De prijs voor een beetje zorg 7 spectrum Louis Matthijsse 'Wat ze vergeten, is dat veel chronisch zieken per definitie afhankelijk zijn van een uitkering. En die wordt niet hoger' Zaterdag 6 februari 2010 Is doof geboren en op 28-jarige leeftijd zo goed als blind geworden. Louis Matthijsse (rechts) communiceert met zijn speciale tolk, die het vingerspellen beheerst. de zorg omhoog. Dit terwijl hun uitkering de rest van hun leven gelijk zal blijven. „Dit zijn toch de mensen voor wie wij on ze AWBZ-premie betalen", zegt directeur Ad Poppelaars van de Chronisch Zieken en Gehandicapten Raad (CG-Raad). „Zij verdienen het toch net zo goed als wij om een beetje te kunnen leven? Maar juist om dat ze chronisch ziek zijn, worden ze terug gezet op het minimale van het minimale. Een beetje mee blijven doen in de maat schappij zit er voor hen steeds minder in." De CG-Raad maakt zich ernstig zorgen men. Een vakantie, sporten of een dagje uit zijn zo goed als onbereikbaar gewor den. Met name voor mensen die alleen leef- en zakgeld krijgen, zoals Tamara en Samantha. Die houden volgens het Nibud gemiddeld zo'n 26 euro per maand over om vrij te besteden. Volgens de CG-Raad worden chronisch zieken keer op keer ernstig getroffen door nieuwe maatregelen. Zo verdween de afge lopen jaren bijvoorbeeld de speciale belas tingaftrek voor chronisch zieken en werd de eigen bijdrage voor de ziektekostenver- over de financiële positie van chronisch zieken. Door een opeenstapeling van be zuinigingen en nieuwe regels rond de zorg worden zij veel harder getroffen dan ande re Nederlanders. „Uit onderzoek van het Nibud blijkt dat chronisch zieken er in 2010 tot wel 1,3 procent van hun inkomen op achteruit zullen gaan. Terwijl anderen slechts een kwart procent inleveren." De inkomenspositie van chronisch zieken die in instellingen wonen, is zelfs zo belab berd, dat ze nauwelijks kunnen rondko zekering verhoogd. Maatregelen die voor mensen als Tamara en Samantha bovenop de verhoging van de eigen bijdrage voor de zorg komen. Daarnaast is vorig jaar een grote bezuini gingsoperatie in gang gezet op de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Alleen mensen met een zware zorgvraag krijgen nog begeleiding vergoed. De rest niet. Maar wie het alsnog krijgt, moet daar vanaf dit jaar wel voor betalen. De opbrengst van deze eigen bijdrage al leen al is geraamd op 87 miljoen euro voor 2010. Een kwart hiervan door het daadwer kelijke innen van de bijdragen, de resteren de opbrengst is gebaseerd op de verwach ting dat de eigen bijdrage mensen zal ont moedigen begeleiding aan te vragen. Met name tegen dit laatste zijn cliënten en patiëntenorganisaties fel gekant. „Aan de ene kant wordt erkend dat deze men sen begeleiding nodig hebben en aan de andere kant probeert het rijk ze dit recht af te nemen door het financieel te ontmoe digen", zegt directeur Poppelaars van de CG-Raad. Ook de 44-jarige Janet Matthijsse uit Sint-Michielsgestel ziet de rekening met angst en beven tegemoet. Ze is getrouwd met Louis (48), een doofblinde man. Tien uur per week krijgt hij begeleiding om een zo zelfstandig mogelijk leven te kunnen lei den. Hij wordt geholpen met de post, de administratie, klusjes in huis die hij wil doen, de boodschappen of een bezoek aan het zwembad of een arts. „Omdat wij zorg in natura krijgen, worden wij pas deze zomer met die extra eigen bij drage geconfronteerd. Maar.als die heel hoog uitvalt, weet ik het echt niet meer. Dan moeten we ervan afzien. Want wat ze vergeten, is dat veel chronisch zieken per definitie afhankelijk zijn van een uitkering. En die wordt niet hoger." Z£> konden ze voorheen nog tweeduizend euro per jaar bij de Belastingdienst afschrij ven aan extra kosten voor de zorg. Nu is de tegemoetkoming nog maar 350 euro. „En het leven is al zo veel duurder voor ons", verzucht Matthijsse. Honderden eu ro's per maand gaan op aan extra kosten die zij moeten maken om het leven een beetje aangenaam te maken voor Louis. De man is doof geboren en op 28-jarige leeftijd zo goed als blind geworden. Licht bollen zijn het enige dat hij nog kan zien. Zo beweegt hij zich door het huis: bij de lamp met meerdere gekleurde bollen is links de deur. Bij de lampenkap zit linkson der de stoel waar Janet meestal op zit. In de woonkamer hangen zestien tl-lampen, in het trappenhuis hangen er acht, in de keuken zes en in de computerkamer vier. „Hoe slechter zijn zicht werd, hoe meer lampen we ophingen, zodat hij nog een be wegende schaduw kon zien", legt Janet uit. „Wat denk je dat die kosten?" Omdat Louis niet kan horen en niet kan zien, is zijn sociale leven zeer beperkt foto Phil Nijhuis/GPD Communiceren kan hij alleen via de com puter met een braillesysteem of via een speciale tolk die het vingerspellen be heerst. Letter voor letter wordt dan een zin in de handpalm van Louis geschreven. Maar slechts weinig mensen kunnen dit. „Een praatje maken met de buurman of al leen de supermarkt ingaan, lukt dus niet", zegt Janet. Alleen een korte wandeling op een vaste route met zijn blindengeleide hond is mogelijk. „Maar zelfs dat is wel eens fout gegaan doordat de weg was opge broken. Dat ziet hij natuurlijk niet en dan raakt hij de weg kwijt", legt ze uit. Zijn begeleiding is er niet alleen om de deur uit te kunnen, maar ook om nog een beetje sociaal contact te houden met de wereld. „Anders word ik gek", beaamt Louis via een speciale tolk. „Ik wil commu niceren, horen hoe het met iedereen is, wat er gebeurt om me heen", zegt hij ter wijl een brede glimlach op zijn gezicht ver schijnt. Want alhoewel lang getik in zijn handpalm zeer vermoeiend is, geniet hij zichtbaar van deze mogelijkheid ook mee te praten. „Ik zou niet weten wat ik moet doen als hij dit verliest. Het sociale isole ment zal hem opbreken", zegt Janet. Bij de Groningse stichting Otwee, die 25 doofblinden begeleidt, zien ze de gevolgen nu al. Doofblinden die een eigen budget beheren, moeten sinds januari al een eigen bijdrage betalen. Dat wordt meteen verre kend met het uit te keren budget. „Er klopt niets van", vertelt Marije van der Wal van de stichting. Zo is er een 89-jarige doofblinde vrouw die van haar AOW-uit- kering met klein pensioentje liefst 3.000 euro per jaar aan eigen bijdrage moet gaan betalen. „Dat kan toch niet." Een andere cliënt kreeg een rekening van 1.700 euro per jaar. Dit terwijl hij ook al 132 euro per maand bijdraagt voor zijn persoonlijke ver zorging. Ook hij heeft slechts een klein in komen. „Wat bleek: het zorgkantoor had geen rekening gehouden met die andere eigen bijdrage die hij moet betalen." Van der Wal houdt haar hart vast. „Omdat de budgetten meteen gekort zijn, moeten mensen straks zelf bijleggen. De kans is groot dat ze dan zeggen: 'laat maar'. Maar die uren kregen ze niet voor niets. Zonder die begeleiding redden ze het niet." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33