41 binnenland Gevaar tbc is te lang WD wil hoorzitting over fouten in klimaatrapport Fiscus onderzoekt privacylek in envelop TO©S MULTIRESI5TENTE TBC Door antibiotica dacht de wereld tuberculose onder controle te hebben. Mis. De laatste jaren slaat de ziekte steeds vaker in moeilijk behandelbare vorm toe, ook in Nederland. Rechter: Bedrijf moet strooizout leveren Mbo'ers kwaad over kwaliteit opleiding www.bezorgers.nl PZC M zaterdag 6 februari 2010 den haag - De WD in de Tweede Kamer wil dat er een hoorzitting komt over de recent ontdekte fou ten in het rapport van het IPCC, het klimaatpanel van de Verenigde Naties dat zich bezighoudt met de gevolgen van de opwarming van de aarde. Kamerlid Helma Neppérus wil zo meer te weten komen over de rol die Nederlanders hebben ge speeld. Gisteren kwamen er weer berichten over fouten in het IP- CC-rapport naar buiten. Zo zou den Nederlandse wetenschappers die meeschreven aan het jongste IPCC-rapport 'actiemateriaal' van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds hebben gebruikt. De Wageningse hoogleraar Rik Leemans zou onjuist hebben 'geci teerd' uit studies naar de sterfte van koraal, aldus Neppérus. Lee mans is hoofdauteur van het hoofdstuk over CO, -schade. Hij is gelieerd aan het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), dat mee werkte aan de IPCC-teksten. In 2003 toonde Stephanie Rey- naud aan dat de sterfte van kora len in het Australische Great Bar rier Reef geen verband houdt met de toename van CO. in de atmo sfeer. Wel is koraal gevoelig voor hogere temperaturen. In het IPCC-rapport schrijven de geleerden echter het tegenoverge stelde: „Verdubbeling van CO, ver mindert de aanmaak van kalk in koralen met twintig tot zestig pro cent." Ook het percentage kalkafname van 6o procent komt nergens in de geciteerde vakliteratuur voor. Leemans wil geen inhoudelijk commentaar geven en zegt slechts: „Dit raakt kant noch wal." De WD roerde zich de afgelopen weken nadrukkelijk toen in het rapport over de klimaatverande ring fouten werden ontdekt. Het IPCC stelde dat de gletsjers in de Himalaya in het jaar 2035 verdwe nen zouden zijn, terwijl dat in 2350 moest zijn. Minister Jacqueline Cramer (Mi lieu) heeft het IPCC al om ophelde ring gevraagd. Ook vroeg Cramer het PBL de re gionale hoofdstukken te controle ren. Eerder deze week bleek dat het PBL slordig is geweest met het aan leveren van gegevens over overstro mingsrisico's in Nederland. door Anne Boer zutphen - De Belastingdienst zal via stevige steekproeven uitzoeken of er te veel persoonlijke gegevens worden vrijgegeven via venster enveloppen. Dat gebeurt na een melding van Henk Bresser (76) uit Zutphen. Die ergert zich in toenemende ma te aan post van overheidsinstan ties, maar vooral van de Belasting dienst, omdat via het venster niet alleen naam en adres maar ook het onderwerp te zien is. Dan gaat het om woorden als aanmaning, vordering en dergelijke, die over de inhoud-geen twijfel laten be staan. Volgens Bresser, die veel post krijgt omdat hij ook een postadres is voor anderen, kan dat niet de be doeling zijn. „Dat soort boodschap pen is toch privé. Dat gaat een an- der toch niets aan. Ik wil het in elk geval liever niet weten", zegt Bres ser. Het College Bescherming Per soonsgegevens geeft hem gelijk. De afzender moet zorgen dat dit soort informatie niet zichtbaar is. Daarover zijn voorwaarden opge nomen in de Wet bescherming persoonsgegevens. De klacht van Bresser is voor de Belastingdienst aanleiding serieus onderzoek te doen. „Daar zijn we onmiddellijk mee begonnen", meldt woordvoerder Bianca Nieu- wenhuis. „We gaan willekeurig in poststukken die klaar zijn voor ver zending kijken of het gebeurt en hoe vaak." Ze maakt daarbij wel de kantteke ning dat de Belastingdienst miljoe nen poststukken verstuurt en deze klacht nog niet eerder is binnenge komen. Multiresistente tuberculose rukt op, ook in Nederland. Met name de laatste twee jaar gaat het hard. „De we reld heeft veertig jaar lang zitten slapen." door Frouke Tamsma Longarts en directeur Mar tin Boeree krijgt ze steeds vaker binnen in het Universitair Cen trum voor Chronische Ziekten Dekkerswald in Groes- beek: tuberculosepatiënten bij wie geen antibioticum meer lijkt te werken. Het zijn vaak dakloze alco hol- of drugsverslaafden die in ver zwakte toestand arriveren. „We schrijven de ene na de andere kuur voor, maar de patiënt rea geert er niet op." Het aantal patiënten in Nederland met multiresistente tbc groeit snel. Eerst ging het steeds om zo'n ze ven patiënten. In 2008 waren het er ineens veertien. „En de gege vens over 2009 zijn nog niet alle maal binnen, maar er zijn nu ne gentien gevallen", zegt directeur Peter Gondrie van KNCV Tubercu- losefonds. Volgens wereldgezondheidsorgani satie WHO komen er wereldwijd een half miljoen nieuwe patiënten per jaar bij. Vooral in India, China en Zuid-Afrika. Dichter bij huis gaat het om landen als Estland en Letland. Gondrie: „Dat bedreigt öok de volksgezondheid in andere EU-landen. Tbc stopt niet bij de grens." Tot de 1\veede Wereldoorlog was de enige remedie tegen tbc: rus ten, gezonde lucht en goed eten. Maar ondanks het vaak langdurige verblijf van patiënten in sanatoria overleed een derde tot de helft. De komst van antibiotica verbeterde de genezingskans enorm. Tbc werd een milde aandoening. Met de komst van multiresistente tbc heeft de ziekte echter haar on schuld verloren. De mens is daar zelf schuldig aan, stelt Boeree. „Een van de problemen is dat de behandeling duur en belastend is. De patiënt moet minstens vier ver schillende antibiotica innemen en dat zeker zes maanden lang." Nederlandse patiënten krijgen meestal de juiste middelen, maar zieken in arme landen niet. „Veel patiënten krijgen daar verkeerde of te weinig medicijnen. Daardoor kan de bacterie resistent worden." Vanwege het besmettingsgevaar is de behandeling complex. In Neder land zijn er twee gespecialiseerde centra: Dekkerswald in Groesbeek en Beatrixoord in Haren. Zoge noemde virobusters zuiveren er continu de lucht en personeel draagt mondmaskers. De behandeling is zwaar, duurt vaak ruim een jaar en is kostbaar. Re cent dook in Neder land echter een tbc-stam op die vrijwel op geen enkel medicijn meer reageert. Tussen 2001 en 2008 werd deze 'su- perresistente' tbc in totaal drie keer gevonden, in 2009 waren er al drie gevallen in één jaar. Artsen staan machteloos: een groot deel van de patiënten overlijdt. Verontrustend, vindt Gondrie. He lemaal nu is gebleken dat resisten te tbc van mens op mens wordt overgedragen. Tot nu toe werd re sistentie alleen aangetroffen bij pa tiënten die al tbc hadden, maar hun antibioticumkuur niet af maakten. In Nederland vormen illegalen uit Oost-Europa met resistente tbc een probleem. Op die groep is nau welijks zicht. Uiteindelijk komen ze wel in een van de behandelcen tra terecht, maar dan hebben ze al een aantal maanden met een be smettelijke ziekte rondgelopen. „De wereld heeft veertig jaar lang zitten slapen", vindt longarts Mar tin Boeree. „Aan welvaartsziekten als hoge bloeddruk en suikerziekte valt voor de farmaceutische indus trie nu eenmaal meer te verdie nen. Daar worden dan ook volop nieuwe medicijnen voor ontwik keld. Naar tbc is in al die jaren geen enkel nieuw onderzoek uitge voerd. Kijk dan ook niet raar op dat het nu misgaat." ARNHEM Zoutleverancier Eurosalt moest gis teravond nog strooizout leveren aan de provincie Gelderland. De provincie stapte gisteren naar de rechtbank in Arnhem, om Eurosalt aan afspraken te houden. Eurosalt kwam volgens de provincie ge maakte afspraken niet na. De prijs ging omhoog, tijdstip en frequen tie van levering veranderden en de kwaliteit van het zout werd an ders. Voor twaalf uur afgelopen nacht moest 200 ton strooizout zijn geleverd aan de provincie. DEN HAAG Mbo-studenten gaan woensdag op het Plein in Den Haag staken uit onvrede over de kwaliteit van hun opleiding. De Onderwijsinspectie publiceerde deze week een lijst met 64 zeer zwakke mbo-opleidin- gen, maar volgens initiatiefnemer JOB (Jongeren Organisatie Beroeps onderwijs) is de lijst 'slechts het topje van de ijsberg'. „Alleen de op leidingen waar de inspectie duide lijke signalen van misstanden had gekregen werden onderzocht", zegt voorzitter Geerten Geerts. PAUL KUSTERS TÖOè BkO HEWK# INI 2.0S0 ZIE JE WEL, t>E ZEESI IS MAAR 20 CM 0EST IN PLAATS VAN 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4