spectrum 6 Tamara van Haren en haar vriendin Zaterdag 6 februari 2010 „Deze maand werd ineens 435 euro aan eigen bijdrage voor de zorg van mijn rekening gehaald, 200 euro meer dan vorig jaar. Ik word dubbel gepakt, eerst door mijn ziekte en nu door het kabinet." Honderdduizenden Nederlanders zijn vanwege een chronische ziekte permanent aangewezen op zorg of begeleiding. Maar door een opeenstapeling van bezuinigingen wordt het leven voor hen steeds moeilijker. „Ik word dubbel gepakt, eerst door mijn ziekte en nu door het kabinet." door Jacqueline Steenwijk Tamara van Haren (rechts) en haar vriendin Samatha Obbes. foto Rob Voss/GPD MAATREGELEN In de afgelopen jaren nam de overheid verscheidene maatregelen waar met name chronisch zieken en gehandicapten de dupe van zijn geworden. De mogelijkheid om ziektekosten af te trekken bij de Belas tingdienst werd beperkt. De algemene extra aftrekpost voor chronisch zieken is zelfs helemaal afgeschaft. Hiervoor in de plaats kwam de Wet tegemoetkoming chronisch zieken en gehandicapten. Maar die vergoedingen zijn lang niet zo hoog als de vroegere speciale belastingaftrek. Ook kan lang niet ie dere chronisch zieke hier gebruik van maken. Mensen met een visuele beperking vallen er bijvoorbeeld buiten. De verplichte eigen bijdrage voor ziektekosten werd inge voerd en de afgelopen jaren verhoogd. De eigen bijdrage voor huishoudelijke hulp op grond van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning werd verhoogd. De eigen bijdragen voor persoonlijke verzorging thuis of wo nen in een instelling op grond van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten werden verhoogd. De eigen bijdrage voor begeleiding werd dit jaar ingevoerd. De maximale vergoeding voor reiskosten werd beperkt. Daarnaast zijn instellingen zelf ook steeds meer bijdragen gaan vragen voor bijvoorbeeld het doen van de was, admini stratie of versnaperingen. Met haar hoofd is niets mis. Dat wordt meteen duide lijk als de chronisch zieke Tamara van Haren (24) de deur van haar woning met een automatische knop opent. Ze briest haar frustratie over alle nieuwe rege lingen die het kabinet de afgelopen jaren bedacht eruit. „Bussemaker schildert ons af als debielen. Maar ik weet heus wel wat er gebeurt." Van Haren heeft meerdere progressieve ziekten waardoor zij ieder jaar beperkter wordt in haar functioneren. Haar spieren sterven beetje bij beetje af Net als haar bindweefsel. Daarnaast heeft ze een ziekte waardoor haar spieren sneller scheuren en gewrichten uit de kom schieten. Ook lijdt ze aan suikerziekte. Haar fysieke bewegingsruimte is beperkt tot een paar centimeter waarin ze haar handen kan bewegen. Om haar armen zit ten spalken om te voorkomen dat haar elle bogen of haar armen uit de kom schieten. Lopen gaat ook al niet meer. Alles moet met de rolstoel. Voor alles heeft ze hulp nodig. Haar vrien din helpt haar 's middags met eten. Haar moeder doet de was en als ze naar de dok ter moet, moet ze zelf iemand als begelei der regelen. De verzorging mag namelijk niet meer mee. Haar lichaam mag volkomen afhankelijk zijn, haar geest is dat niet. Eén keer per week doet ze vrijwilligerswerk met gehan dicapte kinderen. Ze volgt een studie kin derpsychiatrie en gaat het liefst uit, doet graag leuke dingen zoals kleren kopen en gezellig ergens wat drinken. Maar juist dat wordt haar steeds meer ontnomen. „Deze maand werd ineens 435 euro aan ei gen bijdrage voor de zorg van mijn reke ning gehaald, 200 euro meer dan vorig jaar. Ik word dubbel gepakt, eerst door mijn ziekte en nu door het kabinet", zegt Van Haren. Van het resterende geld moet ze alles doen: de zorgverzekering betalen, televisie, internet, telefoon, eten, drinken, kleding. Als er dan nog iets overblijft, kan ze een keertje uit. Haar chronisch zieke vriendin Samantha Obbes (24) zit in hetzelfde schuitje. En het einde is nog niet in zicht. Vanaf juli dit jaar moeten ze ook een eigen bijdrage beta len voor de begeleiding die ze krijgen. In 2011 gaat opnieuw hun eigen bijdrage voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32