Politiek: zelfstandigheid vrouw bevorderen II zaterdag 6 februari 2010 scheidt 'Na mijn (gekozen) scheiding van mijn man ben ik gaan werken. Een goed besluit, alleen al door toename van mijn zelfrespect.' a.m 'Mijn ex had een baantje, maar dat heeft ze opgezegd omdat ze van mijn alimentatie alleen wel kon leven.' Harry 'Ik hoef maar een beetje meer te gaan verdienen of ik krijg een brief van haar advocaat. Dan claimt zij ook een deel.' Benz 'Een nieuwe start is moeilijk. Ik kan de kinderen uit mijn nieuwe relatie niet bieden wat de twee van mijn ex wel krijgen.' Frans Partneralimentatie Ex-echtgenoten zijn wettelijk ver plicht elkaar te onderhouden. De partner die geen of nauwelijks inko men heeft, kan partneralimentatie aanvragen. Voor scheidingen van vóór 1 juli 1994 geldt de plicht maximaal 15 jaar, na die datum geldt een maxi mum van 12 jaar. Als het huwelijk niet langer heeft geduurd dan vijf jaar en er zijn geen kinderen dan is de duur van de plicht maximaal ge lijk aan de duur van het huwelijk. De hoogte van de alimentatie is af hankelijk van het inkomen, de be hoefte en de woonsituatie van bei de partijen. Partneralimentatie vervalt wanneer de ontvanger opnieuw trouwt of gaat samenwonen. In Nederland wordt bij één op de vijf echtscheidingen partneralimen tatie toegekend aan de vrouw. Bij slechts 1 op de 200 scheidingen wordt het toegekend aan de man. Alle Europese landen kennen een vorm van partneralimentatie. In Noorwegen en Zweden wordt er weinig gebruik van gemaakt omdat relatief veel vrouwen werken en zelf in hun inkomen kunnen voor- 'Partneralimentatie is terecht. Ik werkte toen mijn ex studeerde. Nu zit ik met ons kind in de bijstand en heeft hij Si- Yoia In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af voor herziening van de Wet op partneralimentatie. Voor al de termijn van twaalf jaar zou onder de loep moeten worden genomen. Vrouwen - want het gaat in 99 procent om vrouwen - zouden meer gestimuleerd moe ten worden op eigen benen te staan. Of de handtekeningenactie van Fred Breet via zijn website www.referendumalimentatie.nl succes heeft of niet, Tweede Ka merlid Anja Timmer (PvdA) wil het onderwerp sowieso in de Ka mer aan de orde stellen. „Die wettelijke termijn van twaalf jaar is inderdaad aan herziening toe. Niet om het meteen in alle geval len af te schaffen. Maar er zou toch echt wel een prikkel mogen komen voor vrouwen om op enig moment aan het werk te gaan, of een opleiding te volgen. Juist in deze tijd waarin vrou wen nadrukkelijk worden opge roepen aan het arbeidsproces mee te doen." De PW bereidt een initiatief voorstel voor om de wet aan te passen. De partij is in principe voorstander van het inkorten van de periode van twaalf naar acht jaar. „In deze tijd moet ie dereen economisch zelfstandig in de samenleving kunnen staan", zegt PW-Kamerlid Ray mond de Roon. Zo denkt de WD er ook over. GroenLinks voelt eveneens wel voor het versoepelen van de rege ling maar hóe precies kan Kamer lid Naïma Azough nog niet zeg gen. „Wij pleiten voor maat werk. De huidige wet stamt uit de jaren zeventig, de tijden zijn veranderd. De wet moet flexibe ler worden toegepast, met aan dacht voor rechtvaardigheid en de meest kwetsbare partner. En tegelijkertijd moet er meer aan dacht zijn voor situaties met on wil om te betalen. Want dat komt helaas ook veel voor." Ook D66 vindt acht jaar een re delijker termijn dan twaalf jaar. „De maatschappij is de laatste de cennia grondig veranderd: de be voogding van het individu is ver minderd," stelt Alexander Pecht- old. Maar er zijn ook tegenstanders van verlaging van de termijn. De Christenunie voelt niets voor een beperking van de huidige wet. Mensen die trouwen heb ben volgens de partij een zorg plicht die ook na de scheiding voortduurt. Ook de Socialis tische Partij is er niet van over tuigd dat een verlaging naar acht jaar nodig is. De SP voelt er meer voor om ex-partners te dwingen goede afspraken te ma ken. Ook een goede onderbou wing van de regeling kan bijdra gen aan een betere acceptatie van de partneralimentatie. Het CDA staat 'op zich niet nega tief tegenover wijziging van de partneralimentatie. „Economi sche zelfstandigheid vinden wij erg belangrijk", is Kamerlid Mar leen de Pater van mening. „Maar je moet in alle gevallen kijken hoe lang het huwelijk geduurd heeft en wat de taakverdeling was. Bovendien, als het alterna tief voor de vrouw de bijstand is, dan zeg ik: de samenleving hoeft toch niet op te draaien voor part ners die niet meer samen verder kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11