wonen \$||t U Tuinellende Snel een groene gevel Zaterdag 6 februari 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 O 5 iyr Hazenschade bij boerenkool. foto Romke van de Kaa Vorige week schreef ik dat 'boerenkool schitterend is om te zien en voor geen enkele sierplant onderdoet'. Die stelling moet ik nuanceren nu mijn eigen boerenkool er als een afgekloven stronk bij staat. Want het telen van eigen groen te brengt veel vreugde, maar na tuurlijk ook de nodige kopzor gen. Vooral koolsoorten worden vaak van alle kanten belaagd. Ieder jaar plant ik boerenkool. Niet omdat je er zoveel geld mee kunt verdienen, want boeren kool kost vrijwel niets bij de groenteboer. Ik vind het gewoon een mooie plant. Vooral 's winters, als er weinig in de tuin te beleven valt, zorgen staal blauwe prei en zeegroene boerenkool voor visueel spekta kel. Tenminste - meestal, want deze winter ging het mis. Koolsoorten horen eigenlijk op de klei. Op zandgrond, en ook op veen, heb je al snel last van knolvoet, een schimmel ziekte die de wortel van de plant misvormt. Daar valt wel wat aan te doen. Je kunt proberen de T-, grond minder zuur te maken door kalk te strooien en grote hoeveelheden compost en organische mest in te werken. Als dat niet helpt, kun je kool in een grote plastic bloempot vol klei planten. Die pot kun je dan in je zure zandgrond ingraven. In dat ge val is de groenteman echt goedkoper. Maar het zelf telen van groenten is leuker. Dat wil zeggen, zolang het van een leien dakje gaat. Want is de kool een maal goed aan de groei, dan moet de volgende hor de worden genomen: het koolwitje. In de zomer zet dit vlindertje zijn eitjes af op koolplanten. Boe renkool lijkt favoriet: voordat je het weet, zijn je planten overdekt met zwartgele rupsen. Nu is er één troost: nadat de rupsen zich hebben volgegeten, gaan ze zich verpoppen. Meestal groeit de boerenkool daarna nog lang genoeg door om zich weer te herstellen. De fanatieke moestuinier voorkomt schade door zijn planten met luizengaas af te dekken, waar door de vlinders er niet bij kunnen. Maar ja, zo'n lijkwade oogt nogal luguber. Ik laat de rupsen in ieder geval maar eten. Bij mij is de grootste plaag niet het koolwitje, maar de hout duif. Duiven zijn tien keer zo vraatzuchtig als rupsen. Voor al jonge koolplanten zijn vaak het slachtoffer. Die eten ze volledig op en de resterende stengel trekken ze uit de grond. Echte hooligans. Maar ook volgroeide boerenkool- planten kunnen ze in korte tijd volledig strippen. Ik ben dierenliefhebber, maar maak een uitzondering voor de duif Zelfs gebraden duiven blief ik niet. En duiven laten zich moeilijk verjagen. Het lijkt er zelfs op dat zij expres hun nes ten bouwen in de lindebomen naast mijn groentetuin. Dit jaar hadden duiven mijn boerenkool wel erg te pakken. Dacht ik. Totdat het gesneeuwd had en ik het hazenspoor naar de boerenkool in de sneeuw gemakkelijk kon volgen. Tuinagenda De komende weken kunnen tuinliefhebbers hun 'groene hart' weer ophalen. Hieronder een overzicht van een aantal belangrijke tuinbeurzen in 2010: - 5 t/m 7 februari: Dé Tuinbeurs, Utrecht (www.detuinbeurs.nl) -11 t/m 14 februari: Tuinidee, Zwolle (www.tuinidee.nl) - 18 t/m 20 februari: Tuin Sfeer, Groningen (www.tnoord.nl) - 20 februari: Sneeuwklokjes Gala, Zaandam (www.sneeuwklokjes.info) - 24 t/m 28 februari: Holland Flower Festival, Zwaagdijk (www.hollandflowerfestival.nl) - 25 t/m 28 februari: Tuinidee, Den Bosch (www.tuinidee.nl) - 4 t/m 7 maart: Huis en Tuin, Leeuwarden (www.huisentuinleeuwarden.nl) - 4 t/m 7 maart: Tuin Interieur, Hengelo (O) (www.tuin-interieur.nl) - 5 t/m 8 maart: Tuin Expo 2010, Kortrijk (B) (www.tuinexpo.be) -12 t/m 14 maart: Thuis Tuintrends, Goes (www.thuisentuintrends.nl) - 25 t/m 27 juni: Farm Country Fair, Aalten (www.countryfair.nl) Trendy tuinen Kriebelen de (groene) vingers al? Het tuinseizoen begint bijna. Een overzicht van de nieuwste trends van dit jaar. door Suzanne Dijkstra We laten de boze buitenwereld voor wat ie is. De tuin wordt onze eigen gebor gen wereld. En die is mooi, groen en be schut, volgens Tuinbranche Nederland. Onze tuin wordt alsmaar groener. Dat voelt rustgevend en gezond. Duurzame, gerecyclede ma terialen zijn in opkomst. We kiezen voor eerlijk en na tuurlijk. Bovendien is geen tuin hetzelfde, want we ge ven er onze eigen, unieke draai aan. Bijvoorbeeld door creatief om te gaan met materialen en door zelf iets te maken. Tuinbranche Nederland bedacht voor elk tuin- type een trendy tuin voor dit jaar. De genoemde trendtuinen zijn in het echt te bekijken, vanaf maart in de tuinen van Appeltern. Meer info: www.appeltern.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl «*ar v\s v- Mobilane, producent van kant en-klare groenconcepten, heeft een systeem ontwikkeld voor groene gevels: LivePanel. Deze in novatieve toepassing van verti caal groen is geschikt voor be staande gebouwen en nieuw bouw. Het systeem kan toege past worden op binnen- en bui tenmuren. De groene gevel wordt opge bouwd uit zogenoemde Live- Panel-modules. Dit zijn panelen die eenvoudig op maat te maken zijn. Deze modules zijn voorzien van een speciaal ontwikkeld sub straat, waarin plantmateriaal kan wortelen en voeding kan vinden. Het substraat krijgt water en voe ding door een irrigatiesysteem. De panelen zijn stapelbaar. Ze worden gezekerd door een lichte, aluminium constructie. De klant kan kiezen uit een ruim assorti ment aan planten. www.mobilane.nl Een strakke designtuin vraagt om praktisch, draadloos gereedschap. Wolf Garten heeft een nieuwe accusnoeischaar met li-ion-accu, de RR 2000 (zie foto). De schaar ligt fijn in de hand, zodat het snoeien van haagjes een fluitje van een cent wordt. De oplaadtijd is 2,5 uur. Daarna kan de schaar vierhonderd knipbewegingen maken. Prijs: 69,95 euro. De iets grotere RR 3000 kost 99,95 euro. www.wolf-garten.nl In de Outdoor Cabin Excel lent (Hillhout, te koop vanaf 2.249 euro) kun je het hele jaar buiten zitten. Deze strakke overkapping kan in de hoek van de tuin worden geplaatst en is geschikt als loungeplek, kookruimte of speelplek voor kinderen. www.hillhout.com De Closed Transparent Garden is een strakke tuin voor design liefhebbers. In deze tuin vloeien woonkamer én tuin in elkaar over. Het is een spel tussen open en dicht en transparant en compact. Met heggen wor den gesloten plekken ge creëerd, eventueel met door kijkjes. Gebruik veel bodembe dekkers, siergrassen en bam boe. Naast de toepassing van kunststoffen ligt de nadruk op natuurlijke materialen in de tuin inrichting. Wit krijgt een hoofd rol, aangevuld met lichte en donkere natureltinten. De enige kleuren zijn lichtgeel en oranje bruin, met weinig dessins. Een tuin om in tot rust te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74