'Geen einde gedoogbeleid' 21 zeeland Provincie denkt na over commissariaat bij Delta Checkpoint PZC i zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! •- mm zaterdag 6 februari 2010 door Maikel Harte Hee Harte, morgen een columnpje over Check point zeker!", werd mij vrolijk toegeworpen op de zeedijk gisteravond. „We gaan Meddie Willemsen even niet zien skeeleren als ik dat zo lees?" Ik antwoordde terug dat ik dat zo net nog niet wist en ik al genoeg over coffeeshops had geschreven. Ik heb bovendien een beetje last van Checkpointmoeheid, al ben ik aan de andere kant wel be nieuwd naar de uitspraak. Het lijkt mij namelijk moeilijk recht te spreken in een situatie die van af het ontstaan krom is: gedogen, waarin nooit is geregeld hoe le gaal aan hennep gekomen kan worden en opgeslagen en nooit het toegestane aantal klanten is gemaximeerd. En waar met toe stemming van de lokale overheid een megacoffeeshop is gebouwd, zelfs met bewegwijzering er naar toe, terwijl de lokale overheid steeds overleg heeft met politie en Openbaar Ministerie in het driehoeksoverleg. Het is daarom "wel interessant om te weten wat er in die besprekingen werd be sproken. We wisten toch allemaal wat er gebeurde en dat het niet an ders kon dan dat er voorraden wa ren? Dat ik nu lees dat het gedoog beleid bedoeld was voor de lokale gebruiker bevreemdt mij even eens. Toen ik een jaar of zestien was waren er tientallen illegale coffeeshops en was er een levendi ge straathandel. Niet met die paar Teraeuzense gebruikers als klandi zie, maar juist vanwege de Belgen en de Fransen die kwamen. Om dat in goede banen te leiden is vol gens mij het gedoogbeleid in Ter- neuzen ontwikkeld en zijn Check point en Miami aangewezen als verkoopplaatsen. Zonder verkoop verbod aan buitenlandse klanten. Niemand kon toen bevroeden dat het aantal Belgen en Fransen nog zo enorm zou toenemen als ge beurd is. Kun je dat iemand ver wijten? Er kan maar één conclu sie getrokken worden, het gedoog beleid is niet langer houdbaar in Nederland. Er zullen nieuwe dui delijke regels moeten komen. Pot verdorie, heeft die man op de zee dijk toch nog zijn zin. Een co lumn over Checkpoint. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen ~pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere' onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode 0 Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening nrt De PZC gaat zorgvuldig om net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie RECHTZAAK CHECKPOINT Officier van justitie Rammeloo vindt dat Checkpoint het gedoogbeleid misbruikte voor financieel gewin. door Emile Calon en Marcel Modde Als coffeeshop moet je klein blijven. Dan heb je vooralsnog weinig te vrezen van justitie. Maar wanneer je er willens en we tens een fors grotere handelsvoor raad op nahoudt dan de toegesta ne 500 gram moet je ook niet zeu ren als de instanties tot sancties overgaan, vindt officier van justitie Rob Rammeloo. De magistraat benadrukte dat de strafzaak tegen Checkpoint niet ge zien moet worden als het einde van het gedoogbeleid, zo zei hij gis teren tijdens de voortzetting van het strafproces tegen Checkpoint. „Uitgangspunt van het beleid is dat de lokale shops voorzien in de lokale behoefte aan softdrugs." Ook zei hij dat die norm van een handelsvoorraad van maximaal 500 gram behalend is. „Die is er om de grootschaligheid tegen te gaan. Het gaat er niet om met kunst- en vliegwerk binnen die norm zoveel mogelijk klanten te bedienen, maat juist om in het licht van die norm de handel be perkt te houden." De forse klantengroei van Check point tussen 2001 en de tweede in val in mei 2008 liep als een rode draad door het betoog van de aan klager. De gemeente treft hierin geen blaam, benadrukte hij. „De gemeente kon en wilde niet optre den, bang als zij was voor de gevol gen bij sluiting van de shop. Er was druk van politiek en van be woners. Willemsen maakte daar handig gebruik van." Hij weerlegde ook de bewering van de verdediging dat Check- point-eigenaar Meddie Willemsen open kaart speelde tegenover de Belastingdienst. Keihard stelde hij dat die dienst 'is voorgelogen', ze ker als het ging om de voorraden. „Checkpoint deed gewoon wat het wilde en de Belastingdienst had het nakijken." Volgens Rammeloo ontstond gaan deweg bij het OM de overtuiging dat het bij Checkpoint om een 'aanbodgestuurde handel ging en geen lokale vraaggestuurde han del'. „Hier gaat de stelling van lo- han Cruijff op: Je gaat het pas zien als je het door hebt." De officier schotelde de rechtbank een flink pakket eerdere zaken voor, waaruit kan worden afgeleid dat de Checkpoint-verdachten niet aan een veroordeling kunnen ont komen. Volgens die jurisprudentie kan Willemsen zich niet verschui len achter het feit dat de vele kilo's grotere handelsvoorraad buiten de coffeeshop zijn gevonden en dus geen weerslag hebben op de ge doogvergunning. Een vier maan den oud arrest van het gerechtshof in Leeuwarden vertoont zelfs op merkelijke overeenkomsten met de zaak Checkpoint. Ook daar voerde de verdediging tevergeefs aan dat het OM jarenlang op de hoogte was van de te grote han delsvoorraad, maar daar niet tegen optrad. Het gebruik van codetaal, wisselende telefoonnummers en onderschepte transporten bewij zen volgens Rammeloo bovendien dat Checkpoint zelf een criminele organisatie vormde met een in kooporganisatie die in heel Zee land en daarbuiten actief was om te voldoen aan de 'enorme vraag'. middelburg - Hoort de provincie nog thuis in de raad van commissa rissen van Delta? Het dagelijks pro vinciebestuur beraadt zich daar de komende tijd over. De aanleiding is het feit dat Delta hard op weg is een volledig com merciële onderneming te worden. De vraag is of daar een politiek commissaris in past. Namens de provincie is gedepu teerde Marten Wiersma nu lid van de raad van commissarissen van Delta. Sjoerd Heijning, fractievoor zitter van de WD, had horen waaien dat Wiersma deze functie inmiddels heeft neergelegd en eis te uitleg. De gedeputeerde hielp hem snel uit de droom: hij is nog steeds commissaris bij Delta. Maar hij be vestigde dat het dagelijks provincie bestuur aan het nadenken is over nut en noodzaak van de bestendi- Uitspraak in strafzaak De strafzaak tegen Checkpoint, ei genaar Meddie Willemsen, mede werkers en leveranciers neemt nog een aantal dagen in beslag. Dinsdag 9 februari voeren verdedi gers van een aantal toeleveranciers van de coffeeshop het woord. Woensdag 10 februari is het de www.pzc.nl ging van deze vertegenwoordiging. Volgend jaar wordt het netwerkbe drijf afgesplitst van Delta en een jaar later haalt de provincie de aan delen in waterbedrijf Evides bij Delta weg. Het uitbaten van het netwerk en de drinkwatervoorzie ning is een monopoiietaak die niet met commerciële bezigheden mag worden verweven. De afsplitsing van het netwerkbe drijf is een wettelijk gegeven en Delta staat onder grote druk de aandelen Evides aan de provincie over te dragen. Delta wordt uiteindelijk een onder neming met puur commerciële ac tiviteiten. Wiersma: „Moet je als provincie in zo'n bedrijf een poli tieke commissaris willen hebben? Daar denken we nu over na." Hij verzekerde dat de Staten van Zee land in dit denkproces worden be trokken. DEBAT De PZC debatteert binnenkort over de verkeersveiligheid. Lees er alles over op www.pzc.nl/verkeersdebat ZAAK-CHECKPOINT Alle verhalen over de rechtszaak rond coffeeshop Checkpoint staan op www.pzc.nl/checkpoint STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw nieuwsfoto in het album: www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2