Haarlem, modern zonder haast LGS reizen@wegener.nl I reizen 151 024-3650360 Haarlem was vorig jaat de meest gastvrije stad van Nederland en was ook al eens de 'beste winkelstad'. Jacques Hermus onderzocht of de stad een tripje waard is. Exclusieve lezersaanbieding: iSSsl Zaterdag 6 februari 2010 Foto links: Het trendy etablissement ChocOase in de voormalige chocoladefabriek Droste. Foto onder: De Schotersingel met het museum Het Dolhuys. foto's CPD gjj Natte sneeuw veegt langs de ramen van de trein. Desondanks stemt het mooiste en oudste station van Ne derland weemoedig. Glas in lood, tegeltableaus, houten traprelingen: ging men elders maar zo vol mede dogen om met het verleden. Buiten het station wandel je over de Nieuwe Gracht, met statige pan den langs het water, binnen enke le minuten de stadskern in. Daar zijn de kleine straatjes, grote ge bouwen, bekende en onbekende winkelstraten als het Monopo- ly-trio Grote Houtstraat, Barteljo- risstraat en Zijlweg. En met de Gro te of St. Bavokerk uit 1370 en een nauwelijks door moderniteit aan getaste Grote Markt. De geschiedenis van de stad aan het Spaarne gaapt je vanaf elke straathoek aan. De Amsterdamse poort uit 1355, het Frans Halsmu seum van Pieter van Campen uit 1611, Teylers Museum uit 1784 en de-oude drukkerij van de firma Jo- han Enschede uit de 18e eeuw. Dat laatste gebouw is omgetoverd tot Grand Café en leunt tegen nieuw bouw dat verleden en heden naad loos verbindt. Daar staat de nieu we Philharmonie en de Toneel schuur, een ontwerp van stripteke naar Joost Swarte. Het maakt het gebied ten oosten van de Bavo tot uitgaanscentrum van de stad. Afge laden restaurants en cafés en flane rend publiek lijken te vertellen dat het met de crisis meevalt. Haarlem werd vorig jaar tot meest gastvrije stad van Nederland uitge roepen. Met een winkelaanbod dat in dergelijke Steden zijn gelijke niet kent. Ten zuiden van de Grote Markt, langs de Gedempte Oude Gracht, stikt het van bijzondere pandjes en winkeltjes. Bij het thee huis Miyako kun je ook dagverse Japanse sushi eten. De eigenaresse importeert exclusieve Japanse thee, die veel mysterieuzer smaakt dan de thee uit andere delen van Azië. Even verderop is Marqt, een soort overdekt luilekkerland voor biologische producten. Van duur zame vis tot bijzonder vlees en een keur aan groenten en wij- nen.Om het hoekje is de Hout straat, de koopgoot van Haarlem. Er zijn de bekende winkelketens, maar de straat kent ook een reeks eigenzinnige winkels, zoals kle dingzaak Oger, van de Amsterdam se PC Hooftstraat, de Fair Trade shop, patisserie Michel en de Itali aanse ijskunstenaars van Garrone ook. En dan is er nog Cinema Pal ace, een klassieke bioscoop uit 1915 met privé-balkonnetjes. Wie de winkelende massa wil ontvluch ten, kan een steegje of zijstraatje inlopen, waar winkeltjes, cafeetjes en oude huisjes een Anton Pieck-gevoel oproepen. En de stil te is soms oorverdovend in een van de 22 hofjes die her en der ver borgen zijn. Parallel aan de Houtstraat loopt de Gierstraat, waar Simon Levelt ooit zijn eerste koffie- en theenering vestigde en waar wijnhandel Ok- huysen al sinds mensenheugenis de.absolute wijntop levert. In de wirwar aan kleine, smalle straatjes daarachter was ooit het domein van Vlaamse wevers. Tegenwoor dig, mede dankzij de financieel draagkrachtige import is het een van de meest sprankelende wijken van de stad. De Vijfhoek, zo genoemd naar het pleintje waarop vijf straatjes uitko men, is een-buurt vol kunstenaars, creatievelingen en oudgediende Vijfhoekers, die elkaar ontmoeten in Café de Vijfhoek. Dat is soms het decor voor opnames van een Nederlandse soap, maar meestal een gemoedelijk café, waar het lo kale Jopenbier rijkelijk vloeit. Even verderop staat de Nieuwe Kerk, de eerste protestantse kerk van Haarlem, door Lieven de Key ontworpen. Een rijksmonument, zoals de stad er nog 1.148 kent. Haarlem straalt rijkdom en de bij behorende cultuur uit. Het was een rijke textielstad ten tijde van de Vlaamse wevers, het werd een schildersstad met beroemdheden als Jacob van Ruysdael en Frans Hals en het is de bloemenhoofd- stad van de Kennemer bol lenstreek. City Marketing Haarlem gaf on der de noemer 'Haarlem smaakt naar meer' een serie kleine bro chures uit, met elk een winkel ronde: een moderondje, een culi nair rondje of een vintagerondje. Verkrijgbaar bij WV of via www.haarlemsmaaktnaarmeer.nl r>- Reageren? redactie.reizen@wegener.nl b' Nieuwe Gracht Grote of St. Bavokerk Toneelschuur Grote Markt Grote Houtstraat Gierstraat Teylersmuseum U verblijft op het gastvrije Landgoed Hunzebergen, te midden van bos en heide in het Drentse Exloo (nabij Emmen). Het beroemde Dierenpark Emmen vindt u op nog geen 15 km afstand! In Exloo zelf bevindt zich de schaapskooi, waar dagelijks de kudde vertrekt naar de heide. Het Landgoed beschikt over 175 vrijstaande bunga lows, een Brasserie, een overdekte kinderspeelplaats, luxe a la carte restaurant en bar/bowling met 4 bowling banen, welke ook geschikt zijn voor kinderen. Daarbij is er een Wellnes Beauty Centre waar u dagelijks tussen 8.30 uur tot 10.00 uur en van 18.30 uur tot 20.00 uur gratis gebruik kan maken van binnenzwembad, sauna's en whirlpools! Om uw verblijf compleet te maken kunt u een weldadige behandeling boeken in het Beauty Centre! Boek nu een vrijstaande luxe bungalow met maar liefst 25korting! (ook geldig in de voorjaarsvakantie) Borger (6-persoons) Boerderij/Bosvilla met sauna (8-persoons) weekend /midweek week weekend/midweek week 19-02-26-02 6 350.00 262,50 424,00 3,800 525.oo 393 75 €750.0° 562,50 26-02 - 02-04 €250.00 |87 SQ €375.00 281,25 €615.00 3, 25 €560.00 €420,00 Genoemde prijzen zijn exclusief bijkomende servicekosten 70,00 per Borger en 90,00 per Bosvilla/Boerderij eb milieu- verblijfsbelasting a C 1,50 p.p.p.n. Landgoed Résidence Hunzebergen Valtherweg 36 7875 TB Exloo Telefoon 0591-549 131 info@hunzebergen.nl www.hunzebergen.nl Reserveren kan telefonisch en per e-mail o.v.v. actiecode: Wegener 25% actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71