Platform voor mensen met een 2oI zeeland 'We hebben nog een klus te klaren' Dorp- en wijkdubs Sloe trekken samen op IS. 'De Piraat' Plan Outletcentrum stuit op fel verzet Coen Leeflang maakt dvd voor de Koningin Brandje in heftruck van pelsdierfokkerij PLATFORM Lange tijd hebben bezoekers en inwoners het met 'een oudje' moeten doen. Het nieuwe Toegankelijkheidsboekje voor Schouwen-Duiveland komt er deze zomer aan. Wat is het platform? vrijdag 5 februari 2010 - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle GENT Vergevorderde plannen voor een factory outletcentrum in Gent stui ten op fel verzet van de Unie van Zelfstandige Ondernemers. Die waarschuwt dat een groot fabrieks winkelcomplex tot leegstand zal leiden in de binnenstad van Gent en in de rest van de Kanaalzone. Te gen een eerder plan voor een out letcentrum met goedkope fabrieks- aanbiedingen in het oude havenge bied in Gent-noord ontstond jaren geleden ook al verzet. Nu is er een plan voor 33.000 vierkante meter winkels aan de zuidwestzijde van Gent, bij Flanders Expo en Ikea. WEMELDINGE Oranjevereniging Wemeldinge laat een dvd maken over de voorberei dingen in de aanloop van Koningin nedag 2010, die door de Koninklij ke familie in Wemeldinge en Mid delburg wordt gevierd. De dvd wordt gemaakt door Coen Leeflang en zal na 30 april te koop worden aangeboden. De oranjever eniging wil de dvd aan de konin gin aanbieden bij de nazit in Mid delburg. Een groot deel van Konin ginnedag zelf zal ook op de dvd staan. Q www.pzc.nl/blog/oranjeboven ZUIDZANDE Een brandje bij de pelsdierenfarm aan de Kokersweg bij Zuidzande heeft woensdag aan het begin van de avond schade veroorzaakt aan een heftruck en een deel van de schuur. De brand ontstond door een tech nisch mankement in de heftruck. De eigenaar van de schuur kon het vuur met een poederblusser zelf doven. Ambulancepersoneel heeft een aan tal mensen, dat rook had ingea demd, ter plaatse onderzocht. Ze hoefden niet naar het ziekenhuis. door Esme Soesman Op internet is de toeganke- lijkheidsgids van het Plat form voor Mensen met een Beperking Schouwen-Duive land op en top actueel. Na vijfjaar is het echter we! hoog tijd voor een spiksplinternieuwe uitgave van het boekje Toegankelijk Schou wen-Duiveland. Deze gids wordt dit voorjaar gedrukt. In het boekje staan, verduidelijkt met pictogrammen, welke (recrea tieve) voorzieningen op Schou wen-Duiveland toegankelijk zijn. Voor mensen met een rolstoel of met een scootmobiel, voor blin den of slechthorenden en of het om plekken gaat die al dan niet voorzien zijn van invalidentoilet of invalidenparkeerplaats. Het gaat om campings, hotels, restaurants, kerken, banken, rederijen enzo voorts. Een dergelijk overzicht heeft grote waarde, vindt lohan Bax van het platform. „Mensen we ten dan als ze naar Zeeland komen waar ze terecht kunnen." Het boekje wordt onder meer toege voegd aan de documentatie die nieuwe inwoners van Schou wen-Duiveland van de gemeente krijgen. Maar het kan gek lopen, weet platformgenoot Harry Thijs- se. Hij liep eens tegen de brochure aan toen hij op bezoek was in Knokke. „Dan heeft zo'n boekje toch een voorbeeldfunctie. Loop je als Schouwen-Duiveland voorop", verwijst hij naar verwoede pogin gen die landelijk zijn gedaan om een dergelijk naslagwerk van de grond te tillen. Moeilijk is het wel, ook op kleine re schaal. Het is om te beginnen een enorm karweiHet platform hoopt dan ook dat zoveel mogelijk Het Platform voor Mensen met een Beperking bestaat uit vrijwilli gers die gevraagd en ongevraagd de gemeente adviseren inzake ge handicaptenbeleid. Het platform is ook vertegenwoor digd in de WMO-adviesraad. Daarnaast is het platform betrok ken bij onder meer de sociale vei ligheidsonderzoeken (van de VAC) in de kernen en bij het organiseren van scootmobielcursus en de rol- stoelwandeldriedaagse (met sport club d'Antilopen). Meer informatie is verkrijgbaar via www.gehandicaptenplatform-sd.nl ondernemingen en instanties die nieuws op toegankelijkheidsge- bied hebben zichzelf melden. Daar naast roept het platform mensen in alle Schouwen-Duivelandse ker nen op mee te werken met het 'meten' van de toegankelijkheid van voorzieningen in hun eigen omgeving, zodat het bestand (in ie der geval op internet) voortdu rend kan worden geactualiseerd. Over de afgelopen 5 jaar blijkt in ieder geval dat de lijst van toegan kelijke locaties op Schouwen-Dui veland is toegenomen, constateert platformlid en samensteller Jacque line Willemsen. Topper is onder meer de lift bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Maar: „Er zijn weinig aanpassingen voor blinden en slechtzienden", verwijst ze naar mogelijkheden als groot letterme- nukaarten in restaurants of groot letterpsalmenboeken in kerken. „Vaak gaat het maar om kleine din gen die niet moeilijk te realiseren zijn." Thijsse, Bax en Willemsen zijn het er roerend over eens dat winkelstad Zierikzee 'bedroevend' ontoegankelijk is. Natuurlijk is niet alles oplosbaar en vaak gaat het ook om onnadenkendheid. Bax: „Maar er zijn wel dingen op te lossen en dat hoeft helemaal niet veel te kosten." Het Platform voor Mensen met een Beperking en de brandweer Schouwen-Duiveland kij ken samen hoe ze de brandveiligheid voor mensen met een beperking naar een hoger plan kun nen tillen. Dat is min of meer de uitkomst van een bezoek gisteravond van waarnemend commandant en hoofd preventie van het brandweerkorps Leo de Jonge aan het platform. „We zijn er niet klaar voor. We hebben hier nog een klus te klaren", stelde De Jonge na het zien van een film over de kwestie. De sa menleving verandert, lichtte hij toe. „Die wordt grij zer en mensen blijven langer thuis wonen." Dat bete kent dat de kans dat een blusgroep achter de gevel van een brandend huis iemand aantreft die niet zelf kan lopen of iemand die dementeert, toeneemt. Er valt tussen brandweer en mensen met een beper king dan ook een hoop informatie uit te wisselen, bleek gisteravond. Zoals er ook meteen stekken voor het vervolg werden gestoken. Het platform gaat on derzoeken of er een meterkaststicker verkrijgbaar of in de maak is waarmee de brandweer na het betre den van een woning direct kan worden geïnformeerd over de lichamelijke dan wel verstandelijke beperking van een bewoner. Een dergelijke sticker wordt nu al leen nog maar gebruikt door mensen die zuurstoffles- sen in huis hebben. Ook gaat het platform via de ei gen nieuwsbrief (oplage: 500) mensen over brandpre ventie informeren. De Jonge zegde op zijn beurt toe present te zijn tij dens een informatiedag die het platform met buur Goeree-Overflakkee wil organiseren in september. Ook denkt hij dat het nuttig is binnen kleiner ver band woningen te gaan bekijken om knelpunten te signaleren en kennis te vergroten. MUI IIU.iUl".l S&tKG wKmamstammsesBSBs» DE NIEUWE NISSAN NOTE door Theo Giele MEEST CELEZEN 1Schouwen pakt foutparkeren aan 2. Selectief strooien bespaart 3. Wonderlijke vormen in Slotbos EN VERDER houden een aantal PZC-redacteuren weblogs bij over hun uiteenlopende interesses op www.pzc.nl/blogs TIPS' NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland ritthem - Het dorpscomité Rit- them wil een overleg in het leven roepen met alle dorps- en wijkor- ganisaties rond het Sloegebied. Uitgenodigd hiervoor worden Nieuw- en Sint Joosland, de Mid delburgse wijk Mortiere, Arnemui- den, Nieuwdorp, Borssele en 's- Heerenhoek. Aanleiding voor dit initiatief zijn de plannen van het Antwerpse bedrijf C.Gen voor de bouw van een elektriciteitscentra le aan de Sloehaven. C.Gen is een zustermaatschappij van het Vlaam se scheepvaart- en transportbedrijf Cobelfret, bekend van de autotrei nen. De procedure voor de bouw van de centrale is onlangs gestart. In Ritthem kwam hierdoor de vraag naar boven of het niet beter is dat de dorpen (en wijk) uit het haven- en industriegebied Vlissin- gen-Oost samen optrekken. Afgelo pen week was er een eerste verken nende bijeenkomst waarbij een aantal dorpsverenigingen aanscho ven. Donderdag u februari is er een in loopavond waarin de ministeries van Economische Zaken en Vrom samen met C.Gen informatie ge ven over de plannen. Dit gebeurt van 19.00 tot 21.00 uur in hotel Ar- neville. GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113 - 602000 Noordweg 467 0118 - 612042 www.autosturm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68