Toyota komt met fuelcell auto7 'Serie-hybrides en parallel-hybrides' vrijdag 5 februari 2010 FISCAAL VOORDEEL Nieuwe Auris krijgt nieuwe Full Hybrid aandrijflijn In 2015 staat de Toyota FCHV bij de dealers. Gewoon te koop. foto's GPD Toyota is verstandig genoeg om niet te rusten op de lau weren van hun diverse hybri de modellen. Ze zijn hard be zig met een auto met brand stofcel, die in 2015 op de markt moet komen. Gewoon te koop bij de dealer en niet mondjesmaat te verkrijgen via een exclusie ve leaseconstructie. door Robbert Keegel Voorlopig luistert het con cept nog naar de weinig poëtische naam FCHV, Fuel Cell Hybrid Vehi cle, en we kunnen ons ook voorstellen dat hij in een iets ander jasje wordt gehangen dan in deze Highlander. Met honderd exemplaren van het huidige proef model worden al sinds 2002 uitge breide duurtests in Japan zelf en de VS gedaan. Daaruit is onder meer gebleken De vernieuwde Toyota Auris. Johan van Blateren uit Middelburg mailde ons: als het over hybride au to's gaat, hoor ik allerlei termen voorbijkomen. Full hybrid, mild hy brid... ga zo maar door. Wat voor soorten hybride aandrijflijnen zijn er? We vonden het antwoord bij de Hybrid Academy. door Lucas Boot I e hebt twee typen hybride aan- I drijflijnen: de serie-hybride en J de parallel-hybride. Bij die eer ste techniek drijft de verbrandings motor een generator aan die op zijn beurt stroom opwekt voor de elektromotor. Alleen deze elektro motor geeft vermogen af aan de wielen. Bij een parallel-hybride zijn de verbrandingsmotor én de dat de actieradius op één tank wa terstof ongeveer 700 kilometer be draagt, terwijl het gemiddelde ver elektromotor met de wielen ver bonden. Parallel-hybriden zijn in een aantal subsoorten onder te ver delen: Micro of Soft Hybrid Geen echte hybride. Micro Hy brids zijn alleen uitgerust met energiebesparende technieken, zo als een start/stop-systeem. Een voorbeeld: Smart Micro Hybrid Drive. Mild Hybrid Een elektromotor ondersteunt de verbrandingsmotor tijdens het wegrijden, accelereren en rijden op hoge snelheid. Een mild hybrid kan niet volledig elektrisch rijden. Een voorbeeld: Honda Civic Hy brid. Full Hybrid Net als bij een Mild Hybrid is de elektromotor ondersteunend, maar een Full Hybrid kan wel vol ledig elektrisch rijden. Een voor beeld: Toyota Pritis. bruik is vastgesteld op 3,45 liter per 100 kilometer. Misschien belangrijker dan deze Dan is er ook nog zoiets als een plug-in hybride. Dit is een hybride auto waarvan je de accu's met een stekker kunt opladen. Zijn de ac cu's leeg, dan wordt via de verbran- dingsmotor elektriciteit opgewekt. wel aangename cijfers, is het feit dat de deelnemers aan de proef er snel aan gewend waren en uitein delijk het dagelijks gebruik ervan niet onder vonden doen voor een conventionele auto. Van directer belang is de komst van een nieuwe Toyota Auris, die niet alleen nu al te koop is, maar die vanaf midden maart ook als hy bride leverbaar wordt. De Auris is daarmee de eerste van een reeks conventionele Toyota's die met de fiscaal zo aantrekkelijke Full Hy brid aandrijflijn wordt uitgerust. Deze versie krijgt dezelfde fiscale voordelen als de meest verkochte hybride auto van Nederland: de Full Hybrid Toyota Prius. Dit bete kent geen motorrijtuigenbelasting, geen BPM en slechts 14 procent fis cale bijtelling. De vernieuwde Auris is verder le verbaar met een keuze uit twee benzinemotoren en twee diesels. De prijzen beginnen bij 18.350 eu ro, maar die van de hybride is nog niet bekend. Een plug-in hybride is een sub soort van de serie-hybride. Heeft u ook een vraag? Mail dan naar de redactie van de ze krant. KORT Peugeot lanceert 408 in Peking Net als Porsche vorig jaar deed met de vierpersoons Paname- ra, heeft Peugeot de autotentoon stelling van Peking uitverkoren om er de nieuwe 408 te introduce ren. Tenslotte gaat dat de belang rijkste salon van allemaal worden. Peugeot werkt ginds samen met lo kale fabrikant Dong Feng en ver kocht er vorig jaar al 410.000 au to's. In Nederland werden in 2009 in totaal 387.679 auto's verkocht. Over de 408 binnenkort meer. Hybride Suzuki in Cenève n Genève geeft Suzuki de Swift Plug-in Hybride zijn Europese debuut. Het is nog een concept, maar het is snel te realiseren. Voor de aandrijving zorgt een 74-pk elektromotor, terwijl de li- thium-ion accu's onderweg kun nen worden bijgeladen door een generator die wordt rondgedraaid door een 660 kubieke centimeter viertaktmotor. De samenwerking met Volkswagen zal zich zeker tot zulke plug-in hybrides uitstrekken. Ook Mazda 6 nieuw in Genève Eveneens in Genève geeft Maz da zijn gemoderniseerde 6 zijn wereldpremière. Het exterieur ver toont nieuwe koplampunits en achterlichten. Er zijn zes verschil lende motoren beschikbaar, waar onder een krachtige 2,0-liter Disi -benzinemotor met een lager brandstofverbruik en een lagere C02-uitstoot dan de tweeliter die hij vervangt. De 2,2 liter CiTD is nu leverbaar in drie verschillende vermogensver sies, van 129 tot 180 pk, allemaal met verbeterd brandstofverbruik en lagere kooldioxide-emissies. Goede maand voor Nederlandse verkopen De Nederlandse autobranche is het nieuwe jaar positief be gonnen. In januari zijn 62.899 nieuwe personenauto's verkocht, 12 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit de ze week gepubliceerde cijfers van de Bovag, RAI Vereniging en RDC. In vergelijking met twee jaar gele den, voor de start van de economi sche recessie, is het aantal verko pen nog wel 5,2 procent lager. In ja nuari 2008 werden er 66.329 nieu we personenauto's op kenteken ge zet. Januari is traditioneel de beste maand voor de verkopen, van nieu we auto's. Veel kopers wachten tot het nieuwe jaar met het op kente ken laten zetten van een nieuwe auto, omdat de auto dan op papier een jaar jonger is. Volkswagen was vorige maand het best verkochte merk met 7916 nieu we kentekenregistraties. Toyota en Ford bezetten de tweede en de der de plek met respectievelijk 6402 en 5272 verkochte exemplaren. VRAAG VAN DE WEEK Welke hybride aandrijflijnen zijn er?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51