gezondheid 129 ermee lopen! Kussensloop set I Love... vrijdag 5 februari 2010 Vaatchirurg Joep Teijink van het Eindhovense Catharina-ziekenhuis weet dat het kwartje moeilijk valt bij veel van zijn collega's. Maar hij blijft erbij: iedere patiënt met etala gebenen moet worden doorverwe zen naar een speciaal geschoolde fysiotherapeut voor begeleide loop therapie, in de directe omgeving van de patiënt. Want aan loopthe rapie kun je niet doodgaan, aan een operatie wel. „Als je loopthera pie gaat doen, Jieb je bijna 80 pro cent kans dat je niet geopereerd hoeft te worden. Van de patiënten die een bypass krijgen, overleeft 3 procent de ingreep niet. 10 tot 15 procent heeft kans op ernstige complicaties. En bij een niet gering percentage zit de gedotterde slag ader of bypass binnen een jaar al weer potdicht. Wij vaatchirurgen weten allemaal dat begeleide loop therapie de eerst aangewezen be handeling is. Toch wordt er 3.000 keer per jaar geopereerd aan etala gebenen, mede omdat er nog lang niet overal een goed netwerk van geschoolde fysiotherapeuten is." Een probleem bij looptherapie is dat veel mensen die eraan begin nen, ook vroegtijdig stoppen. Teijink: „Cynische collega's scher men ook graag met het hoge uit valpercentage. Maar een bypass gaat in het gunstigste geval ook maar een paar jaar mee. Je moet uitzoeken waarom die mensen er mee stoppen. Het gaat hier om de 70-plus generatie, die heeft van al les aan het hoofd. Als je negen maanden aan het ziekbed van je echtgenoot met longkanker zit, staat je hoofd niet naar loopthera pie. Dat registreren we in de loop- therapie-groep als uitval. Dat die zelfde patiënt als hij een bypass had gekregen, niet van die bypass profiteert, wordt niet als falen van de ingreep gezien. Daarom is bege leiding van een geschoolde fysio therapeut belangrijk. Die ziet de patiënt sowieso veel vaker dan de huisarts of de specialist. De fysio therapeut helpt je als het even moeilijk gaat en vraagt gelijk even of je al gestopt bent met roken." Vaatchirurgen moeten daarom in vesteren in een regionaal netwerk van fysiotherapeuten, naar wie ze kunnen doorverwijzen. Teijink: „Looptherapie moet de standaard worden. Pas als het na drie maan den niet werkt, zou de verzekeraar een ingreep mogen vergoeden." 'Looptherapie spaart levens', zegt de vaatchirurg lijke verbetering van de loopafstand. Dat blijkt uit onder zoek van chirurg in opleiding Lot te Kruidenier (29), die op 29 janua ri in Maastricht promoveerde. Voor haar onderzoek, dat ze mocht publiceren in het toonaan gevende lournal of Vascular Sur gery, volgde ze jarenlang groepen van enkele honderden claudica- tio-patiënten. Ze wilde het ver schil meten in conditie en kwali teit van leven tussen de patiënten die wel en geen begeleide loopthe rapie volgden bij de fysiothera peut. De meesten konden bij aan vang van de therapie maximaal 400 meter lopen. Een jaar na de start van hun looptraining was die afstand bij iets meer dan de helft van de patiënten gestegen tot ge middeld 1.100 meter, een toename met meer dan 100 procent. Hun kwaliteit van leven nam ook toe. Opvallend is wel dat iets meer dan de helft van de 272 patiënten die met de looptherapie startten, daar binnen een jaar mee stopten. De redenen daarvoor waren zowel po sitief als negatief: een deel van de patiënten was tevreden met de af stand die ze weer kon den lopen. Een deel moest stoppen omdat zij, of hun partner, ern stig ziek werd. Een deel, tenslotte, vond dat er te weinig resultaat werd geboekt en kapte er daarom mee. Kruidenier had stiekem nog betere resultaten verwacht, zegt ze. Maar Ontwerp ze is nu ook heel tevre den. „Mogelijk dat die laatste groep nog intensiever begeleid moet worden, maar dat gaan we in de toekomst uitzoeken." De eer ste stelling bij haar proefschrift luidt niet voor niets: 'gesupervi seerde looptherapie is de weten schappelijk best onderbouwde be handeling voor claudicatio intermit tens en zou de standaardbehande ling voor iedere claudicant moeten zijn'. „Een dotter-operatie kan complica ties met zich meebrengen", legt Kruidenier uit. „Na een by- pass-operatie is dat risico nog gro ter. Patiënten die looptraining vol gen, gaan meestal goed vooruit, zonder dit risico op complicaties. Ze heb ben een duidelijke toename in de kwali teit van leven. Bege leiding is heel belang rijk, want het is een pijnlijke therapie. Als je ontzettend last krijgt bij het lopen, wil je er immers Idske Koning mee stoppen. Zeker mensen die van zich zelf al wat depressief of angstig zijn aangelegd, vinden het moei lijk zo'n therapie vol te houden. Het is goed als er een fysiothera peut naast staat om je aan te moe- -digen. En om regelmatig lifesty- le-adviezen te geven, zoals tips om af te vallen en te stoppen met ro ken. Want we weten dankzij het onderzoek dat een hoog gewicht het moeilijker maakt de loopafstand te verbeteren, net als het rookgedrag. Helaas roken clau- dicanten bijna allemaal." Zo ook Van de Wetering, puffend op de loopband van de Veghelse fysiotherapeut. Zijn buikje is zicht baar en roken doet hij, jazeker. „Ik ben alleenstaand", zegt hij veront schuldigend. „Ik zit veel thuis en dan moet je toch wat, hè." Fysiotherapeut Steven Kleinveld, die hem begeleidt, laat zich niet ontmoedigen. Kleinveld is lid van een regionaal netwerk van fysio therapeuten die looptherapie ge ven. Deze netwerken zijn in heel Nederland in opkomst. „Het is al heel goed dat deze meneer leert door zijn pijn heen te lopen", zegt Kleinveld. „Het is geen gevaarlijke pijn, maar dat moet je wel weten." Met meneer Van de Wetering ging Kleinveld niet over één nacht ijs: aangezien de Veghelaar al een aan tal vaatoperaties achter de rug had, mocht hij pas na toestem ming van de vaatchirurg aan loop therapie beginnen. Van de Wete ring is gemotiveerd en wil nog voor de zomer zijn doel halen: een paar honderd meter kunnen lo pen. „In elk geval wil ik van de par keerplaats naar het stadion kun nen wandelen. Kan ik weer ge woon naar het voetbal kijken." reageren? gezondheid@wegener.nl X BON KUSSENSLOOP SET I L0VE... Hierbij bestel ik (aantal) x de Kussensloop set I love a 19,95* (25699) exclusief verzendkosten van 4,50. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven VOORLETTERSVOORNAAM NAAMOM OV ADRES POSTCODEPLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Wegener Woonwinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIROREKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Wegener Woonwinkel, Antwoordnummer 52001,3502 VB Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan Een topcadeau voor stelletjes die net zijn gaan samenwonen of voor "newly weds"Maar ook je geliefde zal blij verrast zijn met deze liefdevolle kussensloop set, helemaal wanneer je het bed alvast hebt opgemaakt met deze kussensloop set, de tekst "I Love" is natuurlijk bedoeld voor... JOU! Afmetingen: L 60 x B 70 Materiaal: Katoen Set van twee slopen Wordt geleverd in geschenkblik Normale prijs 20,06 Lezersprijs 19,95 www.pzc nl/woonwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31