261 zeeland iKl Nog een elektriciteitscentrale IJzerkoekjes bakken voor restauratie schilderij Y* /AVermeulen Autoverhuur Provincie wil schelpen op Sloelijn leggen Nieuwe gymzalen voor Ostrea Lyceum Raad Borsele blij met schoolwoning Kees Ingelse geeft schildercursus Vermogen zaterdag 6 februari 2010 Mobiliteitsoplossingen voor particulier én bedn/l' Pearyweg 6 GOES j Tel: 0113-561812 Web: www.vermeulenautoverhuur.nl EINDEWECE De provincie is bereid een schel penlaag te leggen op het tracé van de oude Sloelijn, die loopt tussen 's-Heerenhoek en Eindewege. Voorwaarde is wel dat de gemeen ten Borsele en Goes en het water schap het fiets- en wandelpad zul len onderhouden. Voorzover de lijn binnen de bebouwde kom loopt zijn de gemeenten verant woordelijk, daarbuiten moet het waterschap ervoor zorgen. Met een schelpenlaag kan er wellicht deze zomer al gefietst en gewandeld worden. GOES De gemeente Goes is bereid een aanvullend krdiet van 645.000 euro te geven voor de bouw van twee nieuwe gymzalen bij het Ostrea Ly ceum op de lokatie Fruitlaan in Goes. De sportvoorzieningen bij de school zijn verouderd en onvol doende. Door de fusie van het Sint Willebrordcollege met het Buys Bal lot College, is de het gebruik boven dien toegenomen. DRIEWEGEN De gemeenteraad van Borsele is jui chend akkoord gegaan met het plan om bij de school in Driewe gen een peuterspeelzaal te bou wen, die bij een terugloop van het aantal kinderen een schoolwoning kan worden. De dorpsraad was met dat idee gekomen. De raad ver trouwt erop dat voor het beschikba re buget: 275.000 euro, een degelijk pand kan worden neergezet. Bij woonstichting R&B zijn al stekken gestoken. Ook zijn ouders verze kerd van een bijdrage die gelijk is aan het belastingvoordeel. DRIEWEGEN Beeldend kunstenaar Kees Ingelse uit Driewegen begint op dinsdag 9 en woensdag 10 februari met een schildercursus voor beginners en gevorderden. De cursus omvat acht middagen en eindigt op 20/21 april. Er is plaats voor zes cursisten per groep. Er wordt gewerkt met vrije opdrachten, waarbij Ingelse advi seert en stimuleert. Het proces van schilderen staat centraal, evenals experiment en onderzoek. Opgeven kan via 0113-644203 of ingelsec@hetnet.nl. www.atelier-afijneh.nl Altijd de auto die u nodig hebt, wanneer u hem nodig hebt D WATERSTOFCENTRALE Uit vergassing verkregen waterstof is de brandstof voor de generatoren die de stroom opwekken in de C.Gencentrale. De C.Gen waterstofelektriciteitscentrale krijgt een elek trisch vermogen van 800 tot 900 megawatt. Ter vergelijking, de kerncentrale Borssele levert 495 megawatt stroom, de onlangs ingebruikgenomen Sloe- centrale van Delta 870 megawatt. door Theo Giele Fort Rammekens krijgt een grote buurman. Het Ant werpse bedrijf C.Gen wil aan de Sloehaven een mo derne elektriciteitscentrale bou wen op het westelijk deel van het gigantische parkeerterrein van Co belfret en het braakliggend terrein tussen het Rammekensschor en Scheldepoort. C.Gen is van dezelf de eigenaar als Cobelfret. De procedure voor de bouw van de centrale is onlangs in gang gezet met een zogeheten 'startnotitie voor een besluit- en plan milieuef fectrapportage'. De C.Gencentrale wordt gebouwd om aan de toege nomen vraag naar elektriciteit te kunnen voldoen en om verouder de elektriciteitscentrales te vervan gen. C.Gen bouwt een zogeheten waterstofcentrale. Het productie proces in de waterstofcentrale be gint van vergassing van bijvoor beeld steenkool en biomassa. Die techniek biedt C.Gen de keuze om afhankelijk van milieueisen en brandstofprijzen een ideale mix sa men te stellen om waterstof te ge nereren. Het gas dat hierbij ont staat wordt gesplitst in kooldioxide en waterstof De kooldioxide (C02) wordt opge vangen en kan worden opgeslagen in lege olie- of aardgasvelden. Daar door komt er veel minder CO2 in de atmosfeer dan bij conventionele centrales die rechtstreeks met ko len worden gestookt, zo valt te le zen in de startnotitie. De centrale levert niet alleen elektriciteit maar kan ook waterstof, stoom/warmte en/of koude. De hele investering werd vorig jaar, bij de presentatie van het plan, begroot op één mil jard euro. C.Gen heeft een flinke lap grond nodig om de plannen de realiseren: liefst zeventig hectare, 140 voetbalvelden. Of het gebied bij Cobelfret de beste plaats zijn voor de centrale wordt in de mi lieu effectrapportage bekeken. De startnotitie noemt drie alternatie ven: in de noordwesthoek, het mid dengebied of in de zuidoosthoek, bij de elektriciteitscentrales van EPZ. De plannen voor de centrale en de ge volgen voor het milieu zullen worden toegelicht door C.Gen en de betrokken ministeries op donderdag 11 februari van 19.00 tot 21.00 uur in Hotel Arne- ville te Middelburg. Voorgestelde locatie C.Gencentrale Middelburg Nieuw-en Sintjoosland s\° Nieuwdorp C.Gen-centra fakkel- schakelveld elektriciteitscentrale vergassing Syngasbehandeling C02 -afvang en -opslag brandstofoplsag Ritthem Fort- Rammekens Sloehaven alternatieve locaties Op het braakliggende stuk wil C.Gen door Luc Oggel YERSEKE - Het is met zijn zes bij vier meter groter dan de Nacht wacht, het schilderij Gezicht op de haven van Yerseke van W.F.A.I. Vaarzon Morel. Maar het verkeert wel in veel slechtere staat. Het Oos- terscheldemuseum in Yerseke wil het bijzondere doek daarom restau reren. Daarvoor moet eerst wel 40 a 50.000 euro bij elkaar worden ge sprokkeld. Behalve door subsidies aan te bo ren, wil het museum ook zelf een duit in het restauratiezakje doen. Dat gebeurt onder meer met het bakken en verkopen van zogehe ten ijzerkoekjes in de voorjaarsva kantie. Dat gebeurt op 20, 24 en 27 februari tussen 13.00 en 16.00 uur in het museum. „Je moet ergens beginnen", zegt secretaris Rida Vervoorn. „We hebben al een jaar het plan om het schilderij te res taureren, want het is hard nodig. Het moet schoongemaakt worden, er zitten spijkergaatjes in en het moet worden bijgekleurd. De verf bladdert ook af" Er is inmiddels een Stichting Res tauratie Schilderij opgericht, zodat het gescheiden blijft van het mu seumbeleid. „Ook hebben we of fertes aangevraagd bij verschillen de restauratiebedrijven. Het kost al lemaal best wat tijd", aldus Ver voorn. Vaarzon Morel schilderde zijn Ge zicht op de haven van Yerseke in 1913 voor de tentoonstelling ter ge legenheid van het honderdjarig be staan van de Nederlandse Staat. Na de tentoonstelling kocht oud-wethouder Van Harmeien het, hij schonk het schilderij in 1915 aan de toenmalige gemeente Yerseke. Het kreeg een plek in de raad/trouwzaal. Menig bruidspaar is op de foto gezet met het schilde rij op de achtergrond „In de raad zaal werden indertijd nog sigaren gerookt en het schilderij werd schoongemaakt met groene zeep", Secretaris Rida Vervoorn van het Oosterscheldemuseum bij het schilderij 'Gezicht op de haven van Yerseke'. foto Willem Mieras zegt Vervoorn. „Dat was er niet echt goed voor." Tijdens de voorjaarsvakantie is het museum gratis te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur. Q www.oosterscheldemuseum.nl i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 108