PZC Geef oude houtwal bescherming terug L ;H0UWEN-DL AND 26 en 27 2S 28 en 29 CULTUURHISTORIE Vrijwilligers hebben huidige staat afscheidingen geïnventariseerd Kotter met motorstoring almanak Rug Zaterdag 6 februari 2010 Vijftig meter kunst beeldt de kustlijn van Nederland uit Bodemschatten Schouwen-Duiveland onder de loep Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting Het valt heel erg mee. Ei genlijk is het voortreffe lijk gegaan met de hout wallen sinds de inventa risatie in 1987. Er is helemaal niet veel weg", zeggen Jan Midavaine en Anne Osinga uit Burgh-Haam- stede. Ze hebben op eigen initia tief een inventarisatie gehouden van de historische houtwallen in het duinrandgebied in de West hoek. Beide mannen zijn bevlogen natuurliefhebbers, gidsen voor on der meer Natuurmonumenten, Zeeuws Landschap en IVN en heb ben veel kennis van dit gebied. De twee mannen hebben een hele dag rondgereden met de gedetail leerde kaarten van de houtwallen op schoot. „We hebben gereden van het puntje van de Laone in Renesse tot de Breevosdal in Wes- tenschouwen." Aanleiding is het besluit van de ge meenteraad om de houtwallenver- ordening te schrappen. Daarmee vervalt deels de bescherming van de historische wallen op particulie re gronden. De afgelopen 50 jaar waren de wallen wél beschermd en dat is volgens Midavaine en Osinga goed te merken. „De origi nele wallen verkeren voor 98 pro cent in perfecte staat." De houtwallen zijn ontstaan tus sen de 13e en 16e eeuw. De wallen van aarde zijn begroeid met stin- zenplanten, steenkruid of struiken zoals meidoorn en zijn vaak een (schuil)plaats voor dieren. In Ren esse zijn veel wallen bewaard ge bleven. „]e struikelt er bijna over", zegt Midavaine. „Omdat de bo men nu kaal zijn zie je ze heel mooi liggen." De wallen zijn over het algemeen een halve meter hoog. Ze dienden niet alleen als af scheiding van een stuk (ak kerland, maar ook om het stuiven de duinzand tegen te houden. „We hebben onderweg ook ver schillende particulieren gesproken. Iemand vertelde dat hij al 33 jaar de wal vertroetelt en iemand an ders vroeg zich af of ze nou hele maal gek waren geworden in de ge meenteraad?" Midavaine en Osin ga hopen dat de raad op de beslis sing terugkomt en de wallen de be scherming teruggeeft. „Je loopt nu het gevaar dat iemand een oprit maakt of een parkeerinham en dan verdwijnt een stuk. Het is toch je cultuurgeschiedenis." Mida vaine nodigt de raadsleden uit om eens met hem langs de wallen te fietsen zodat de raad met eigen ogen de waarde kan zien. Jan Midavaine en Anne Osinga bij een wal in Renesse. foto Ronald den Dekker STELLENDAM - De bemanning van reddingboot Antoinette van KNRM-station Stellendam moest gisterochtend in actie komen. Bij het Kustwachtcentrum kwam rond tien over acht een melding binnen van kotter GO27 die met motorstoring bij de SG 2 boei lag. De schipper kon niet meer schake len tussen voor- en achteruit slaan met de schroef. De Antoinette bleef bij de kotter tot in de haven van Stellendam. Tip? redactie@pzc.nl Het Terneuzense raadslid gaat door gaans fluitend door het leven. Com missies, raadsvergaderingen, openin gen en andere officiële plichtplegin gen... hij ondergaat ze met een inne mende lach. Hij is de vraagbaak voor de onweten de burger en mag graag in de meest uiteenlopende gezelschappen vertoe ven, van schippers tot notarissen van alcoholisten tot gepensioneerde lera ren. In deze verkiezingsperiode puilt de agenda van de Terneuzenaar uit. Hij rent van hot naar her. Tot deze week. Na een slopende werkdag meldde hij zich kromgetrokken in zijn vertrouwde stamcafé. Hij zeeg zuchtend neer achter een pilsje. Om meteen met een simpele maar afdoen de verklaring uit te leggen waarom hij zich zo hondsmoe voelde. „Het is in m'n rug geschoten, want we moe ten alle problemen over de verkiezin gen heen tillen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119