Prachtigs uit Parijs Prachtig geweven stoffen in zijde, katoen en linnen en handgeverfd behang in levendige kleuren en patronen. Op zoek naar de hoogste kwaliteit in stoffen en behang, beland je vanzelf in Parijs. Elk jaar presenteren de mooiste Franse en buitenlandse merken hun artistieke koopwaar in Parijs. door Renske Schriemer Elke stad en elke meubel beurs heeft zijn accent. Voor Noord-Europese meubels ga je in januari naar Keulen, voor (Itali aans) design in april naar Milaan en voor prachtige stoffen boek je een ticket naar Parijs in januari. De beurs Maison Objet is al ja ren het decor van een parade van haute couture op het gebied van stoffen en behang. De grote Parijse merken presenteren in Parijs hun mooiste en nieuwste collecties, maar ook stoffenhuizen uit de rest van Europa en Amerika strijken er neer. In een van de zeven enorme hallen van de beurs toveren ze hun stand om tot een tijdelijk pa leis met draperieën, koorden, kwasten en boeken vol behang. Hoewel, dit jaar loodsten maar liefst 72 merken geïnteresseerde klanten en journalisten door de stad voor de toer 'Deco Off, langs showrooms, winkels en pre sentaties in paleizen. Slechts een handjevol merken toonde zich op de beurs zelf. De reden: ruzie tus sen de merken en Maison Ob jet. Een storm zorgde er vorig jaar voor dat de stoffenhal anderhalve dag gesloten bleef Een grote finan ciële strop voor de deelnemers, maar nu nog groter voor de beurs die besloot dit jaar geen korting of schadevergoeding uit te keren. De gewoonte om de muur te be hangen zou uit het Midden-Oos ten komen, waar tapijten de wand sierden, maar de Fransen maakten het gebruik groot. In de middeleeu wen waaide het wandtapijt over naar Europa. Naast tapijten ont wikkelenden de Fransen het goud- leerbehang, bedrukt met een hout snede en later met de hand beschil- Foto linksboven: Stoffen uit Rose- collectie van Pierre Frey. Linksonder: Het weven van stoffen en beschilderen van behang gaat nog op traditionele wijze. Boven: Geschilderd porselein van Pierre Frey voor een kast met klossen (zijde)garen. foto's PR www.parisdeco-off.com www.pierrefrey.com www.brugmanbv.nl www.houles.com rgj Reageren? redactie.wonen@wegener.nl derde stukken papier. De rijke ta- pijtachtige motieven op Frans be hang herinneren nu nog steeds aan de Oosterse herkomst, maar verder is veel veranderd. Eind ne gentiende eeuw waren de fabrie ken in staat eindeloze rollen pa pier te verwerken. Bovendien daal de de prijs van papier. Behang met motieven was niet langer alleen voor de elite, en raakte gedurende de vorige eeuw langzamerhand uit de mode. Pas de laatste jaren is het weer in de mode bedrukt behang te gebruiken. In Parijs zijn ze altijd trouw geble ven aan de traditie, de technieken en materialen van het hoogste ni veau. Zoals bij Pierre Frey, geves tigd aan de Rue du Mail in Parijs, een straat waar veel stoffenhuizen hun showroom hebben. De huidi ge voorman Pierre Frey leerde het vak van zijn vader, die het bedrijf in 1935 startte. Nog steeds is het be drijf groot in traditionele patronen en technieken: zware dubbelgewe- ven gordijnstoffen, Toile de Jouy- motief (personen en landschapjes in blauw of rood) en weelderig be schilderd behangpapier. Maar er zijn ook meer moderne collecties. Dit jaar besloot Frey zelf het pen seel weer op te pakken. Het resul taat is een serie stoffen en behang met het kleurrijke patroon van be schilderd porselein. Nee, het zijn niet de minsten die hun huizen decoreren met luxe Franse materialen, geeft Arjan Quartel van de firma Brugman toe. Brugman importeert Freys stoffen en merken in Nederland. De gordijnen en behangstoffen vinden hun weg naar paleizen, het Rijksmuseum, het Mauritshuis en hotels als het Amstel, De l'Europe en Pullitzer. Toch zijn er ook ge noeg particulieren die zweren bij een stof of behang waar ze honder den euro's per meter voor betalen. Kiezen voor rijke stoffering is een manier van inrichten, van leven, vinden ze in Parijs. 'Een ruimte met mooi behang, goede gordij nen, een kleed en plaids is al af.' Ook jonge mensen kiezen steeds vaker voor behang. Dat merken ze ook bij het luxe Parijse passemen tenhuis Houles. Dit bedrijf levert gordijnstoffen, maar vooral 'alles eromheen': kwasten, koorden, lin ten, franjes, galons, embrassen (gordijnophouders) en sleutel kwasten. „We maken de laatste ja ren ook moderne collecties, geïn spireerd op trends uit de mode", meldt een woordvoerder. „Er is bo vendien behoefte aan onze Nico Decorlijn, die een stuk voordeliger is, maar wel net zo mooi afge werkt en van goede kwaliteit." Of er nog meer trends zijn in de hoofdstad van de stoffen? „Eigen lijk kan alles", erkent Jean-Laurent Thierry, commercieel directeur van Pierre Frey. „Dit is geen mode, maar traditie. Al zien we heus wel nieuwe interesses, zowel bij de ont werpers als onze klanten. Zo zijn voelbare texturen populair, net als kleine motiefjes op meubelstoffen en kleuren als appelgroen en ijs- blauw doen het goed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73