PZC Gewone toets, maar dan met a,b,c en d Studenten voeren actie Fusie waterschappen Zeeuwse Landschap kost negen miljoen krijgt miljoenen Kuijken begint met herdenking WD: Legale wietteelt kan Politie Brussel is gevaar beu 12 zaterdag 6 februari 2010 De oudste leerlingen van veel basisscholen zwoegden deze week drie dagen op de Cito-toets. We vroegen enkele groep 8-leerlingen naar hun verwachtingen. Tom zei dat hij blij zou zijn als het vrijdag was. Femke zag op tegen de geschiedenis-vra gen, en was best zenuwachtig. Nick niet: voor hem is de Cito net als een gewone toets. Hinke nam zich voor de opgaven rustig door te lezen. Hoe is het de leerlingen vergaan? door Cornelleke Blok Hinke Oosterhoff (11) van openbare basis school Binnen de Veste in Zierikzee: „De toets was makkelijker dan ik gedacht had." Zelfs de vragen van het onderdeel begrijpend lezen, waar Hinke van te voren tegenop zag, zijn goed gelukt. „Je kreeg een verhaaltje, met cijfers erin. Je moest aangeven welke zin op de plek van het cijfertje paste. Dat vond ik niet zo moeilijk. Rekenen was héél makkelijk. Ik had soms twintig minuten tijd over! De juf zegt dat ik naar het vwo kan, maar ik weet niet of dat met de Cito ook gelukt is." MAANDAG 8 FEBRUARI Workshop over maatschappe lijk ondernemen als voorberei ding op Beursvloer Zeeland. DINSDAG 9 FEBRUARI Inhaalwedstrijden bekervoet bal. Door regenval was het veld in januari onbespeelbaar. WOENSDAG 10 FEBRUARI De provincie Zeeland maakt bekend hoeveel Zeeuwen in ar moede leven. DONDERDAG 11 FEBRUARI Informatieavond in Middel burg over bouw nieuwe ener giecentrale in Sloehaven. VRIJDAG 12 FEBRUARI De Belgen beginnen vandaag met de verdieping van de Wes- terschelde. ZATERDAG 13 FEBRUARI Zeeuws-Vlaanderen is voor de derde keer op rij present op de Emigratiebeurs in Houten. Tom Reijtenbach (11) van openbare basis school D'n Bogerd in Waarde is blij dat de Ci- to-toets achter de rug is. „Maar het viel wel mee, vond ik. Er waren niet zo veel opdrach ten. Ik vond de toets leuker dan gewone vak ken, en makkelijker dan toetsen die we nor maal krijgen. Je hoefde alleen maar a, b, c of d in te vullen." Tom zag van tevoren al op te gen de taalopgaves, want d's en t's zijn niet zijn sterkste punt. „Dat ging niet zo goed. Ik moest veel gokken. Het rekenen ging wel goed. Daar heb ik nooit echt moeite mee." Femke Tilroe (12) van de Frans Naere- boutschool in Vlissingen was best zenuwach tig voor de Cito-toets, maar het viel haar al les mee. „Ik had van tevoren heel veel geoe fend. Dat heeft geholpen. De geschiede- nis-dingen onthoud ik nooit zo goed. Je kreeg bijvoorbeeld een plaatje te zien. Dan moest je zeggen in welk jaartal het is ge beurd. Dat vond ik wel moeilijk." De taalop gaves gingen soepeler. „Bij rekenen vond ik de kommagetallen lastig." Maar dat havo-ad vies zit er wel in, denkt Femke. 'Daarmee heb ik, nog los van de uitkomst van die synode, mijn doel bereikt.' Dominee Klaas Hendrikse over landelijk debat over het bestaan van God reacties: 537 Studiebeurs moet afhankelijk zijn van het salaris van de ouders 70% oneens J 30% MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Dodelijk ongeval op N61 2. Inval politie in woning wekt verontwaardiging 3. Strooizout is op in Zeeland IN BINNEN- EN BUITENLAND Studenten voerden maandag actie tegen de voorgenomen bezuinigingen op onderwijs en met name tegen afschaffing van de basis beurs. In Nijmegen, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam werden universiteitsgebou wen bezet en ook in Wageningen, Leiden, Groningen en Delft was er protest. Nick Soetmulder (11) van basisschool Op de Hoogte in Terneuzen maakte zich van te vo ren niet zo druk om de Cito-toets. „Ik weet de uitslag nog niet, maar ik denk dat ik 'm best goed gemaakt heb. Het was eigenlijk precies zoals ik verwacht had: net als een normale toets, alleen moest je nu bolletjes kleuren. Je kreeg vragen over alles wat je ge leerd had. Wereldoriëntatie en studievaardig heden gingen goed. Bij rekenen vond ik de procenten moeilijk, en taal vond ik soms ook een beetje lastig. Vooral de d's en de t's..." De fusie van de twee Zeeuwse water schappen kost zo'n negen miljoen eu ro. Ruim de helft daarvan gaat op aan regelingen voor vertrekkende mede werkers, voor wie geen plaats meer is in de nieuwe organisatie. Andere fii- siekosten betreffen onder meer auto matisering en uitbesteding van het la boratorium. De stichting Het Zeeuwse Landschap krijgt 6,25 miljoen euro uit het Droomfonds van de Postcodeloterij. Het geld is bestemd voor het project Kustlaboratorium, een inlaag nieuwe stijl die veiligheid tegen overstromen, natuur en aquacultuur combineert. Waar het kustproject wordt uitge voerd, is nog niet bekend. De WD neigt ertoe de teelt van wiet voor de Nederlandse markt toe te staan. Voor waarde is dat de straffen op illegale export van softdrugs omhoog gaan van vier naar twaalf jaar. Ook moeten coffeeshops beslo ten clubs worden, zodat alleen vaste klan ten (leden) softdrugs kunnen kopen. Met het leggen van een krans bij het watersnood monument in Ouwer- kerk begon dinsdag de eerste werkdag van Delta commissaris Wim Kuij ken. Hij gaat de partijen aansturen die betrokken zijn bij het Deltaprogram ma, dat de gevolgen van de stijging van de zeespie gel moet opvangen. Criminele jongeren dreigen wijken in Brus sel over te nemen. Agenten durven zich nauwelijks te vertonen in deze achter standsbuurten van de Belgische hoofdstad. Zij gingen woensdag de straat op en eisten strengere straffen, meer menskracht en sa menvoeging van politiekorpsen. VIDEO VAN DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38