Auping: uitgeslapen a ;<a 29 wonen m Feiten m W Onze iep heeft spint, blijkt uit een diagnose. Spuiten met bestrijdingsmiddel helpt niet. Het roestvrijstalen bestek is onder invloed van de vaatwasser zwartgrijs geworden. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 6 februari 2010 Auping staat bekend als een van de meest betrouwbare bedden- merken van Neder land. Maar veel men sen weten niet dat het ook een Nederlands familiebedrijf is. „Tot de jaren zeventig was een Aupingtelg directeur en tot op de dag van vandaag is de familie nauw betrokken bij de gang van zaken", zegt Marjan Reitsma, communicatiemanager bij Auping. Nog steeds worden alle bedden van Auping in Nederland in de vier eigen fabrieken geprodu ceerd. „We werken nauw samen met onderzoekers en slaappsy- chologen. Bovendien zitten we geregeld aan de keukentafel bij consumenten om te horen wat hun slaapwensen zijn." Dat is volgens Reitsma ook de reden dat Auping een florerend bedrijf is gebleven. „Natuurlijk merken wij de gevolgen van de crisis. Toch kiezen veel mensen nog al tijd voor onze bedden. Door de recessie misschien wel meer dan eerst. We kopen tegenwoordig beWhst producten die kwalita tief goed zijn en lang meegaan." Een bed is een bed, zou je zeg gen. Dat vinden ze bij het De venter bedrijf niet. Al sinds 1888 denken ze daar heel diep na over slapen. Smid Johannes Al- bertus Auping kreeg destijds de opdracht van het Deventer zie kenhuis een ventilerende bedbo- dem te ontwikkelen. Zo ont stond het idee uit losse staaldra den een stevig vlechtwerk te ma ken, dat een ventilerende bedbo- dem biedt en bovendien verend en comfortabel is. Volgens overlevering is het me chaniek van een snijbonenmo- len de oorsprong van zijn ont dekking. Rechte staaldraden kre gen hiermee een kronkelvorm. Dit werd de spiraalbodem. Tot die tijd sliepen mensen op veel minder comfortabele en minder hygiënische bedden, vaak een bedstede met een stromatras. Foto's: De boxsprings van familie bedrijf Auping hebben een spiraalbodem en actieve ventilatie, zodat transpiratie vocht op een natuurlijke manier verdampt. foto's PR Wat begon met experimenteel vlechtwerk voor een ziekenhuis, groeide uit tot een koninklijk bedrijf. Auping is de 120 jaar al gepasseerd, maar blijft een uitgeslapen beddenmaker. Een portret, door Suzanne Dijkstra Nadat de eerste exemplaren van de Aupingbedbodems waren af geleverd in het Deventer zieken huis, volgde al snel het Amster damse Burgerziekenhuis. Daar na stroomden de orders binnen. Later ook voor matrassen, kus sens en ledikanten. Van dat succes plukt Auping nog steeds de vruchten. Zo is de Au- ronde, een bed naar ontwerp van Frans de la Haye, al meer - De nachtrust kent drie fa sen: ontspannen, in slaap val len en slapen. Ontspannen, het tot rust laten komen van de geest door te lezen of tv te kijken, kan goed in een comfortabele houding in een verstelbaar bed. - De slaap bestaat uit meerde re cycli van verschillende vor men van slaap; van licht tot diep. In het laatste droom- stadium is er snelle oogbewe ging, 'Rapid Eye Movement', vandaar de term REM-slaap. - Slaapgebrek leidt tot con centratie- en geheugenpro blemen, kan depressies tot gevolg hebben en bijdragen aan overgewicht en diabetes. - Haal je gewenste aantal slaapuren tijdens de hele week. Bijslapen in het week einde is veel minder goed. dan een miljoen keer over de toonbank gegaan. „We hebben een rekensom gemaakt waaruit blijkt dat in elke straat in Neder land minstens twee Aupingbed- den staan", weet Reitsma. Een beddenproducent mag niet indutten, anders wordt hij door de trends ingehaald. Dat had bij voorbeeld kunnen gebeuren door de populariteit van de boxspring. Auping was alert en besloot zich ook te verdiepen in die markt. „We zijn doorgegaan met onze spiraalbodems, maar hebben ook een boxspringfa- briek overgenomen. Nu hebben we zowel spiraalbodems als boxsprings in ons assortiment." Ook bij die laatste gaat Auping zijn eigen weg. Zijn boxspring heeft een spiraalbodem in plaats van een bord met gaatjes. Dat ventileert beter. De matrassen 7,i]n bovendien voorzien van vochtregulerende materialen. Ventilatie is een van de pijlers van het bedrijf, net als onder steuning en drukverlaging. „Je staat er niet bij stil dat je per nacht zo'n-350 milliliter vocht verliest, meer dan 1.200 liter in 10 jaar. Dat moet ergens naartoe, vandaar dat we hier veel aan dacht aan besteden." In de Auping Plaza's, de winkel formule van de beddenprodu cent, kunnen consumenten zien hoeveel vocht ze tijdens hun slaap kwijtraken. Ook is in deze winkels het complete assorti ment uit te proberen. Klanten krijgen er professioneel advies. Erg belangrijk, vindt Reitsma. „De keuze voor een bed is afhan kelijk van verschillende voorkeu ren. In de praktijk hebben men sen jarenlang hetzelfde bed. Als je er zo lang mee doet, is het be langrijk een weloverwogen keu- ze te maken. Ben je bijvoorbeeld een rug- of een buikslaper? Hoe lang en zwaar ben je? En wat is je smaak?" Naast het slaapcomfort is het ui terlijk van een bed belangrijk. Auping werkt veel samen met trendwatchers en bekende ont werpers als Jan des Bouvrie. De nieuwste generatie bedden is in gespeeld op gebruikersgemak. Ze zijn bijvoorbeeld eenvoudig te splitsen is, zodat je er makke lijker onder kunt stofzuigen. Het paradepaardje is de Royal (vanaf 2.595 euro), een superde- luxe serie, waarvan het model Royal Wellness zelfs is uitgerust met luchtmassage (zorgt voor een zachte tinteling over het lichaam), ultimate climate (geïn tegreerde klimaatregeling die voeten en lichaam afzonderlijk verwarmt) en hotspot (geeft ge richte warmte af die snel en diep doordringt in spieren). Of dat de toekomst van het slapen is? Reitsma: „We denken altijd verder, dus waarom niet?" www.auping.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Wij hebben elk jaar spint in onze treur-iep', mailt H. Siebenhaar. 'Na het ontluiken van de jonge blaadjes, steekt de spint weer de kop op.' Dat de iep onder spint gebukt gaat, was de diagnose van een tuincentrum. 'Elk jaar wordt de boom bespoten met Spint van Bayer, maar de blade ren blijven aangetast.' „De diagnose van het tuincentrum lijkt mij niet correct of verkeerd be grepen", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Spint is een klein spin- achtig insectje, dat kan voorkomen in kassen of bij kamer- en kuipplan- ten die te droog staan. Zelden bij een iep die in de tuin staat. Onder zoek de stam eens. Als die kleine gaatjes bevat, gaat het niet om spint, maar om de iepenspintkever die de beruchte iepenziekte ver spreidt. Spint van Bayer helpt daar niet tegen. Vraag eens een nieuwe diagnose. Gaat het om de iepen spintkever, dan kan die chemisch of biologisch bestreden worden." Lezer W. Francke tobt met het vol gende probleem: zijn roestvrijstalen bestek is onder invloed van de vaat- wasmachine onaangenaam zwart grijs geworden. 'Poetsen en schrob ben met schuurmiddelen, koper- en zilverpoets geven nauwelijks verbe tering. Weten jullie een nieuw huis-tuin-en-keukenmiddeltje?' Lastig, zo blijkt bij het doorspitten van een tweetal bekende vlekken- boeken. In de Vlekkengids van Alfred M. Jacobsen staat dat rvs altijd gerei nigd kan worden met alle gebruike lijke schoonmaakmiddelen, inclusief de niet-krassende schurende. 'Let echter op bij oppervlakken die van een structuur zijn voorzien, zoals ge borsteld, gematteerd of hoogglan- zend gepolijst staal. Zo'n structuur kunt u na gebruik van een schurend middel nauwelijks meer herstellen.' Opnieuw hoogglanzend polijsten, wat lezer Francke zou kunnen wen sen, kan volgens dezelfde Vlekken gids met heel fijne polijstpasta's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77