'De brandgeur 281 rc€ Al 60 jaar gelukkig Goes moet beter voor erfgoed zorgen Jan Stins THOOLS LESCENTRUM Veiligheid gaat anno 2010 voor alles. Wie geen brandje kan blussen of niet kan reani meren, is al bijna in de minderheid. In Tho- len kan iedereen zijn kennis bijspijkeren. Winkeliers en scholen halen op voor Haïti NOG 4 DAGEN MET KORTING KOPEN BIJ DELSCHER. Franse lezing over zanger Jacques Brei Flessen inzamelen levert 800 euro op Hennepkwekerij aan Kaaidijk ontmanteld Politiek wil in elke Thoolse kern een winkel ProbLemen met traplopen7 Verhuizen niet nodig! I3L zaterdag 6 februari 2010 YERSEKE Bijna dertig winkeliers in Yerseke hebben 2545,04 euro bijeenge bracht voor Haïti. Zij hebben op 21 januari tien procent van hun dagop brengst afgestaan voor de slachtof fers van de aardbeving. De geza menlijke wafelactie van basisscho len Achthoek en Ichthus in Wol- phaartsdijk heeft in totaal 3493,55 euro opgebracht. Zo'n dertig vrij willigers hebben drie dagen lang wafels gebakken bij de bakker. Grote Markt 11-13, Goes www.delsoher.nl B GOES Michel Ribeiro geeft woensdag 10 februari een Frans-talige lezing bij Alliance Fran^aise. Hij vertelt over de chansons van Jacques Brei, de Franstalige Vlaamse zanger die in 1978 stierf. Aanvang: 20.00 uur in De Goederenloods, Stephenson- weg 9 in Goes. Gratis toegang voor leden, niet leden 5 euro. GOES Leerlingen uit groep zeven van de basisschool Bisschop Ernstschool uit Goes? hebben 800 euro opge haald voor de aardbevingsslachtof fers in Haïti. Dat deden ze door le ge flessen en statiegeldbonnen van klanten bij supermarkt Jumbo in te zamelen. Het geld is inmiddels overgemaakt op giro 555. KORTGENE Aan de Kaaidijk in Kortgene is gis termorgen in een woning een hen nepkwekerij ontmanteld. In een van de kamers op de eerste verdieping werden 118 planten met bijbehorende apparatuur aangetrof fen. De stroom werd buiten de me ter om afgenomen. De gemeente Noord-Beveland heeft de kwekerij ontruimd, er werd niemand aange houden. door Sanne Schelfaut OUD-VOSSEMEER - In elk dorp op Tholen een kleine winkelvoorzie ning overeind houden en het plaat sen van kleine windmolens in het buitengebied moet mogelijk zijn. Tot die twee concrete uitspraken kwam een meerderheid van de Thoolse lijsttrekkers deze week tij dens het ondernemersdebat in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Aan de hand van vier stellingen liet gespreksleider Andy van de Velde de zeven lijsttrekkers debat teren over onder meer het sprei den van winkels. Dat laatste onder werp leverde in ieder geval de toe zegging op van de partijen dat ze zich sterk willen maken voor een (kleine) winkel in elke kern waar bewoners op z'n minst een pak melk en een brood kunnen kopen. „Als gemeente kunnen we hierin een faciliterende rol spelen en een gebouw beschikbaar stellen. Zie bij voorbeeld het woonzorgcomplex in Scherpenisse", stelde CU-voor- man Bram van de Sande. Hij zei er wel gelijk bij dat de grote re supers op het eiland een gevaar zijn voor de kleinere ondernemin gen. „Maar ja, je kunt moeilijk zeg gen dat ze niet groter mogen wor den. Dan jaag je de mensen sowie so de brug over." SGP'er Peter Hoek zag juist een voordeel in een paar grote en sterke supermarkten in plaatsen als Sint-Annaland en Tholen-stad. „De grote jongens die goed draaien kunnen bijvoor beeld een kleinere vestiging in de dorpen openen. Zo versterk je el kaar alleen maar." GOES - De monumentencommis sie in Goes voldoet niet aan de ei sen die de wet aan zo'n commissie stelt. In de de commissie zit maar één persoon die verstand heeft van monumentenzorg. Dat houdt een risico in dat de gemeente ver liest op het moment dat iemand met een beslissing naar de rechter gaat. De erfgoedinspectie, die on langs op visite is geweest om te zien of Goes wel goed voor de be schermde dorps- en stadsgezich ten zorgt, heeft de gemeente op enkele tekortkomingen gewezen. Op de lijst van aanbevelingen, waaronder een aansporing tot het instellen van een goede monumen tencommissie, reageert het college in het algemeen welwillend. Bin nen het gemeentelijk apparaat zou de deskundigheid op het gebied van erfgoed kunnen worden bevor derd door opleidingen. Specifieke handhaving op het gebied van be schermde dorps- en stadsgezich ten, wordt ter hand genomen. Al leen voor de samenstelling van de monumentencommissie valt voor alsnog geen verbetering te ver wachten omdat deskundigen moei lijk te vinden zijn. De gemeente is er via de stichting Dorp, Stad en Land wel naar op zoek. door Rob Paardekam In een spiksplinternieuw les- centrum op bedrijventerrein Welgelegen verzorgt Van Rijn Brandbeveiliging sinds kort al lerlei opleidingen. Ie kunt het zo gek niet bedenken of het kan er ge leerd worden: EHBO, reanimatie en AED, kleine blusmiddelen, ont ruimen, eerste hulp aan kinderen en ga zo maar door. Die laatste cursus - eerste hulp aan kinderen - is de jongste aanwinst in het lespakket. „Er zit van alles in", zegt Riny de Jonge, die bij Van Rijn verantwoordelijk is voor de opleidingen. „Wonden verbinden, reanimeren, het stoppen van bloedneuzen, omgaan met bot breuken en insectenbeten en nog veel meer." Sinds kort is het voor gastouders verplicht om een dergelijke cursus te volgen, daarom is het animo groot. „Maar er komen ook moe ders die het gewoon nuttig vinden om deze opleiding te volgen", stelt De Jonge. „Zij zijn uiteraard ook van harte welkom." Eigenlijk geldt voor alle opleidin gen dat ze er niet alleen voor het bedrijfsleven zijn. Als bijvoorbeeld een voetbalteam, een school of een kerkgenootschap het zinvol acht om eens een EHBO- of reani- matiecursus te volgen, kan die net zo goed terecht in de leslocatie op Welgelegen. Overigens laat De Jonge dat pand ook met plezier achter zich om op locatie te gaan oefenen. Dan gaat het bijvoorbeeld om ontruimings oefeningen of de zogeheten BHV-cursussen voor bedrijfshulp verleners. „Als de mogelijkheid be staat, is het vaak leuker om dat bij het bedrijf zelf te doen." Van Rijn beschikt over de modern ste hulpmiddelen om calamiteiten zo goed mogelijk in scène te zet ten. Rookmachines, bluspoppen die in brand gestoken kunnen wor den en zelfs korrels om een brand lucht te simuleren. „Vroeger stak je daarvoor een krant in brand", al dus De Jonge. „Nu hoefje enkel THOLEN - Lang geleden werd Rie Borsboom door collega's naar dansles gestuurd. 'Nou, dan ga ik maar', dacht ze. Dat besluit veran derde haar leven, want tijdens het dansen leerde ze Fons Leemreijze kennen. Met hem is ze deze week al zestig jaar getrouwd. Die eerste ontmoeting vond plaats in Amersfoort. Het stel maakte daarna omzwervingen door haast het hele land. In Amersfoort werk te Fons als bakker, maar op een ge geven moment wilde hij in de mij nen gaan werken. Een verhuizing naar Limburg was het gevolg. La ter verkaste het echtpaar met zijn zes kinderen naar Sint-Maartens dijk, waar man en vrouw samen het boerenleven ingingen. In de In de onlangs in gebruik genomen het korreltje neer te leggen. Dat is leuk spul, hoor." De in Bruinisse geboren cursuslei der vindt zichzelf een beetje een vakidioot. „Het is niet zo dat ik dit als kind al wilde worden, maar achteraf gezien zat het er altijd wel in. Op mijn elfde zat ik al bij de praktijk was het vooral Rie (87) die de boerderij bestierde. Om rond te kunnen komen, had Fons (86) namelijk een bijbaan bij de grasdrogerij in Scherpenisse. in 2008 trok het echtpaar in een appartement in het nieuwe Dalem hof in Tholen. Helaas konden ze daar maar een paar maanden sa men zijn. De gezondheid van Rie ging zo hard achteruit dat ze naar de verpleegafdeling van Ten An ker, aan de overkant, moest verhui zen. „Gelukkig word ik daar prima verzorgd", stelt ze. Ondanks dat ze niet meer samenwonen, zien Fons en Rie elkaar nog elke dag. Mor gen is er een feest met onder meer de veertien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. E2 U 0000 reeds meer dan 500.000 gebruikers gingen u voor! blijven wonen in uw vertrouwde omgeving met een traplift volledige garantie en service de fiscus betaalt tot wel 50% mee! bel voor een gratis en vrijblijvend trapliftadvies bij u thuis BEL GRATIS 0800-0228-700 (vraag naar toestel 2241) Stuur mij vrijblijvend informatie. De traplift is voor: rechte trap trap met 1 of 2 bochten buitentraplift (Dhr/Mevr) Adres Telefoon Afd2241 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V.. Antwoordnummer 17006. 2170 VB Sassenheim UURWERKMAKERINSTRUMENTMAKER Leverancier van 7 kwaliteitshorloges i en antieke klokken. LONQfflES damplein 7, middelburg T. 0118-636635 www.janstins.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110