Op Jamaica leeft Bob nog s www.visitjamaica.com www.ontdekjamaica.nl Wie Jamaica bezoekt, kan niet om Bob Marley heen. Overal hoor je zijn stem en het relaxte ritme van reggaemuziek. Lutske Bonsma ging op zoek naar de wortels van Bob Marley. Marihuana roken is een spirituele bezigheid n m reizen@wegener.nl i reizen "1 024-3650360 Zaterdag 6 februari 2010 Grote foto: Het standbeeld van the King of reggae bij het National Stadium in Kingston. Kleine foto links: Achter de poort is het mausoleum van Bob Marley. Kleine foto rechts: In de souvenirwinkels leeft Bob Marley gewoon voort. foto's Lutske Bonsma No woman, no cry. I shot the sheriff. Stir it up. Bijna dertig jaar na zijn dood hoor je op Jamaica nog dage lijks de muziek van Bob Marley. De legendarische artiest stierf op 36-jarige leeftijd aan kanker. Van daag zou hij 65 jaar zijn geworden. De wortels van Bob Marley liggen in Nine Mile, in het bergachtige binnenland van Jamaica. Met onze huurauto gaan we, vanuit Negril, vroeg op pad. Na een paar uur rij den stoppen we bij een restaurant in Rio Bueno. Binnen kijken we onze ogen uit, want het pand blijkt van kunstenaar Joe James en staat vol houten sculpturen, kleuri ge portretten, schilderijen van Ja- maicaanse taferelen. Maar we zien ook vakwerkhuizen en besneeuw de landschappen. „Ik heb jaren in Duitsland gewoond", vertelt de kunstenaar als hij onze verbaasde blikken ziet. „Mijn zoon David woont nog steeds in Europa. I-Iij is keeper bij het nationale voetbal elftal van Engeland." Als de koffie op is, gaan we er snel vandoor, want het is nog éen stuk rijden naar Nine Mile. Pas rond het mid daguur komen we in de geboorte plaats van Bob aan. Sneller was niet mogelijk want de smalle kron kelweggetjes vol gaten maken flink doorrijden onmogelijk. Een rastagids leidt ons over de hei lige grond, waar Robert Nesta 'Bob' Marley op 6 februari 1945 ge boren werd. In een zaal hangen de gouden en platina albums van Bob Marley, evenals de laatste gi taar waarop hij speelde. We ruiken de onmiskenbare geur van ganja, oftewel marihuana. „Wij zien het roken van ganja als een spirituele bezigheid. Het helpt bij meditatie", verklaart onze gids. Voordat we de hut binnengaan waarin Bob opgroeide, moeten we onze schoenen uittrekken. Binnen staat het bed waarin hij van zijn zesde tot zijn dertiende sliep en waarover hij in Is this Love zong: 'We'll share the shelter of my single bed' (We delen de bescher ming van mijn eenpersoonsbed). Buiten ligt de meditatiesteen waar hij vaak zijn hoofd op legde. In Tal king Blues heeft hij het over 'A rock was my pillow', (Een steen was mijn kussen). Op de steen staan rode, gele en groene strepen, de kleuren van de Ethiopische vlag. „Rastafari geloven dat Haile Selassie, de laatste keizer van Ethio pië, de verlosser is. Hij zal ons ver lossen van de blanke onderdruk king. Bob Marley geloofde dat ook. Tijdens concerten stond er altijd een portret van de keizer op het podium." „Nu geen foto's maken. Respect, man", zegt de gids als we een ge- Het mausoleum van Bob Marley, ge schilderd in rastakleuren. bouwtje ingaan, dat eruitziet als een kerkje. Hier ligt het lichaam van Bob Marley, vergezeld van zijn favoriete gitaar en een bijbel, in een mausoleum van Ethiopisch marmer. De geur van wierook hangt in het mausoleum, rond een gouden plaat die hij kreeg voor het album Exodus en een foto van Haile Selassie. „Bob ligt met zijn hoofd naar het oosten. Iedere och tend wordt hij begroet door de zon. Op zijn geboortedag komen hier veel fans. We zingen en ma ken met z'n allen muziek. Bob li ves, man", besluit de gids. Fans verzamelen zich ook bij het huis in Kingston waar Marley van 1975 tot 1981 woonde. Het huis is een museum met een collectie gouden en platina albums, kran tenknipsels uit de hele wereld en foto's van het grootste concert dat hij ooit gaf. In 1980 trad hij voor 100.000 fans op in het San Siro sta dion in Milaan. Het favoriete spij keroverhemd van de zanger is inge lijst en boven de trap hangen schil derijen van de King en Queen of Reggae, zoals Bob en zijn vrouw Rita genoemd worden. De deur naar de opnamestudio, waar hij zijn laatste drie albums opnam, blijft voor bezoekers gesloten. Aan de achterkant van het huis is een kamer, die sinds 1976 de Shot- room heet. Hier werd toen een aanslag op Marley gepleegd terwijl hij aan het repeteren was. Eén ko gel raakte Marley en er zitten ko gelgaten in de muur. Na de aanslag woonden Bob en Rita in een 'zelf verkozen ballingschap' in Enge land. Twee jaar later kwamen ze te rug naar Jamaica, waar ze bleven wonen tot zijn dood. y Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Montego Bay Nine MiieJ St Ann's Bay Savanna-la-Mar ■jJ, Black River Mandeville May Pen JAMAICA CARIBISCHE ZEE Hoe kom je er? ArkeFly vliegt van Amsterdam naar Montego Bay. Jetair Fly vliegt van Brussel naar Montego Bay. LTU/Air Berlin vliegt van Düsseldorf naar Montego Bay. British Airways vliegt van Amsterdam via London naar Kingston en Montego Bay. 'Ontvlucht de Carnaval!' Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2e avond een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs Landgoederen - V /«/jUU P »P Bij besteding van het diner op de 3e dag krijgt u de 3e overnachting gratis Prijs is op basis van een 2-persoonskamer exel, boekingskosten en milieu- en verblijfstoeslag Deze aanbieding Is te reserveren tot 31 Maart 2010 Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 B£ Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69