Naar de familie in Rotterdam H940 281 zeeland VANAF A.S. .MAANDAG MESSCHERP! Middelburg Raad Zierikzee twijfelt over museum Jan Stins Page www.acrimarkt.nl Zwarte rat aangetroffen op Zuid-Beveland NOG 4 DAGEN MET KORTING KOPEN BIJ DELS CHER. Vrouwen dupe zakkenrollers zaterdag 6 februari 2010 uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken. v' - ':j DAMPLEIN 7, MIDDELBURG t. 0118-636635 WWW.JANSTINS.Nt jppfjjgi! SUPERMARKTEN E R l\ '/•'O-O 32 PAGE TOILETPAPIER 32 rollen SUPER PHALAENOPSIS Met 3 bloemtakken!! Diverse kleuren^ MEER AANBIEDINGEN OP ^"ügjlMgen gcijg t/m-zit terdag 1 goes - In het Kanaalgebied in Zuid-Beveland is een zwarte rat aangetroffen. Volgens ongedierte- bestrijder Peter Traas is dat erg ver velend, omdat het dier zich zeer lastig laat bestrijden. Traas heeft de zwarte rat nog niet eerder in de ze regio gesignaleerd en volgens hem is het dan ook zaak dat ge meenten en ongediertebestrijders samen optrekken in de aanpak. Grote Markt 11-13, Goes www.delscher.nl Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website www.pzc.nl laten de vooroor logse stad herleven. door Theo Giele Mijn wiegje was geen stijfselkissie, maar een mooi pitriet geval van de firma Gouds waard in de Korte Noordstraat. Het stond op de Veersesingel 152, vlakbij Kinderzorg, waar ik in 1930 geboren werd en tot 1959 woonde. Ik had daar een heel prettige jeugd, speelde met mijn poppen, voerde eenden in de vest of ging naar mijn grootouders die naast ons woonden. Mijn school, school I, was vlakbij, kortom wat wil je nog meer." Zo begint Wil Braat-|ongepier uit Vleuten haar brief met jeugdherin neringen. Vader Jongepier was een geboren en getogen Middelburg. Haar moeder was een Rotterdam se, maar was met haar ouders naar Zeeland gekomen toen haar vader bij oliemaatschappij Caltex ging werken. „In de grote vakantie ging ik regelmatig met mijn ouders naar familie van moeder in Rotter dam. De reis werd soms met de trein gemaakt, maar ook wel met de Middelburgse boot. We vertrok ken dan om acht uur bij de Spijker- brug eri waren om een uur of vijf in Rotterdam. Het was wel een uur of negen varen. Van Middel burg ging het naar Veere en dan via Zierikzee naar Dordrecht. Eind punt was de Boompjes in Rotter dam." Voor een kind van een jaar of acht was de reis een hele belevenis, ze ker als het slecht weer was. „Moe der nam een rieten reismand mee, vol met brood voor onderweg. Ik herinner me dat er ook vee mee ging. Voor de veemarkt in Rotter dam. De dekknecht moest die die ren verzorgen." Rotterdam was voor een jong meisje uit het Mid delburg van de jaren dertig een compleet andere wereld. „Het was voor ons echt de grote stad. Ik her inner me nog dat we naar Dier gaarde Blijdorp gingen, het oude Blijdorp. Prachtig vond je dat", ver telt Wil. Thuis heeft ze nog een fo to waarop ze met haar moeder bij Net als veel andere Middelburgers in die jaren werd de jonge Wil in de studio van fotograaf Henning op de foto gezet. i,£ JtsjékX, i de giraffen staat. De oorlog zette het leven op zijn kop. „De dag na de Duitse inval op 10 mei kwam mijn oom, als mili tair in Middelburg gelegerd, door een dienstongeval om het leven. De hele familie was in rep en roer en het werd nog erger toen we voor 17 mei moesten evacueren naar Sint Laurens. Na de capitula tie gingen wé terug naar Middel burg. Ons huis had geen schade had opgelopen. Zo goed mogelijk pakten we Het gewone leven weer op." Haar ouders raakten betrok ken bij het verzet. Leden van de verzetsgroep werden opgepakt. „Vijftig jaar later heb ik bij het NIOD de Duitse verhoren van de arrestanten gelezen, daarin stond de naam van mijn vader vermeld. Waarom ze hem indertijd niet heb ben opgehaald is mij een raadsel, maar één ding weet ik zeker: mijn vader heeft toen geluk gehad. In oktober 1944 kwam ons huis on der water te staan. We verhuisden toen naar een oom op de Dam en later naar de Loskade. Tussen de beschieting van Middelburg door, ging mijn vader op het Bolwerk naar ons huis kijken. Hij wist niet wat hij zag, de bovenverdieping was zwaar beschadigd. Aannemer de Pagter heeft het weer bewoon baar gemaakt en in de loop van 1946 konden we terug naar de 'Siengei'." zierikzee - Het is nog niet zeker of de gemeenteraad nog eens 700.000 euro in het Stadhuismuseum in Zierikzee wil steken. Het college heeft om dit bedrag gevraagd om dat de verbouwing duurder uitvalt. De restauratie en inrichting van het museum is begroot op onge veer 5 miljoen euro. „Dit renovatieplan begint op de Be tuwelijn of het Deltaplan te lijken" zei Joost van Felius (Alerti)tijdens de bespreking in de commissiever gadering. „Dit zijn lijken uit de kast waar je moeilijk 'ja' tegen kan zeggen", constateerde Theo de Gel der (GroenLinks). Het tekort is ont staan omdat tijdens het restauratie project wat tegenvallers waren. Bo vendien is tot nu toe minder subsi die binnengekomen dan gehoopt. „Er lopen nog drie subsidieaanvra gen. Ik verwacht dat over een daar van deze maand nog een besluit valt", zei wethouder Wijnand Ren den. Als dat besluit positief is, zal het tekort veel geringer zijn. Ren den vroeg met klem aan de raad om tóch akkoord te gaan met het krediet, en niet te snijden in het project. Volgens Renden is alleen met een volledig uitgevoerd plan een interessant museum te maken waar bezoekers ook nog eens voor terug komen. Veel fracties voelen deze druk. „Hebben we wel iets af te wegen, hebben we wel iets te kiezen" vroeg Dik Meulblok (WD) zich af Van alle fracties gaf alleen de PvdA aan bereid te zijn om de zeven ton bij te passen. De beslissing valt op 25 februari. middelburg - In de Lange Delft in Middelburg sloegen gistermiddag zakkenrollers toe. Twee vrouwen werden van hun portemonnee be roofd. De portemonnee van een 76-jarige Middelburgse werd in een winkel uit haar handtas weggenomen. Een 16-jarige inwoonster van de ge meente Veere werd bestolen nadat ze even daarvoor haar portemon nee, die in een rugtas zat, nog in een winkel had gebruikt. Wil Jongepier (rechts met witte strik) met haar moeder in Diergaarde Blij dorp te Rotterdam, omstreeks 1937. foto collectie Wil Braat-Jongepier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44