die op zoek is naar de beeltenis van de gedode Neda Soltan, vindt en ge bruikt de foto van Neda Soltani. Haar portret is op alle westerse tv-zenders te zien en verschijnt in kranten over de hele wereld. Neda is een gebruikelijke naam in Iran, net als Soltani. Beide vrou- De 'verkeerde' Neda. wen lijken op elkaar qua haar dracht en gezichtsbouw. Ook de bruine ogen zijn dezelfde. Neda Soltan is 26, Neda Soltani 32. Wat Neda Soltani ook probeert, de westerse media blijven haar beeltenis gebruiken. Ze krijgt merkwaardige telefoontjes en wordt door de autoriteiten lastigge vallen omdat ze lid zou zijn van de oppositie. Ze raakt in paniek, wordt ziek en besluit Iran te verla ten. Op 2 juli 2009 vlucht ze uit Iran. Via Griekenland komt ze in Duitsland terecht. Aan de Süd deutsche Zeitung laat ze weten bang te zijn voor het lot van haar familieleden in Iran. BAGDAD - Bij bomaanslagen in Irak en Pakistan zijn gisteren tientallen sjiitische moslims gedood. Bij een toegangspoort tot de Iraakse stad Karbala reed een zelfmoordenaar met een auto vol explosieven in op een bus met sjiitische pelgrims. Hierbij zouden minstens veertig mensen om het leven zijn geko men. Ruim zeventig mensen raak ten gewond. Eerder deze week was er ook al een aanslag. In de Pakistaanse havenstad Kara chi werden eveneens bij een bom aanslag op een bus met sjiitische pelgrims twaalf mensen gedood. Hier vielen bijna vijftig gewonden. Later deed zich in Karachi op nieuw een explosie voor, deze keer bij een ziekenhuis waar veel slacht offers van de eerdere aanslag naar toe waren gebracht. Vermoedelijk zaten soennitische strijders achter de aanslagen. Sjiie ten houden in deze tijd bedevaar ten om de dood van imam Hus sein te gedenken, de kleinzoon van de profeet Mohammed. WELLINGTON - Nieuw-Zeelandse on derzoekers hebben onder het ijs van Antarctica vijf kisten whisky en brandy gevonden, die daar ruim honderd jaar geleden waren begra ven door de poolreiziger Ernest Shackleton (1874-1922). Dat heeft de leider van de Nieuw-Zeelandse ex peditie, Al Fastier, gisteren gemeld. Een aantal van de flessen is door het ijs gebroken, maar er zitten ze ker ook hele flessen in de kratten, denkt hij. De Engels-Ierse Shackleton en Ro bert Falcon Scott probeerden tus sen 1907 en 1909 tevergeefs de Zuid pool te bereiken. Bij Cape Royds bouwden ze in 1908 een hut. De kisten met whisky werden daar be graven. Door gebrek aan voldoende voorraden lukte het de expeditie niet de Zuidpool te bereiken. Bij hun vertrek uit Antarctica moesten ze whisky en andere spullen ach terlaten omdat de winter intrad. T^meits-alrime kijk en uergelïlWj^l WESTERN HIGHLIGHTS 11149 14 dgn o.b.v. 12 x logies -J Vertrek: van 17 maart t/m 20 oktober Gegarandeerd vertrek: 5/5,16/6 en 21/7 Populaire en indrukwekkende reis! We bezoeken de parken Yosemite, Bryce en Grand Canyon en bewonderen Las Vegas, Los Angeles en San Francisco. Zie www.kras.nl/36131 USA CANADA 11479 15 dgn o.b.v. 13 x logies Vertrek: van 22 maart t/m 18 oktober Gegarandeerd vertrek: 10-24/5 en 7-21/6 Het mooiste van de oostkust van USA en Canada! Met o.a. Washington D.C., New York, Boston, Montreal, Ottawa, Toronto en het natuurfenomeen de Niagara Falls. Zie www.kras.nl/36025 Muzikale Zuiden van de USA 16 dgn o.b.v. 14 x logies Vertrek: van 15 april t/m 14 oktober Nieuwe rondreis, nergens voordeliger! Ontdekkingstocht door het diepe zuiden vol muziek, passie, indianenstammen en contrasterende landschappen! Met o.a. New Orleans, Nashville, Orlando en Miami. Zie www.kras.nl/36260 CANADA ROCKY'S 15 dgn o.b.v. 13 x logies Vertrek: van 22 mei t/m 16 september Gegarandeerd vertrek: 17/6 Must voor natuurliefhebbers! Bewonder het adembenemende Banff NP, Jasper NP en Lake Louise. Ook aandacht voor Victoria en Olympisch Vancouver. Zie www.kras.nl/36239 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Js-reizen of \s Arke Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9