De rommel de baas met de RECLAME Eierkoeken ft 'De Piraat' 201 Erna Verheij hielp eens wat mensen hun administratie te han teren. Ze houdt van een opgeruimde, heldere omgeving. Ze ontdekte dat haar talent voor orde een beroep kan zijn. Vluchtelingen willen niet op Tholen wonen Twee uur les in huis ordenen Eerst plakken, dan plaatsen www.autosturm.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto rf «-ö> K' m 'M W, ji vrijdag en zaterdag: 4vo« 0 99 Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes-tel.(0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle vrijdag 5 februari 2010 PROFESSIONAL ORGANIZER MEEST GELEZEN EN VERDER THOLEN - De gemeente Tholen kan onmogelijk voldoen aan de eis van het Rijk om vluchtelingen te huis vesten. Volgens wethouder Marian ne Velthuis zijn ze simpelweg niet geïnteresseerd. Elke gemeente moet op grond van zijn inwontertal jaarlijks een aan tal vluchtelingen aan een huurhuis helpen. Voor Tholen staat de teller over 2009 op min vijftien. Daar ko men er in de eerste helft van 2010 weer net zoveel bij. „Het probleem is dat vluchtelin gen vaak een voorkeur hebben voor grote steden", zegt Velthuis. „Als je uit een moeilijke situatie komt, zit je misschien liever in de buurt van kennissen of familie, die in Amsterdam of Rotterdam wo nen. Een ander probleem is dat het vaak om alleenstaande man nen gaat. Daar hebben we weinig woningen voor." Om de achterstand in te halen, leg de de gemeente Tholen zelfs infor matiemappen over het eiland in asielzoekerscentra. Het hielp niet. 1. 2. 3. Weblogs over voetbal, microkredie ten, Zeeuwse Amerikanen en Konin ginnedag op www.pzc.nl/blog TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl KRUININGEN - Vertegenwoordigers van de politieke partijen in Reimerswa; beplakten gisteravond gebroederlijk verkiezingsborden bij de gemeentt werkplaats op bedrijventerrein Nishoek. De kunststof borden worden daai na geplaatst door de hele gemeente Een stuk milieuvriendelijker dan alle maal apart per auto op locatie borden te gaan beplakken, foto Willem Mier. door Claudia Sondervan De bewaarsmoezen Het is een onding, maar de gever is me dierbaar. Of te nabij. Stel je voor dat ze er wat van zeggen. Het komt de kast niet uit, maar het kostte destijds goed geld. Het komt vast wel ergens voor te pas. Al heb ik geen idee waarvoor. Wel zo veilig om er één in reserve te hebben. Je weet nooit. Allicht dat de kinderen er later goed gebruik van hebben. Over vijf tien jaar of zo. Dat wordt vast een mooie herinne ring voor later. Als we de tijd aan onszelf hebben. Weggooien is zonde, we verkwis ten al genoeg, 't Is toch nog hele maal goed? Misschien heeft iemand er nog wat aan. Je weet nooit of het bij een an der te pas kan komen. Laat nog maar even staan. Dan denk ik er tenminste aan om die klus te doen. Erna: „Geef je kinderen de kans zich te omringen met dingen die ze zelf uit zoeken. Wat jij nog goed vindt, is dat meestal niet naar hedendaagse smaak. Dingen in jouw opslag doen niets voor een ander. Ongebruikte spullen zijn een les over verkeerde aan kopen. En een notitie is effectiever dan een sta-in-de-weg." Erna Verheij geeft dinsdag 16 fe bruari een workshop 'Huis op or de' in De Cirkel aan de Beuken straat in Goes, van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmelden: www.ernaverhe- ij.nl. Marianne de long Organizing in Middelburg is het enig andere Zeeuwse lid van de Nederlandse Beroepsorganisatie van Professio nal Organisers. Die vereniging, en een overzicht van alle beroepsop ruimers, is te vinden op www.nbpo.nl. Als je Erna Verheij te hulp roept, arriveert ze niet met lege handen. Stapels mandjes en kunststof kratten, ordners, tabbla den, hamer, nijptang en schroeven draaier, plak- en bindmiddelen en de zo belangrijke labelprinter ver gezellen haar. Verheij is professio nal organizer: opruimdeskundige, ordespecialist en brenger van over zichtelijkheid. De Kapelse docente Frans en Duits maakte er afgelo pen jaar haar tweede beroep van. Verheij heeft er onmiskenbaar ta lent voor. Ze heeft een huis om door een ringetje te halen. Ze is een docent die zeer gestructureerd lesgeeft. En ze is dol op transparan tie: haar favoriete opbergdozen zijn doorzichtig. Verheij komt om de administratie te ordenen, om systeem in keukenkasten te krij gen, om een garage of bijkeuken op te ruimen of om structuur te geven aan een volledig doorgerom- meld huis. Ze begeleidt verhuizin gen en helpt het dagelijks leven aan regelmaat. „Mensen die mij inschakelen zijn al zover dat ze het niet meer zelf geklaard krijgen. Het is een schaamte-onderwerp, je eigen rommel niet meer de baas kun nen. Vaak komt het door uitstel. Een plank boven een bureau is handig, en die hebben ze vaak ook liggen - ergens - maar het is er nog niet van gekomen om hem op te hangen. Daarom neem ik gereed schap mee. Een hamer is vast wel in huis, maar die komen we later pas tegen. Intussen is dat schilde rij, wat jaren op de grond stond, al opgehangen. Het kan maar uit de weg zijn." Met Verheij doet een nieuwe orde zijn intrede in huis: losse spullen in manden, opbergen naar thema, vaste gewoonten kweken. „Veel mensen durven dingen niet weg te gooien, terwijl ze nooit gebruikt worden. De regel is: als je ze de laatste twee jaar niet gebruikt hebt, moet je ze niet meer bewa ren." Met hamstergedrag heeft ze niet veel op. „In veel huizen slinge ren grote aantallen plastic tassen. Nergens voor nodig. Tien stuks zijn meer dan genoeg. Of je moet ze gebruiken als afvalzak, of om de oogst uit de moestuin in weg te ge ven." „Weet je, je zou een huis moeten inrichten zoals het in de kleuter klas was. Elke kleuter weet precies wat die kan vinden in de poppen- Vioek of in de bouwhoek. Berg af standsbedieningen en de tv-gids dus op bij de televisie. Een buur vrouw van mij zei laatst dat ze in mijn keuken blindelings de suiker en de kopjes kan vinden: die staan in de buurt van het koffiezetappa raat." Verheij staat ook mensen bij die door ziekte, psy chisch of lichamelijk, bij plotse uitval van een partner of door overspannenheid de grip op hun huis verliezen. De veertig euro per uur die ze rekent voor haar diensten kan zo moge lijk worden betaald uit een per soonsgebonden budget van de zorgverzekeraar. „Ik kom nu een paar keer per week bij een cliënte, een werken de moeder, die nooit aan huis- houdtaken toekwam. Ze was altijd maar aan het opruimen. Maar je kunt je kinderen best om hulp vra gen. Ik heb een boekje gemaakt over taken die kinderen op ver schillende leeftijden aankunnen. Wat je op het oog hebt, is rust: maak elke avond een routinerond je door de kamer om alles op zijn plek te leggen en je staat 's mor gens heel anders op." „Verdeel de post bij binnenkomst meteen in taakbakjes: nog te be handelen, nog te lezen en om te bewaren. Maak die bakjes eens in de week op een vast moment leeg. Label dozen waar je zaken in op bergt, of maak een foto van de in houd en plak die op de zijkant. Fo tografeer ook de souvenirs die ei genlijk het aanzien niet meer waard zijn. Zo blijft de herinne ring ook bewaard. Ik kan nog uren doorgaan met tips!" Laatste dagen oesterschuur Kleine 50 tips ontvoering Bierens nieuwe voorzitter GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113 - 602000 Noordweg 467 0118 - 612042

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78