Tandartsen niet naar ziekenhuis De prehistorische mens 281 zeeland Grootste archeologisch monument Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schouwen-Duiveland verstopt. In een serie belicht PZC de bodemschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Erfgoedinspectie wijst Goes op tekortkomingen Vrouwen van nu NOG 4 DAGEN MET KORTING KOPEN BIJ DELSCHER. Problemen met traplopen? Verhuizen niet nodig! a zaterdag 6 februari 2010 ZORG ADRZ in gesprek met andere huurders door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Zierikzeese tandart sen zien af van vestiging van hun nieuwe groepspraktijk in het voor malige Rode Kruisziekenhuis. Het Admiraal De Ruijterziekenhuis (ADRZ) onderhandelt inmiddels met andere kandidaat-huurders voor de leegstaande etage in zijn Zierikzeese vestiging. Vijf tandartsen en twee mondhy giënistes koesteren al geruime tijd plannen voor een gezamenlijke praktijk. Het ADRZ kampt in Zie- rikzee met leegstand,- hetgeen de exploitatie van deze nevenvesti ging negatief beïnvloedt. Even leek het erop dat beide partijen elkaar hadden gevonden, maar het ge duld van de tandartsen is op. „Wij voelen ons niet zo netjes be handeld door het ADRZ", legt tandarts Guido den Broeder uit. „Eind oktober hadden we een ge sprek met het ADRZ. Toen werd ons verteld dat we tot 3 december moesten wachten, omdat er ande re kapers op de kust waren. Later vernamen we dat we al getekend zouden hebben. En tenslotte kre gen we een uitnodiging voor een gesprek in de derde week van ja nuari. In tussentijd hebben we niet stilgezeten. We zijn nu bezig met een pand in Zierikzee. Het duurt allemaal zo lang. Over een mogelijke vestiging van ons bij Al- lévo in Borrendamme wordt al sinds 2005 gepraat. We zeiden: 'als het zo lang duurt, dan stoppen we er toch mee'." Woordvoerder )aap Nelemans van ADRZ bevestigt dat de tandartsen uit beeld zijn. „Van onze kant is van irritatie geen sprake. De tand- artsengroep heeft ons een brief ge stuurd met de mededeling dat zij andere mogelijkheden zagen en daarom de besprekingen opschort ten. Wij zijn nu in onderhande ling met meerdere partijen in de paramedische sector. Specifieker kan ik dat op dit moment helaas niet maken." Postcode Plaats Telefoon - Afd2241 'j Werelds meest 'gekozen en gewaardeerde traplift BODEMSCHATTEN door Inge Heuff Pas als een gebied ge schikt is voor bewoning, hoe tijdelijk ook, kan daar de geschiedenis over de mens beginnen. Dat geldt ook voor de Westhoek van Schouwen. Daar liggen oude strandwallen waar in de jonge steentijd, het Neolithicum, men sen hebben gewoond. De strandwallen in de Westhoek zijn later bedekt met duinen. De resten hiervan - en die zijn er - zijn onbereikbaar. Vondsten in dit gebied komen al leen voor daar waar zandverstui vingen de oudste grondlagen bloot leggen. Graven naar bodemschat ten is verboden. Dat er toch tamelijk veel bekend is over de oudste bewoning is te dan ken aan de grootschalige herverka veling uit de jaren vijftig van de vo rige eeuw, de oplettendheid van enkele (amateur-)archeologen en, natuurlijk, een flinke dosis geluk. De misschien wel oudste strand- wal van Schouwen, gedateerd circa 3100 voor Christus, iag namelijk niet in het duingebied. Frans Beek man beschrijft in zijn boek De Kop van Schouwen onder het zand hoe deze in een boog van Burghsluis naar Scharendijke liep. Die verho ging in het landschap paste niet in de herverkavelingsplannen en is volledig afgegraven, iets wat nu on denkbaar zou zijn. Voordat de bulldozers hun werk begonnen, wist de toenmalige Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) archeolo gisch onderzoek te bedingen. Eerder hadden J. de Nooyer van de ROB en de archeologische ver zamelaar en schoolmeester J. Hu- bregtse namelijk bij de plek Bra- bers, iets ten oosten van Burgh sluis, veel Romeinse en middel eeuwse scherven gevonden. De meeste aandacht ging uit naar Neolithicum Het Neolithicum (jonge steentijd) loopt van 5300 tot 2000 voor Christus. De vondsten van Brabers bij Haam stede zoals de opgraving officieel heet, dateren uit het late Neolithi cum: 2850 tot 2000 voor Christus. In de duinen zijn ook vuurstenen resten uit die periode gevonden. De bewoners uit de late steentijd bij Brabers en hun gebruiksvoor werpen vallen onder de Vlaardin- gencultuur. In het themapark Archeon is een neolithische boerderij, vergelijk baar met Brabers, nagebouwd. twee opgravingen in 1956 waar eer der de scherven waren gevonden. Op het laatst werd in 1957 ook nog het noordelijke deel onderzocht, zonder veel verwachtingen, zo schrijft de toenmalige provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger in 1977 in de Kroniek van het land van de Zeemeermin. Daar bleken wel de oudste resten van bewoning te liggen die terug gaan tot de late steentijd. Nadat eerst interessante vuurstenen voor werpen tevoorschijn kwamen, vond Trimpe Burger de sporen van 'enkele fraaie plattegronden van huizen uit ca. 2200 jaar voor Christus.' Het zijn die grondsporen (verkleuringen in de aar de) van de huizen die de vondst bij Brabers bijzonder ma ken. Niet eerder waren in het kust gebied van Nederland plattegron den uit de late steentijd gevonden. De constructie was eenvoudig: aan de buitenzijde werd een rij palen geslagen die, samen met vier steun palen in de lengte-as, het rieten dak droegen. De wanden beston den uit vlechtwerk bestreken met leem. Bij de huizen werd ook aardewerk gevonden, eenvoudig en onver sierd, en tal van vuurstenen ge bruiksvoorwerpen zoals een bijl, pijlpunten, boortjes, en krabbers. Het Verdrag van Malta (1992) regelt de omgang met archeologisch erfgoed. Ruim twee jaar geleden is de nieuwe Nederlandse wetgeving daarvoor in werking getreden en ligt de bescherming van dit erfgoed bij de gemeenten. De Kop van Schouwen, met de Boswachterij en de Meeuwenduinen (maar niet de Zeepeduinen), is ech ter een Rijksmonument. De Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed verleent de vergunningen voor onder zoek. Dit gebied is het grootste archeologische monu ment van Zeeland. Op Schouwen-Duiveland liggen nog negen kleinere archeologische Rijksmonumen ten. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft sinds 2008 een beleidsplan Archeologie. Aan dat beleidsplan is een beleidskaart gekoppeld. Hierop staan de archeolo gische waarden van de verschillende terreinen en de onderzoeksgebieden aangegeven. Grofweg gesteld zijn alleen de kreekruggen van de Gouwe, die vroeger Schouwen van Duiveland en Dreischor scheidde, van elk onderzoek bij bouwplannen vrijgesteld. Voor Zierikzee en dertien dorpen en gehuchten zijn aparte beleidskaarten opgesteld. Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 2170 VB Sassenheim MEEST GELEZEN 1. Schouwen pakt foutparkeren aan 2. Hotel 't Getij Zierikzee verkocht 3. Raad stuurt voorstel Obase terug Vrijwilligersdag Landschapsbeheer heeft vandaag de jaarlijkse vrijwilligersdag. In de loop van de dag staan foto's op de site. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op /.pzc.nl/schouwen-duiveland GOES - De monumentencommis sie in Goes voldoet niet aan de ei sen die de wet aan zo'n commissie stelt. In de de commissie zit maar één persoon die verstand heeft van monumentenzorg. Dat houdt het risico in dat de gemeente ver liest op het moment dat iemand met een beslissing naar de rechter gaat. De erfgoedinspectie, die on langs op visite is geweest, heeft de gemeente op tekortkomingen ge wezen. Op de lijst van aanbevelin gen, reageert het college in het alge meen welwillend. Alleen voor de samenstelling van de monumen tencommissie valt nog geen verbe tering te verwachten omdat des kundigen moeilijk te vinden zijn. BROUWERSHAVEN - De NBvP/ Vrou wen van Nu houdt woensdag 17 fe bruari een openbare jaarvergade ring. In de pauze is een verkoping van tweedehands spulletjes. De op brengst is voor de clubkas. Na de pauze vertelt Marijke Blokland uit Dreischor over klankschalen. Grote Markt 11-13, Goes www.rielscher.nl reeds meer dan 500.000 gebruikers gingen u voor! blijven wonen in uw vertrouwde omgeving met een traplift volledige garantie en service de fiscus betaalt tot wel 50% mee! bel voor een gratis en vrijblijvend trapliftadvies bij u thuis www.stannah.nl info@stannah.nl Stuur mij vrijblijvend informatie. De traplift is voor: rechte trap trap met 1 of 2 bochten buitentraplift

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122