41 binnenland Speuren naar 'één TO0S nog drie weken bij: Ambtenaar te druk om vakkennis bij te houden Van der Laan schiet krimpgemeente te hulp Q-koorts mogelijk ook onder grofwild volop warme kleding nu alles HALVE prijs Egelantier Middelburg 'E KREDIETCRISIS Op de laatste dag van de verhoren van de commissie-De Wit mochten minister Bos en bankpresident Wellink ontkennen dat ze in de fout zijn gegaan bij de overname van ABN Amro. vrijdag 5 februari 2010 DEN HAAG - Driekwart van de rijks ambtenaren heeft moeite om zijn vakkennis bij te houden. Ze heb ben daar geen tijd voor. Dat leert volgens minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) een enquê te onder vierhonderd ambtenaren. De minister noemde dit zorgelijk. „Het is vanzelfsprekend dat be leidsambtenaren de spelrègels op hun duimpje kennen." Ter Horst overhandigde gisteren het eerste exemplaar van het boek Van abdi catie tot zetelroof aan vicepresident van de Raad van State, Herman Tjeenk Willink. In het boek ver- DEN HAAG - PvdA-minister Eber- hard van der Laan van Wonen, Wijken en Integratie vindt dat wo ningcorporaties in gemeenten die krimpen minder moeten meebeta len aan de veertig probleemwijken (Vogelaarwijken) in steden. Vol gens hem heeft het kabinet bij de opstelling van het regeerakkoord te weinig rekening gehouden met regio's waar de bevolking terug loopt. De krimp daar zal nog tien tallen jaren investeringen vergen, aldus de PvdA-bewindsman. Van der Laan spreekt van 'voort schrijdend inzicht' en wil daarover het gesprek binnen het kabinet aangaan. Volgens hem is er een mooie gelegenheid om de wijken- hefïing te herzien. Het kabinet gaat in het voorjaar op zoek naar miljardenbezuinigingen om de overheidsfinanciën weer in het ga reel te krijgen. De bewindsman taalt journalist Max de Bok staats rechtelijke begrippen in gewone mensentaal. Tjeenk Willink liet herhaaldelijk weten zich zorgen te maken over het gebrek aan kennis van het staatsrecht onder bewinds lieden, ambtenaren, Kamerleden en journalisten. Gisteren deed Tjeenk Willink dat nog eens dunnetjes over. Hij hekel de de neiging om ministeries als bedrijf te zien en burgers als klan ten. "Door al te bedrijfsmatig wer ken zouden ambtenaren geen tijd meer hebben om zich het staats recht eigen te maken. Nout Wellink had twijfels over de overname van ABN Amro, maar zei toch 'ja'. „We hebben ongekend zorg vuldig gehandeld", zei de bankpresident gisteren. 1 i deed zijn uitspraken gisteravond bij de presentatie van de krimpno- titie van de Tweede Kamerfractie van het CDA. In dit plan wordt voorgesteld de wijkenheffing voor de Vogelaarwijken helemaal te schrappen. Zover wilde Van der Laan nog niet gaan. CDA-Kamerlid Bas jan van Bocho- ve benadrukte dat zijn fractie al 2,5 jaar aandacht vraagt voor bevol- kingskrimp. Die laat zich het hardst voelen in Zuid-Limburg, Zeeuws-Vlaanderen en Oost-Gro ningen. In de notitie wordt gesteld dat er een 'krimpfonds' moet ko men waaruit gemeenten met be volkingsdaling financiële tegenval lers kunnen opvangen. Ook willen zij krimpende gemeenten tijdelijk een extra bijdrage uit het Gemeen tefonds geven, zodat het voorzie ningenniveau kan worden aange past aan het lagere inwonertal. en klein gaatje'. Meer dan dat had Nout Wel link niet nodig om de overname van ABN Amro tegen te houden. Maar hoe intensief hij drie jaar geleden ook zocht, hij vond het niet. En dat ter wijl de voorgenomen overname van de grootste bank van Neder land hem bepaald niet lekker zat. „Achterafis het duidelijk dat we dieper hadden moeten graven." De president van de Nederland- sche Bank (DNB) werd gisteren uitgebreid aan de tand gevoeld door de commissie-De Wit, die de oorzaak van de kredietcrisis onder zoekt. De vragen die centraal ston den: valt Wellink iets te verwijten en waarom deed hij wat hij deed? Het werd een uitgebreide terug blik op een van de spannendste pe riodes in de geschiedenis van het Nederlandse bankwezen. Een pe riode die begon met een felle over namestrijd om ABN die in feite nog steeds niet voorbij is. Fortis vertilde zich aan de overname en bleek zijn balans niet goed op orde te hebben. De overname van het Nederlandse bankdeel liep uit op een totale mis lukking en uiteindelijk moest de staat met tientallen miljarden het Nederlandse financiële stelsel over eind houden. Wellink hield de commissie voor dat hij niet over één nacht ijs was gegaan toen hij ja zei tegen de overname. „Het ging ongekend zorgvuldig." Maar zelfs in 2007 hield hij nog de nodige slagen om de arm. De zoge heten verklaring van geen bezwaar die hij toen afgaf was in feite een PAUL KUSTERS voetbalplaatjes O' BILTHOVEN - Het is aannemelijk dat reeën, wilde zwijnen, edelherten en damherten in Nederland zijn geïnfecteerd met de bacterie die Q-koorts veroorzaakt. Jagers moe ten dan ook voorzorgsmaatregelen nemen als ze ingewanden uit ge schoten dieren halen. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) be reidt een onderzoek voor naar de verspreiding van de ziekte onder het grofwild. Dat meldt het RIVM op de inter netpagina van de Vereniging Het Edelhert, waarbij veel jagers zijn aangesloten. In Nederland is nog geen onder zoek gedaan bij wild. Wetenschap pelijke studies in Zuid- en Oost-Europa hebben echter aange toond dat tot 30 procent van het grofwild besmet was met de Coxiella burnetii, de bacterie dié Q;koorts veroorzaakt. Het is daarom goed mogelijk dat een deel van het Nederlandse grof wild ook met de momenteel circu lerende Qjkoortsbacterie is geïnfec teerd. Het RIVM zal jagers om hulp vra gen bij het aanstaande onderzoek. Vooral het vruchtwater en de moe derkoek van besmette dieren kun nen grote hoeveelheden bacteriën bevatten. Het RIVM waarschuwt jagers en faunabeheerders dan ook vooral voor het slachten van drachtige dieren. Ze moeten daarbij een mondkapje, handschoenen en be schermende kleding dragen. Na de klus moet alles worden ontsmet. De ingewanden die uit hindes en zeugen zijn verwijderd, kunnen het beste worden begraven. Ook is voorzichtigheid geboden bij het aantreffen van doodgeboren jon gen, aldus het RIVM. Consumptie van het vlees van grofwild levert geen risico op, ze ker niet als het goed wordt verhit. Het gebied waar tot nu toe de meeste Q_-koortspatiënten zijn aan getroffen, strekt zich uit tot halver wege de Veluwe. Daar komt het meeste grofwild van Nederland voor. Ook het Rijk van Nijmegen en het Meinweggebied in Limburg, waar veel wilde zwijnen leven, behoren tot het vaccinatiegebied tegen Q_-koorts. DNB-president Nout Wellink, met een been in een spalk, verscheen giste ren voor de tweede keer voor de commissie-De Wit. foto Phil Nijhuis/GPD soort stappenplan, dat het moge lijk maakte dat DNB nog altijd de klok kon terugdraaien. Dat stappenplan was achteraf een wijs besluit, maar lang niet vol doende om het opsplitsen van ABN in goede banen te leiden. De kredietcrisis waaierde maar uit en Wellink viel met de financiële we reld van de ene verbazing in de an dere. Wellink ging niet zover om de toezichthouders van België en Engeland te beschuldigen hem te hebben voorgelogen. „Maar het on derstreept wat mij betreft eens te meer dat er een Europese toezicht houder moet komen, die overal overheen kan kijken. De maatrege len die nu in Europees verband worden genomen gaan niet ver ge noeg." De-commissie wilde ook het fijne weten over die andere kwestie, die Nederland zoals het er nu naar uit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4