Duitse uitgave 'Mein Kampf buitenland 19 VS geïrriteerd over 'brutaliteit' China Laatste Bo overleden, Roemenië akkoord volk uitgestorven met afweersysteem Tante van Obama Letland veilt vecht uitzetting aan Sovjetspookstad Proces Demjanjuk opnieuw verdaagd 'Sterke toename aanvallen op scholen' 'Down Under' van Men at Work plagiaat Turkse tiener levend begraven door familie vrijdag 5 februari 2010 PORT BLAIR BOEKAREST Het Bo-volk is uitgestorven. Survi- De regering van Roemenië heeft er- val International, een organisatie mee ingestemd dat de VS onderde- die opkomt voor bedreigde volke- len van een afweersysteem tegen ren, heeft dat gisteren bekendge- middellangeafstandsraketten in maakt. De Bo leefden circa 65.000 het land plaatsen. President Bases jaar op de Andamaneilanden, ten cu onderstreepte gisteren dat het zuidoosten van het vasteland van niet tegen Rusland is gericht. Het India. De laatste Bo, Bo senior, afweersysteem is een alternatief stierf vorige week. Bij de kolonisa- voor het antiraketschild dat de VS tie door de Britten in 1858 waren in Polen en Tsjechië wilden bou- er nog circa vijfduizend Bo. wen, tot woede van Rusland. BOSTON RIGA De tante van de Amerikaanse presi- In Letland wordt vandaag een com- dent Obama heeft gisteren voor plete stad geveild. Het gaat om het een rechtbank in de VS een bevel geheel verlaten Skrunda-i dat tij tot uitzetting aangevochten. De Ke- dens het Sovjettijdperk dienst niaanse Zeituni Onyango is al tien deedv als radarbasis. Er kan gebo- jaar illegaal in de VS en werd in den worden vanaf 150.000 lat (on- 2004 gesommeerd het land te veria- geveer 210.000 euro), aldus het vei- ten. Obama zei dat hij niet wist dat lingbedrijf gisteren, zijn tante illegaal in de VS verbleef De spookstad bevindt zich 150 kilo- en dat de zaak door de rechter be- meter ten westen van de Letse handeld moet worden. hoofdstad Riga. een becommentarieerde, weten schappelijke uitgave op de markt brengen. Eind 2015 vervallen de au teursrechten op Mein Kampf om dat Adolf Hitler dan 70 jaar dood is. „We willen extreemrechtse her uitgaven de weg versperren", zegt historica Edith Raim van het IfZ. Al langer wordt in Duitsland gedis cussieerd over wat er met Mein Kampf moet gebeuren zodra de rechten vervallen. In 1945 deden de geallieerden de rechten op Aangemoedigd door econo mische voorspoed stelt Chi na zich steeds zelfverzeker der op. Washington voelt zich geschoffeerd. De onvre de groeit. Een kleine anekdote die de ronde doet in Washington zegt veel over de groeien de irritaties in Amerika over de Chinese 'zelfverzekerd heid' van de laatste maanden. Een hoge Amerikaanse regeringsfunc tionaris kreeg recent een Chinese ambtsgenoot op bezoek die allerlei neerbuigende opmerkingen maak te over zijn kantoor. De Chinees weigerde vervolgens het voorge schotelde diner met vis te eten. „Vis maakt je zwak", zo liet hij de Amerikaan weten. Mein Kampf over aan de deelstaat Beieren. Het verantwoordelijke mi nisterie van Financiën houdt publi catie sindsdien tegen uit respect voor de slachtoffers van het nazibe wind. Door de komst van internet is dat veel moeilijker geworden. Ook strekken de auteursrechten zich niet uit naar landen als de VS en het Verenigd Koninkrijk. Bui tenlandse edities kunnen daardoor toch in Duitsland terechtkomen. In 2008 verklaarde de Zentralrat ACHTERGROND door onze correspondent Frank Hendrickx In andere tijden zou het verhaal nooit de krant hebben gehaald, maar het voorval is onderdeel van een trend. Er lijkt bijna geen dag voorbij te gaan of China tikt 'su permacht' Amerika op de vingers. Eerst was er ophef over al jaren ge leden afgesproken wapenleveran ties aan Taiwan. China reageerde al even woedend op de aankondi ging dat president Barack Obama over twee weken de dalai lama zal ontmoeten in Washington. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken waar der Juden in Deutschland zich be reid mee te werken aan een kri tisch -weten schappelij ke uitgave. De joodse organisatie wil ook graag een publicatie op internet. Adolf Hitier schreef Mein Kampf in de jaren 1920 tijdens zijn gevangen schap in Beieren. In het deels auto biografische werk ontvouwt hij zijn extreme antisemitische en an ticommunistische denkbeelden die hij na zijn machtsovername in 1933 in de praktijk zou brengen. schuwde voor 'nieuwe schade' in de relatie tussen China en de VS. Een vergelijkbaar dreigement kreeg minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton te horen toen ze China opriep de censuur op internet op te heffen, naar aan leiding van een conflict tussen Pe king en de Amerikaanse internet- grootmacht Google. Obama heeft er het afgelopen jaar alles aan gedaan om 'wederzijds respect' te creëren tussen Amerika en China, maar Peking heeft die toenadering volgens sommige ana listen opgevat als 'een teken van zwakte'. De afgelopen maanden heeft Washington zich meerdere kerèn geschoffeerd gevoeld. „China kijkt hoe ver het kan gaan met een nieuwe en onervaren Amerikaanse president", conclu deerde dagblad Washington Post. „Obama moet de Chinese luchtbal lon van opgeblazen ambities maar eens doorprikken." MÜNCHEN Het proces tegen John Demjanjuk (89) wegens oorlogsmisdaden is gisteren weer verdaagd. Reden is zijn slechte gezondheidstoestand. De officier van justitie zei gisteren een getuige die zich plotseling heeft gemeld, voorlopig niet op te roepen. Aleksej Weizen zegt dat hij, anders dan andere overleven den van concentratiekamp Sobi- bor, Demjanjuk heeft herkend. PARIJS Gewapende groepen, maar soms ook legereenheden vallen steeds va ker scholen, leraren en leerlingen aan. Dat schrijft Unesco, de VN-or- ganisatie voor onderwijs, cultuur en wetenschap in een rapport. Unesco baseert haar conclusie op de situatie in 32 VN-lidstaten. De belangrijkste daarvan zijn India, Pa kistan, de Democratische Repu bliek Congo en Colombia. De Amerikaanse president zal daarbij voorzichtig te werk moe ten gaan. China neemt meer dan 800 miljard dollar van de Ameri kaanse staatsschuld voor zijn reke ning. Het land heeft daarmee een machtig economisch wapen in handen. Bovendien heeft Washing ton de hulp van Peking nodig bij het oplossen van tal van internatio nale problemen zoals het klimaat beleid, de problematiek rond Noord-Korea en sancties tegen Iran. Amerika heeft desondanks nog ge noeg middelen om Peking op zijn plaats te zetten. De economische groei in China blijft deels afhanke lijk van Amerikaanse technologie ën, investeringen en kapitaalmark ten. Daarnaast vormen de VS een enorme afzetmarkt voor China. Amerika rekent bovendien op steun van Europa, waar de zorg over het uiterst zelfverzekerde op treden van China ook groeit. SYDNEY Het nummer Down Under van de Australische band Men at Work is gejat. Een rechter oordeelde giste ren dat de band plagiaat heeft ge pleegd met het alom bekende Au stralische lijflied. Een rechter con cludeerde dat een fluitriff in het nummer komt van het Australi sche kinderliedje Kookaburra Sits in the Old Gum Tree uit 1935, geschre ven door lerares Marion Sinclair. ANKARA - Een Turks meisje van 16 jaar is levend begraven door fami lieleden in het zuidoosten van Tur kije. De puber werd het slachtoffer van eerwraak, omdat ze bevriend zou zijn geweest met jongens. Dat heeft het Turkse persbureau Anatolië gisteren gemeld. De poli tie vond het lichaam van Medine Memi dankzij een tip. Ze zat met haar handen vastgebonden op haar rug in een gat van. twee meter diep in een kippenren bij haar huis in het dorpje Kahta. Het meisje werd al veertig dagen vermist. Uit onderzoek bleek dat er een aan- zienlijke hoeveelheid aarde in haar longen en maag zat. Dat betekent dat ze levend was begraven, aldus forensische experts. De politie heeft Medines vader en grootvader opgepakt. De vader zou tijdens zijn verhoor hebben gezegd dat hij er niet blij mee was dat zijn dochter mannelijke vrienden had. heilige stad stroomt al dagen vol met pelgrims voor de viering van vandaag. Een bomaanslag op een stoet sjiitische pelgrims in Karbala kostte woensdag aan zeker twintig pelgrims het leven. In voorgaande ja ren waren de pelgrims ook steeds het doelwit van soennitische extre misten die hopen zo de tegenstellin gen flink op scherp te zetten en een nieuwe geweldsgolf te ontketenen. foto Hadi Mizban/AP Leden van Men at Work

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9