m Mmr Met Connexxion Travel naar de Huishoudbeurs en de Keukenhof !P - De Rode Zee in Egypte is een geliefd oord voor zon- en strandvakanties. Voor duikers lokt in de diepte van het warme water een ander avontuur. Paul Koopman ging op haaienjacht in de Rode Zee. B! Meld u aan voor een gezellige dag! Ga naar onze website www.connexxiontravel.nl om direct te reserveren. reizen@wegener.nl 19 reizen 5 IJl 024-3650360 ISSal Zaterdag 6 februari 2010 Bovenste foto: Na het duiken ont spannen aan boord van de MS Des- mondo. foto Paul Koopman Daaronder. Een hamerhaai zwemt voorbij. foto Manfred Tromp Foto rechts: Snel de diepte in en dan rustig in the blue staren. foto Manfred Tromp Middellandse Zee Elphinstone Rif j EGYPTE Daedalus Rif I SAUDI ARABIË Een liveaboard (duikreis) op de Rode Zee, inclusief vlucht, maaltijden en niet-alcoholische dranken, boek je vanaf circa 1.300 euro voor één week. Bij de reis zijn per dag drie a vier duiken onder begeleiding inbegrepen. Uitrusting (exclusief lood en flessen) zelf meenemen. Voor een haaientrip is ruime duikervaring vereist. Wij maakten deze reis met Souldivers (www.souldivers.nl). www.divingworld.nl www.emperordivers.com www.sinaidivers.com I I aa'en z')n net II honden. Als je ■■■M ze niet lastig- I valt, bijten ze I ook niet." Duik- instructeur Frank zegt het in duikclub SubLub in Rotterdam tegen een gezelschap van erva ren duikers. We hebben net een video gezien van een 'ultie me haaienttip' in de Rode Zee. Oceanische witpunthaaien, tij- gerhaaien, rifhaaien, hamer haaien en witpuntrifhaaien trekken voorbij op het witte doek. Angstaanjagend. Maar, zo maakt de bijeenkomst ter voor bereiding op de liveaboard (duikreis) in Egypte duidelijk, er is een groter gevaar. Dat is de stroming ter plekke. Onze duik reis voert langs de Brothers Ei landen, het Daedalus Rif en het Elphinstone Rif in de Rode Zee die berucht zijn vanwege verra derlijke stromingen. Regelmatig verdwijnen er toeristen. Alleen ervaren duikers zijn welkom. Een gevarieerd gezelschap stapt een maand later aan boord van de MS Desmondo. De volgende ochtend is om half zes de eerste briefing. We liggen bij Daedalus en de lokale haaienbevolking houdt van vroeg opstaan. Bij het eerste daglicht komen ze uit de diepte omhoog om te foera- geren. Dat is dus het beste mo ment om ze te zien. De duikers worden gedropt, met als instruc tie: zo snel mogelijk die diepte in en dan rustig in the blue sta ren. Alles wat lijkt op een scha duw met vin kan een haai zijn. De haaien geven vooralsnog geen sjoege. „Half zes is te laat", klinkt het: „Vijf uur opstaan, half zes al 30 meter diep zit ten!" Op dat tijdstip blijken de haaien de volgende dag weer af wezig, maar 's middag is het prijs, net na de lunch. Op een diepte van zo'n 35 meter zwem men ogenschijnlijk ongeïnteres seerd en als schaduwen in de schemer, een hamerhaai en wit- puntrifhaai voorbij. Iedereen houdt de adem in. De witpunt- rifhaai zwemt recht op ons af, met lome, trage slagen van staart en achterlijf Aanvanke lijk prachtig, maar als het beest steeds dichter bij komt, is het niet meer zo gezellig. De Egypti sche duikgids Osama voelt dat blijkbaar ook. Hij maakt een merkwaardige manoeuvre on der water en toont de haai zijn lichaam en profil. Het roofdier draait weg, iedereen haalt opge lucht adem. Maar we relaxen te vroeg. Want de hamerhaai - ruim 3 meter lang, glanzend lijf, één bundel spier en zijn grote kop van links naar rechts bewe gend - draait om en zwemt kalm op de duikers af Het dui kerssymbool voor een hamer haai is twee knuisten tegen je slapen drukken. Dan weet iede re duiker wat je hebt gezien. Deze week op de Rode Zee wordt dat gebaar meermaals met enthousiasme gemaakt: Hammers! Hammers'. Het jaagt de gemiddelde badgast de zee uit, maar duikers weten dan niet hoe snel ze het water in moeten springen. Zonder angst. Want op een diepte van 30 me ter zijn doodsangst en paniek af te raden. In de diepte kan het leiden tot hyperventilatie en het gevoel te stikken. Dus slik ken we onze zenuwen weg en proberen dapper te zijn. Geniet van wat er te zien valt. Dat is veel. De hamerhaai imponeert, is ontzagwekkend mooi. Hij zwemt soeverein langs, mon stert het gezelschap met zijn Warm water in Egypte Duiken in Egypte kan het hele jaar, maar 's zomers kan de temperatuur oplopen tot 40 graden. In februari en maart kan het flink waaien. De watertemperatuur varieert van 21 tot 29 graden, een 3 millimeter- duikpak is warm genoeg. Voor duikvakanties is Hurghada een prima bestemming. Een visum voor Egypte kost 15 dollar, vaccinaties zijn niet nodig. De munt is de Egyptische pond, de koers kan fluctueren. Bankpas en de euro zijn algemeen geaccepteerd. bolle ogen en draait kalm weg. Deze hamerhaai geeft het ge voel klein, maar toch veilig te zijn. Tijdens onze ontmoeting lijkt de tijd stil te staan, alles balt samen in één moment van genade. Een openbaring, die heel even duurt en met het ver vagende silhouet verdwijnt. De volgende dagen krijgt nie mand genoeg van de hamer haaien. Ze komen volop, net als witpuntrifhaaien en dolfijnen. Zelfs een grote schildpad steekt zijn kop op een avond boven het water uit. Het verlangen meer van de prachtige haaien te zien, is bij de meeste duikers voorgoed gewekt. Hier op de Rode Zee zijn nieuwe haaien- freaks geboren. Bij het afscheid, een week later, legt gids Osama zijn vreemde manoeuvre bij de ontmoeting met de witpuntrif- haai uit. „Haaien zijn, net als dolfijnen, erg gevoelig voor li chaamstaal. Een licht gekromde rug of zenuwachtig zwemge- drag kan betekenen dat er een aanval aan zit te komen." Maar wat te doen in zo'n situatie? Wilde Osama wellicht een drei gend signaal afgeven? Hij lacht ontwapenend. „Welnee joh, mijn loodgordel zat niet lekker. Die heb ik rechtgetrokken op dat moment. Dat had niets met die witpuntrifhaai te maken." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl li-ll.il! Dagelijks van 13 t/m 21 februari 2010 De Huishoudbeurs is het allergezelligste dagje uit voor vrouwen. Voor de 65e keer een groot spektakel. Afl Shoppen, workshops volgen, optredens bijwonen, alles kan. Verder vind je er de laatste nieuwtjes en 1 Ervoer) 1 trends op het gebied van Mode, Verzorging, Wonen, **8,50 E Vrije tijd en Culinair en héél veel beursaanbiedingen. e/ïfree)^r Veel opstapplaatsen door heel Nederland. i.' -«> 1 jjy B 1 HTj Je 13-21 FEBRUARI 2010 AMSTERDAM RAI AIJÉs. Diverse data in periode 18 maart -16 mei 2010 De Keukenhof is verrassend voor jongen oud, al 60 jaar één van de meest populaire bestemmingen van Nederland en wereldwijd bekend. Hier kunt u inspiratie opdoen en tegelijkertijd ontspannen in I 50| een prachtige parkomgeving met in totaal vijftien Oncl. kilometer aan wandelpaden. Veel opstapplaatsen jË door heel Nederland. Informatie, ook over meerdaagse reizen, bel met: 0900 400 8 400 (lokaal tarief, 7 dagen per week, ook 's avonds). CO Tl Tl 0^} IOP1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85