partneralimentatie II Laat het woord 'ali mentatie' vallen en de boze verhalen barsten los. Vooral de betalende partij klaagt vaak over een veel te hoge bij drage die hij aan zijn ex moet beta len. Middels een burgerinitiatief wordt nu ook de duur van de alimen- tantie aan de kaak gesteld. Twaalf jaar is wel erg lang. Of niet? Tot de alim zaterdag 6 februari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Monique Prins en Tanja Kits illustratie jos Diender Fred Breet (58) moet nog zeven jaar alimenta tie betalen aan zijn ex, 1500 euro per maand, van zijn netto-salaris van 3200 euro. Hij zal het trouw blijven doen, maar baalt er ondertussen wel van dat zijn ex-vrouw die inmiddels een nieu we (lat)relatie heeft wel op vakan tie kan en hij niet „Dan hoor ik van de kinderen dat ze naar Egyp te is geweest. Ja lekker, van mijn centen, denk ik dan." Niet uit rancune, maar uit een ge voel van rechtvaardigheid is hij een actie begonnen om de wet ge wijzigd te krijgen. Die standaard van twaalf jaar kan best terug naar acht jaar, vindt Breet. Bovendien zou er een automatisch ingebouw de toets moeten komen, waarbij de rechter kijkt of de alimentatie verlaagd kan worden. „Er zit nu geen enkele prikkel in voor de ont vangende partij om te gaan wer ken, want dan word je gekort op je alimentatie. In mijn geval is vastge steld dat mijn vrouw 16 uur per week kan werken. Maar dat is na tuurlijk best aanvechtbaar. Net als de hoogte van de alimentatie. Zij mag de welstandsnorm behouden die zij tijdens ons huwelijk heeft genoten. Maar hoe zit het met mij?" Via een zelfgebouwde website (www.referendumalimentatie.nl) probeert hij handtekeningen te verzamelen. Met veertigduizend stuks kan hij het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer krij gen. Inmiddels heeft hij ook bij Ka merleden gehoor gekregen voor zijn voorstel. Scheidingsadvocaat Jan Willem Boeijink kent de schrijnende geval len maar al te goed uit zijn prak tijk: „Vrouwen - want het zijn toch meestal vrouwen - die twaalf jaar met de armen over elkaar gaan zitten en de hand ophouden. Ja, dat komt voor. Maar uiteinde lijk hebben ze alleen zichzelf er mee. Want na twaalf jaar vallen ze in een gat. Bovendien kan een man zich tegen een boom te plet ter rijden, werkloos of arbeidson geschikt worden. Dan vervalt de alimentatie of wordt die een stuk lager." Hij vindt het een goed idee om een tussentijdse toets in te lassen. Maar het terugbrengen naar acht jaar, dat is niet in alle gevallen wen selijk. „Die termijn is natuurlijk er gens op gebaseerd. Als een vrouw twintig jaar uit het arbeidsproces is en voor de kinderen heeft ge zorgd, is dat ook de keus van haar man geweest. Bovendien, wie kor ter dan vijfjaar getrouwd is, krijgt ook korter alimentatie. Wie van de alimentatie af wil, staat voor een zware klus. Ie moet namelijk bewijzen dat je ex bijvoorbeeld in middels samenwoont of een hoger eigen inkomen geniet. Dat is heel lastig." Naomi Spalter doet promotie-on derzoek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam naar de grondsla gen van de partneralimentatie. Partneralimentatie is gebaseerd op twee grondslagen: solidariteit (die niet direct stopt na het huwelijk) en verloren verdiencapaciteit. Ze legt het verhaal uit aan de hand van twee voorbeelden. Neem een verpleegkundige die met een suc cesvolle zakenman huwt en stopt met werken. Ze leeft als een Gooi- sche vrouw, ze heeft een hulp in de huishouding en er zijn geen kinderen. Na tien jaar scheiden ze. „Naar het huidige recht wordt bij de berekening van het alimentatie bedrag gekeken naar het welvaarts niveau tijdens het huwelijk. Ze zou 12 jaar lang 10.000 euro per maand kunnen krijgen", legt Spal ter uit. „In dit soort gevallen kun je je voorstellen dat wordt uitge gaan van een andere hoogte en duur. Na een periode van bijscho ling kan de vrouw immers weer aan het werk gaan." Maar neem nou een echtpaar dat gezamenlijk besluit dat de vrouw stopt met werken om voor hun ge handicapt kind te zorgen. „Door de zorg voor het kind kan de vrouw na de scheiding nog steeds niet werken. In haar geval is twaalf jaar misschien te kort, want de IS IK Wlf SCfïgfi 3® zorg voor haar gehandicapte kind duurt wellicht veel langer en de vrouw heeft daadwerkelijk offers gebracht voor het huwelijk." Het recht maakt geen onderscheid tussen de twee grondslagen en be handelt de twee voorbeelden in principe gelijk. „Het is moeilijk om een regeling te bedenken die rechtvaardig is voor alle gevallen. En soms pakt het heel zuur uit, bij voorbeeld als je moet betalen voor je ex die is vreemd gegaan. Toch ben ik blij dat in 1971 de alimenta- tiewet is losgekoppeld van de schuldvraag. Voor die tijd had de gene die schuld had aan de schei ding geen recht op alimentatie. We moeten niet terug naar die tijd van het moddergooien." Fred Breet heeft al veel reacties ge kregen op zijn initiatief, vooral na de uitzending van de actualiteiten rubriek EenVandaag begin deze week. De handtekeningen komen met bakken binnen. „Nieuwe wet geving zal voor mij niets meer uit maken. Maar het gaat mij om het principe. Bij mijn scheiding zei mijn ex: ik zal je helemaal pluk ken. Dat zou niet meer moeten kunnen." De reacties van lezers op deze pagina zijn afkomstig van internet, na een oproep van onder meer deze krant. ik eerst minder werken. Dan hoef ik geen alimentatie te betalen omdat mijn man minder verdient.' Suzanne 'Mijn partner wil niet trouwen, omdat hij na een scheiding geen partneralimentatie wil betalen. Ik begrijp hem echt volkomen.' Mona 'Grappig dat vrouwen pretenderen zelfstandig te zijn, maar wel totaal afhankelijk willen zijn van de alimentatie van de man.' jef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10