81 buitenland Overeenkomst bankgegevens ligt onder vuur Nieuwe Topvoordeel CHINA m Bijna 400 Britse politici moeten geld teruggeven India en Pakistan willen weer praten President van Oekraïne tekent omstreden wet Stad vol pelgrims vrijdag 5 februari 2010 LONDEN - Huidige en voormalige leden van het Britse Lagerhuis moeten in totaal 1,12 miljoen pond (1,28 miljoen euro) aan onterechte declaraties terugbetalen aan de schatkist. Dat heeft de accountant die de declaraties van politici heeft onderzocht gisteren gezegd. Het betreft 392 (ex-)volksvertegen woordigers van alle partijen, on der wie premier Gordon Brown. Dagblad The Daily Telegraph be richtte in mei vorig jaar voor het eerst over het buitenissige declara tiegedrag van Britse politici. Accountant Thomas Legg zei giste ren dat ambtenaren die als taak hadden de onkostendeclaraties van Lagerhuisleden te controleren te nederig waren om vraagtekens te plaatsen bij die declaraties. Ook een gebrek aan transparantie stel de de volksvertegenwoordigers vol gens hem in staat de gekste onkos ten, zoals tweede huizen, porno films, paardenmest en een rijk ver sierd eendenhok, te declareren. TWee Lagerhuisleden zijn opge stapt en nog eens 150 stellen zich bij de komende verkiezingen niet opnieuw verkiesbaar in verband met het schandaal. Zes parlements leden wacht mogelijk strafrechtelij ke vervolging. Een groot deel van het geld is al te ruggestort, de rest moet voor het einde van de maand binnen zijn. Brown moet 13.000 pond terugbe talen aan onterecht gedeclareerde kosten voor een werkster. La- bour-Lagerhuislid Barbara Follett heeft het hoogste bedrag terugbe taald: 42.458 pond. De leider van de Liberaal-Demo craten, Nick Clegg, zei te hopen dat er met het onderzoek een eind is gekomen aan 'het waardeloze de claratiesysteem dat we hadden'. Een onafhankelijk instituut stelt nieuwe declaratieregels op. iv.;.. ~s.iX NEW DELHI - De gezworen aartsvij anden India en Pakistan gaan eind deze maand proberen het vredes proces nieuw leven in te blazen. In diase media meldden gisteren dat een prominente Indiase minister naar Pakistan reist voor een confe rentie op 26 en 27 februari in de stad Rawalpindi. Het gaat om Palaniappan Chidam baram, de minister van Binnen landse Zaken. De laatste keer dat een minister van India naar Paki stan ging, was in mei 2008. De be trekkingen tussen de buurlanden, die beide beschikken over kernwa pens, zijn al decennia slecht tot zeer slecht. Pakistan en India raak ten betrokken bij diverse oorlogen. Pakistan reageerde positief op het initiatief van New Delhi. Er was al vaker sprake van vredes onderhandelingen tussen beide landen, maar die liepen steeds KIEV - De Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko heeft gisteren een controversiële wet onderte kend die volgens premier Joelia Ti- mosjenko de deur opent voor frau de bij de presidentsverkiezingen van zondag. De wet zorgt ervoor dat het niet meer nodig is dat ver tegenwoordigers van beide kandi daten de supervisie hebben over het tellen van de stemmen bij de stembureaus. Timosjenko riep eerder de presi dent op om de wet, die woensdag door het parlement is aangeno men, niet te tekenen. Volgens Ti mosjenko is de wet 'het einde van eerlijke verkiezingen in Oekraïne' en biedt het haar tegenstander in de strijd om het presidentschap, Viktor Janoekovitsj, de mogelijk heid de verkiezingen te beïnvloe den. Janoekovitsj noemde de aan tijgingen van Timosjenko een te ken van zwakte. TERRORISMEBESTRIJDING stuk door geweldsincidenten. Het laatste dieptepunt in de onderlin ge betrekkingen ontstond door de terreuraanslagen in de Indiase me tropool Mumbai, in november 2008. De regering van India meent dat de vanuit Pakistan opererende radicaal-islamitische beweging Las- hkar-e-Taiba verantwoordelijk was voor dit bloedbad, waarbij meer dan 160 mensen stierven. Pakistan en India staan al langer onder druk van de Verenigde Sta ten om het vredesproces nieuw le ven in te blazen. Duizenden militanten in het Paki staanse deel van de regio Kashmir verzekerden gisteren dat ze door gaan met de 'heilige oorlog' tegen India. De extremisten in Kashmir zijn fel gekeerd tegen het vredes proces tussen de buurlanden. In dia en Pakistan controleren op dit moment delen van Kashmir. Justitiecommissie van het Euro pees Parlement is tegen ak koord tussen VS en EU over het opvragen van bankgege vens. Het akkoord is tijdelijk, in ok tober moet een definitieve ver- -sie ingaan. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het akkoord tussen de EU en de VS dat de Amerikaanse autoriteiten inzage geeft in de bankgegevens van alle Europea nen, staat op losse schroeven. De justitiecommissie van het Euro pees Parlement (EP) stemde giste ren tegen, omdat het akkoord met onvoldoende waarborgen is omge ven. Volgende week moet het vol tallige EP zich erover uitspreken. Sinds maandag kunnen de VS bankgegevens van Europeanen op vragen bij Swift, een in België ge vestigde onderneming die transac ties van alle Europese banken ver werkt. EU-landen sloten vorig jaar, tegen de zin van het parle ment, een akkoord met de VS. Het parlement kon dat toen niet tegen houden, maar nu het Verdrag van Lissabon in werking is getreden wél. De linkse partijen en de liberalen stemden tegen, terwijl de meeste christendemocraten vóór zijn. „Dit is een duidelijke waarschu wing aan de lidstaten om ons se rieus te nemen", zei Jeannine Hen- nis-Plasschaert, de WD-parlemen tariër die het verzet leidt. „Het par lement is er niet om alleen kennis te nemen van de besluiten van de ministerraad." De VS willen de gegevens om zo de financiers van het internationa le terrorisme op te sporen. De be zwaren zijn vooral dat de VS onbe perkt inzage in de gegevens krij gen, terwijl niet goed geregeld is wie die precies mogen zien en wat ermee gebeurt. Ook is geen sprake van wederkerigheid: Europese au toriteiten mogen niet in Ameri kaanse bankgegevens neuzen. De Amerikanen hechten aan het akkoord. President Barack Obama heeft zich er mee bemoeid en mi nister van Buitenlandse Zaken Hil lary Clinton belde er gisteroch tend nog over met haar EU-colle- ga Catherine Ashton. De WD'ster wil de stemming van volgende week uitstellen, als de EU-lidstaten en de VS toezeggen opnieuw om de tafel te gaan zit ten om een beter akkoord tot stand te brengen. Zij is niet tegen de uitwisseling van bankgegevens, maar wil dat de privacy beter gere geld is en enkel gericht naar de be taalgegevens van Europeanen ge vraagd kan worden. Swift is nu technisch alleen in staat om alle transacties in een bepaalde perio de over te dragen. CDA-leider Wim van de Camp stemde voor het akkoord. „De vei ligheid van de Europese burger gaat mij voor de bezwaren, die ik overigens ook heb." Veel Duitse christendemocraten vinden de overeenkomst wel te ver gaan. Het gaat om een interimakkoord dat tot eind oktober geldt. Daarna moet een definitieve overeen komst ingaan. Van de Camp vindt dat er genoeg tijd is daarin de ge breken van het huidige akkoord weg te poetsen. Tegenstanders wil len geen tussenfase waarin Ameri kanen hun gang kunnen gaan. KARBALA - Sjiitische vrouwen zijn in de Iraakse stad Karbala voor de vie ring van Arba'een, een van de be langrijkste sjiitische feestdagen. De door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Hitiers propagandaboek Mein Kampf (Mijn Strijd) wordt in Duitsland uitgebracht. Dat heeft het Institut für Zeitgeschichte (IfZ) in München aangekondigd. Het besluit is een mijlpaal. Sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog in 1945 geldt publicatie van de tekst als streng verboden. De historici uit München willen li»c airlines u rond'®15 Per c velemaal^ uondrey De meest COMPLETE rondreizen, voor de ALLERLAAGSTE PRIJZEN!!! 6691 Stedentrip Beijing Deluxe 8 dgn o.b.v. 5x ontbijt Vertrek: 21—28 maart vlucht v.a. Brussel, transfer hotel v.v. verblijf in het luxe en centraal gelegen 5-sterren Sheraton Great Wall Beijing Engelssprekende gids Zie www.kras.nl/25950 Rondreis Klassiek China 15 dgn o.b.v. 13x ontbijt, 1 lx lunch/diner Vertrek: van'13 april f/m 26 oktober vlucht, hotelovernachtingen, excursies populaire reis langs dé klassieke highlights, zoals Beijing, de Grote Muur, Xi'an, Luoyang, Suzhou Shanghai Zie www.kras.nl/25009 HIGHLIGHTS.. Rondreis Highlights of China 16 dgn o.b.v. 13x ontbijt, lOx lunch, 2x diner Vertrek: van 7 april t/m 20 oktober vlucht, hotelovernachtingen, excursies dé hoogtepunten van China in één reis! Met Beijing, Xi'an, de karstbergen van Guilin, de Li-rivier en Shanghai Zie www.kras.nl/25201 Rondreis China Compleet 22 dgn o.b.v. 20x ontbijt, 16x lunch, 2x diner Vertrek: van 11 april t/m 31 oktober vlucht, hotelovernachtingen, excursies ontdek alle facetten van China! Met de metropolen Beijing, Xi'an, Shanghai en Hongkong en de natuur van Guilin jj Zie www.kras.nl/25012 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van JS-reizen of \S Arke Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8