economie 113 Ruiming van geiten gaat niet door Slavenarbeid voor aspergeteler Mogelijk beleggers in havenbedrijf Communicatie is vaak een grote valkuil op de werkvloer Q-KOORTS College schort doden drachtige dieren bij groot bedrijf op NAM wil meer gas winnen met stikstof Workshops van duidelijker.nl hebben effect Ov-fiets groeit door zakenreiziger Veilinghuis failliet na Fortuyn-veiling Topman Toyota biedt klanten excuses aan weumelinghe zaterdag 6 februari 2010 Ceitenhouders hopen dat er een einde komt aan het do den van dieren. Minister Gerda Verburg van LNV twijfelt niet aan de be trouwbaarheid van melktank- onderzoek. den haag - Het College van Be roep voor het bedrijfsleven heeft voor het eerst de ruiming van drachtige geiten op een groot be drijf opgeschort. Geitenhouders hopen vurig dat dit het einde is van het doden van de dieren, maar zo ver is het nog niet. Het ministerie van LNV kondigde gisteren aan een nieuw monster van de geitenmelk van het bedrijf te nemen. Op basis daarvan kan mogelijk maandag aan de rechter worden gevraagd het ruimen alsnog te la ten doorgaan. Of bedrijven zijn be smet met de Qjkoorts wordt vast gesteld aan de hand van een test van de melk in de tanks. De advo caten van het betrokken bedrijf in Belfeld (Limburg) wilden aanto nen dat zo'n test niet zorgvuldig genoeg is. Ondernemers van wie de helft van de dieren is geruimd, zullen volgens LTO-Nederland alleen al dit jaar een schade lijden van ruim 70.000 euro, uitgaande van een be drijf met 750 melkgeiten. De scha de in de bedrijfsvoering werkt ook, zelfs als het fokverbod per 1 juli verdwijnt, de komende jaren door en kan oplopen tot 160.000 euro. Er is geen berekening ge maakt van de totale schade in de sector. assen - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Assen wil de komende vijftien jaar meer aardgas winnen in het Drentse De Wijk. Daarbij past de maatschap pij een nieuwe technologie met stikstof toe, zo meldde de NAM gisteren op haar website. Het was de bedoeling dat de NAM-locatie in De Wijk in 2015 zou sluiten, maar met de nieuwe technologie kan langere tijd gas uit het bestaande veld worden gewon nen. Vermoedelijk tot het jaar 2030. „We kunnen naar verwach ting zo'n 2 miljard kubieke meter aardgas extra winnen", aldus de NAM. „Dat is voldoende om alle Drentse huishoudens zes jaar lang van aardgas te voorzien." Normaal gesproken komt gas door de natuurlijk druk in een gasveld naar boven. Hoe meer gas uit het veld is, hoe lager de druk. Door stikstof in het veld te pompen, worden de laatste resten gas naar boven gedreven. Voor de produc tie van het stikstof moet er op de NAM-locatie een luchtschei- dingsinstallatie worden geplaatst, die buitenlucht scheidt in stikstof en zuurstof De technologie wordt volgens een woordvoerder van de NAM in Amerika al met succes toe gepast in de aardolie-industrie. Als de maatschappij alle vergunningen rond krijgt, beginnen zij in 2012 met het project. Advertentie In het dagelijks werk, maar zeker bij veranderingspro cessen blijkt communicatie vaak een grote valkuil. Het management is meestal al veel verder in het denkpro ces dan de werkvloer en 'vergeet' nogal eens ieder een van voldoende informa tie te voorzien. Dat voor kom je door goed maar vooral tijdig te communice ren. Hoe leer je dat? Door een work shop communicatievaardigheden te volgen van journalist Dick Bos- scher uit Middelburg. Onder het motto dat kan duidelijker! verzorgt hij workshops waarin aan de orde www.duidelijker.nl Koepoortstraat 4 4331SL Middelburg info@duidelijker.nl Mobiel: 06 54267137 komt hoe we beter kunnen com municeren, hoe om te gaan met de media en hoe je een persbe richt, e-mail of zakelijke brief op stelt. Deze workshops kunnen voor bedrijven, instellingen en overheidsdiensten incompany worden verzorgd. Daarnaast wor den in Middelburg en Bergen op Zoom open workshops gege ven, zodat ook één of meer me dewerkers van een bedrijf, instel ling of overheidsdienst de training kunnen volgen. Mediatraining De nadruk ligt in deze interactieve workshops op interne en externe communicatie en mediatraining. Dat maakt ze zeer nuttig voor mensen die - al dan niet op eigen initiatief - met de media te maken krijgen: directie, communicatie- en pr-medewerkers. Maar omdat ook onderwerpen worden behan deld als lichaamstaal, communi catievaardigheden en zakelijk schrijven, worden de workshops ook heel goed ontvangen door medewerkers die hun mondelinge en schriftelijke contacten met collega's en klanten naar een hoger plan willen tillen. De workshops zijn opgebouwd uit vier elementen: mediastrategie (interne communicatie), persbe richten schrijven (zakelijk, schrij ven), woordvoerderschap (com municatievaardigheden) en inter viewtechnieken (lichaamstaal). Voor de incompany-workshops kunnen deze elementen worden samengevoegd, zodat een work shop van één dag (twee elemen ten) of van twee dagen (alle vier elementen) ontstaat. Op www.duidelijker.nl staat meer informatie over alle workshops. den haag - Hostin u Vojkovic kent maar 321 inwoners. Het dorp, gele gen op het Tsjechische platteland, zo'n 50 kilometer ten noorden van Praag, komt zelden in het nieuws. Toch vormde het dorp tot voor kort het middelpunt in een crimi nele operatie van een Oekraïense bende. Die liet op 129 hectare land honderden voornamelijk Roeme nen, Bulgaren en Moldaviërs als slaven werken in de aspergeteelt. Daarbij was ook het Nederlandse bedrijf Procint BV uit het Limburg se Helden, via het Tsjechische dochterbedrijf Bohamer Spargel Kultur (BSK) s.r.o., betrokken. BSK werd in 1995 opgericht en kocht een boerenbedrijf in Hostin u Vojkovic voor de aspergeteelt. Voor personeel werd een contract gesloten met Bear Loging s.r.o. uit het naburige stadje Melnik. Eige naar van deze onderneming was Vasyl Bentsa (32), geboren in Krychvo (Oekraïne). Bensta zit inmiddels in de cel. Hij en zijn Oekraïense kameraden ble ken sinds 2003 op grote schaal mannen en vrouwen naar Hostin u Vojkovic te lokken met de belof te dat zij daar goed betaalde arbeid zouden vinden. In Tsjechië kwam de waarheid aan het licht. Identi teitspapieren en geld werden afge pakt. De arbeiders en arbeidsters werden uitgebuit. Bewaakt door gewapende Oekraïners moesten zij keihard werken, ook op zonda gen. Loon werd niet uitbetaald. Eigenaar van Procint BV, opge richt in 1987, is Will Teeuwen (40). Hij verklaarde niets van de praktijken in Tsjechië geweten te hebben en de leiding van Bear Lodging nooit te hebben ontmoet. Procint BV, waar de telefoon nu wordt opgenomen met 'Teboza BV', levert asperges aan klanten in Duitsland, Nederland, Groot-Brit- tannië, Spanje, Italië en sinds kort ook Japan. UTRECHT Zo'n 67.000 klanten maakten vorig jaar 670.000 ritten met de ov-fiets van de Nederlandse Spoorwegen. Het aantal klanten steeg daarmee ten opzichte van een jaar eerder met 31 procent, het aantal ritten groeide met 40 procent. In 2008 maakten 51.000 klanten 480.000 rit ten met de huurfiets van de spoor wegen. NIJMEGEN Het Nijmeegse veilinghuis Hes- sink's Veilingen is failliet. Dat meld de eigenaar Richard Hessink giste ren. Hessïnk heeft het faillisse ment zelf aangevraagd. Het bedrijf kwam in de problemen na de vei ling van de inboedel van Pim For- tuyn. De veiling bracht in juni vo rig jaar ruim 370.000 euro op. Het veilingbedrijf verwachtte dat de veiling acht ton zou opbrengen. tokio - Toyota-topman Akio Toyo- da zei gisteren dat het hem 'ten zeerste spijt' dat het bedrijf wereld wijd miljoenen auto's moet terug roepen door een probleem met het gaspedaal. Hij benadrukte dat de auto's van zijn bedrijf veilig zijn. Toyoda gaf voor het eerst een pers conferentie over de problemen van het Japanse autoconcern. Hij gaf toe dat het bedrijf 'een mo ment van crisis' doormaakt. Ver der zei Toyoda, kleinzoon van de oprichter van het autoconcern, dat het bedrijf bezig is met een intern onderzoek naar de problemen. Volgens Toyoda bereiden dealers in de Verenigde Staten, Europa en China zich nu voor op het repare ren van het euvel aan het gaspe daal. Over de meest recente proble men met de remmen van de hybri de Prius buigt het bedrijf zich nog, aldus Toyoda. middelburg - Pensioenfondsen en verzekeraars kunnen in de toe komst mogelijk aandeelhouder worden van de NV Zeeland Seaports. Op verzoek van de Staten van Zee land zal gedeputeerde Marten Wiersma (GL', economie) onder zoeken of voor deze commerciële partijen een plaats in de aandeel houdersvergadering kan worden ingeruimd naast de provincie en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen. De SP stemde als enige tegen de verzelfstandiging van Zeeland Seaports. Tim Thepass van deze fractie stelde dat het havenschap de Verbrugge Container Terminal vertraagt en 'tegen de wens van ve len' ijvert voor de Westerschelde Container Terminal. Hij kon deze bewering niet onderbouwen. 'Een onderbuikgevoel', lichtte hij toe. 0113 - 27 19 77 www.weumelinghe.nl hét oostersche1 d e drfe i ui* w»«t(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13