Minicamcorder filmt in een groter formaat Minicamcorders zijn zo groot als een pakje sigaretten, maar filmen in steeds groter formaat. Ze hebben een lage prijs, passen in je broekzak en zitten niet vol met knopjes. Maar niet in alle situaties is het beeld goed. door Tonie van Ringelestijn De eerste generatie pocketcamcorders ver scheen in 2008 na het succes van de Flip. Dat was een piepkleine videocamera ter grootte van een voicerecorder, met slechts een opname- en stop- knop. Gebruiksgemak en een lage prijs wogen zwaarder dan de beeld- en geluidskwaliteit. Duurde re camcorders hebben vaak veel knopjes en mogelijkheden, maar voor wie snel een filmpje wil schie ten is dat allemaal te veel. Zoomen en filmen bij donkere si tuaties of snelle bewegingen gaat bij minicamcorders minder goed, maar kopers gaan voor eenvoud: druk op 'opname' en 'stop', plug het apparaat via USB in een laptop en stuur de filmpjes de wereld in. Fabrikanten hebben in de nieuwe generatie zakcamcorders vooral de video- en audiokwaliteit verbe terd. Kodaks Zi8, Samsungs U10 en JVC's Picsio GC-FMi filmen bij voorbeeld al in full hd-resolutie (io8op). De lichtgevoeligheid en deframerate (het aantal beelden per seconde) is toegenomen, maar de minicamcorders hebben nog steeds moeite in het donker en bij snelle actie. De prijs daalde tot on der 200 euro. In een vergelijkende test door gad getsite Gizmodo steekt geen enke le model er echt bovenuit. Win naars zijn de Flip Ultra HD en Flip Mino HD. De Ultra HD (190 euro) scoort goed op bedieningsgemak en geluidskwaliteit. Minpunt: hij is veel dikker dan de rest. De Mino HD is stukken dunner en kleiner. Ook filmt hij het beste in situaties met weinig licht. Maar de nieuw ste Mino HD-versie heeft onhandi ge aanraakknoppen en is vrij prij zig (meer dan 200 euro). De goed kope Kodak Zi8 (180 euro) is kam pioen in buitenlucht en close-ups. Maar bij filmen met weinig licht valt hij tegen. Sommige minicamcorders zijn vrij wel uitverkocht. Dat geldt voor Samsungs U10 (160 euro). Dit toe stel filmt in full hd en is iets klei ner dan de Zi8 en de Ultra HD, maar het product is in Nederland slecht verkrijgbaar. Verder moet de nieuwe versie van de Flip Mino HD hier nog verschijnen. Deze edi- Smartphones en foto camera's zijn concurrenten voor minicamcorders tie heeft een grotere opslagruimte (8 GB in plaats van 4 GB) en een hdmi-uitgang voor koppeling aan tv's. Zijn rivalen hadden allemaal al hdmi. Ook de derde versie van Creatives Vado HD komt binnen kort naar Nederland. Hij is tot nu toe meestal matig ontvangen. De Vado HD filmt volgens Gizmodo slecht in standaardsituaties, zoals in zonlicht. Hij is daarmee onge schikt voor gebruik tijdens vakan ties. Met de geluidskwaliteit zit het echter wel snor. JVC's Picsio FMi kreeg weinig handen op elkaar. Het ontwerp voelt goedkoop en de knoppen zijn verwarrend inge deeld. Apple doet sinds september vorig jaar ook mee in deze productcate gorie. De iPod Nano is geen echte zakcamcorder, maar een flinter- Foto boven: De Kodak Zi8. Foto rechts: De Flip Mino HD. foto's GPD Punkband Green Day krijgt een eigen game Dunste laptopschijf van Seagate Reisaccu voor het opladen van een iPhone Waterdichte hoes voor nieuwste iPod nano Creative Vado HD. dunne mp3-speler met een beperk te videofunctie. De Nano is veruit het kleinste en lichtste van het stel. Het beeldformaat is echter ook het kleinst en ongeschikt voor hdtv's. De Nano is wel een rede lijk geprijsd product voor wie een nieuwe iPod wil en geen hoge ei- y sen stelt aan zijn filmpjes. Concurrentie voor minicamcor ders komt van fotocamera's en smartphones. Beide producten hebben nu meestal ook videofunc ties. Compactcamera's zijn de bes te keuze voor wie maar sporadisch een filmpje maakt en vooral foto's wil schieten. De videofunctie blijft altijd een ondergeschoven kindje in fototoestellen. Bij smartphones is dat ook zo. De eerste telefoons - die filmen met 720p-resolutie (hd-ready) verschijnen nu, zoals de Vodafone Hl van Samsung. Maar op gebied van beeld- en ge luidskwaliteit schiet de video-op- M name in mobieltjes nog tekort. Wel kunnen ze direct via draad loos of mobiel internet filmpjes uploaden. De pocketcamcorders hebben nu nog altijd eerst een pc-koppeling nodig. Draadloos uploaden met minicam corders kan wel na aanschaf van een EyeFi-geheugenkaart (vanaf 35 euro). Dit SD-kaartje maakt ver binding via wifi-netwerken. Uploaden gaat dan bijvoorbeeld automatisch na thuiskomst: de EyeFi-card herkent het eigen net werk. Flipfabrikant Cisco liet ook al doorschemeren dat een volgend model van de Flip WiFi inge bouwd krijgt. De concurrentie zal hetzelfde van plan zijn. reageren? consument@wegener.nl Met de nieuwe reisaccu en op lader van Kensington zijn de iPhone en de iPod Touch nu ook onderweg op te laden. De reisac cu is ook te gebruiken als stan daardaccu. Voor het opladen zijn geen extra kabels nodig. De accu verlengt de gesprekstijd van de iPhone tot maximaal vijf uur, de speelduur van muziek tot maxi maal 23 uur en van video tot 7 uur. Hij kost 50 euro. Fabrikant H2O Audio heeft een waterdichte hoes voor de nieuw ste versie van Apple's iPod Nano uitgebracht. Dit model van de po pulaire mp3-speler kan ook film pjes opnemen. Met de waterproof Capturecase is tot 3,5 meter diep te filmen dankzij een ingebouw de lens. De hoes heeft ook een wa terdichte koptelefoon voor luiste ren onder water. De case kost 80 dollar en is online te bestellen. Van de Amerikaanse punkband Green Day verschijnt dit jaar een Rock Band-spel. Dat hebben MTV Games en ontwikkelaar Harmo- nix aangekondigd. Het muziek spel verschijnt voor de Xbox 360, PlayStation 3 en Nintendo Wii. In de game zijn nummers uit de he le geschiedenis van de band na te spelen. De nummers zijn ook te exporteren naar andere versies van Rock Band. Seagate heeft de dunste 2,5 inch- harddisk bedoeld voor platte lap tops geproduceerd. De schijf is maar 7 millimeter hoog. Dat is een kwart slanker dan normale harde schijven van 2,5 inch. De disks met dat formaat zijn te vin den in 90 procent van alle mini- laptops. De kleinste laptops kun nen nu nog verder krimpen. De schijf is verkrijgbaar in versies met 250 en 160 GB. Meezingen met nieuw karaokesysteem van Roland Audiofabrikant Roland brengt een alles-in-één entertainmentsys teem uit. De VIMA JM-8 is te ge bruiken als karaokeset, doordat hij automatisch de stem uit een liedje kan wegfilteren. Dan moet er wel een tv en een microfoon op het apparaat worden aangeslo ten. De VIMA JM-8 ondersteunt mp3~, wave- en midi-bestanden en heeft een 120 GB harde schijf. De adviesprijs is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21