281 gezondheid Etalagebenen? Ca Een boer na de maaltijd werkt bevrijdend r vrijdag 5 februari 2010 Pies, poep, pus, oorsmeer, okselzweet. Niet alles aan ons lichaam is even aantrekkelijk. Deze serie gaat in op de wat minder fraaie kanten van het menselijk lichaam. Vandaag: boeren. Heerlijk toch, die tijd als zuigeling. Lekker je buik vullen aan moe ders borst of de fles met (opvolg)melk en dan een krachtige boer als besluit. Waar voor je nog geprezen wordt ook. Maar een paar jaar later al krijg je te horen dat zo'n luidruchtige af ronding van je maaltijd niet meer op prijs wordt gesteld. Net te mensen laten geen boeren! Tenzij je natuurlijk in China woont, waar het laten van boe ren tijdens en na het eten ook voor niet-zuigelingen de gewoon ste zaak van de wereld is. Dat boeren laten vooral voor komt in combinatie met eten en drinken, wijst meteen op de be langrijkste oorzaak ervan. Bij ie dere hap of slok glipt een beetje lucht mee de slokdarm in. Met het voedsel of de drank belandt die lucht in de maag en kan daar vervolgens niet meer uit. Een krachtige kringspier sluit de door gang tussen maag en slokdarm, en daardoor de terugtocht voor de ingeslikte lucht, stevig af De ingeslikte lucht wordt in de maag verder aangevuld met gassen die vrijkomen uit het voedsel of de drank. Bijvoorbeeld het in veel frisdranken opgeloste koolzuur gas, dat onder invloed van de temperatuur en zuurgraad in de maag opborrelt. Of voedingsbe standdelen die onder invloed van het zuur in de maag in gasvormige stoffen worden illustratie Margot Melissen/GPD omgezet. Slik maar eens wat bak poeder in (of een Rennie). Het zich ophopende gas drukt steeds harder op de maagwand. Zenuwen in de maagwand regis treren dit en geven op zeker mo ment een seintje naar de herse nen dat de maat vol is. Om be schadiging aan de maag door de toenemende druk te voorkomen, laten de hersenen tijdelijk de sluitspier tussen de maag en de slokdarm ontspannen waardoor (een deel van) het gas kan ont snappen. Dat gas vult de slok darm waardoor, eveneens onder invloed van de druk, ook de kringspier aan de bovenkant van de slokdarm even ontspant. Met als resultaat de bekende, be vrijdende boer. Het karakteristie ke geluid daarvan ontstaat door dat het ontsnappende gas de kringspier boven in de slokdam in trilling brengt. De akoestiek van de mond- en keelholte doet de rest. De luidruchtigste boer die officieel is vastgelegd, ont snapte op 24 september 2008 uit de keel van de Brit Paul Hunn: 107 decibel, vergelijkbaar met het geluid van een kettingzaag op 1 meter afstand. Beperkt het laten van boeren zich bij de meeste mensen tot momenten tijdens of kort na het eten en/of drinken, bij sommige mensen is het (tegen hun zin) de hele dag raak. Men sen bij wie de maagin houd gemakkelijk te rugstroomt in de slokdarm (reflux), bijvoorbeeld, heb ben voortdurend de neiging tot boeren. Evenals mensen met een maagzweer, een ontsteking van de maag, galstenen, of maagklachten van onbekende oorzaak (functionele dyspepsie). Een aparte categorie vormen mensen met zogeheten aerofagie. Zij laten voortdurend boeren - tot wel twintig per mi nuut - zonder dat er sprake is van maagklachten. Die boeren ontstaan doordat er voortdurend lucht in de slokdarm wordt gezo gen. Die lucht dringt niet door tot in de maag, maar ontsnapt meteen weer naar boven in de keelholte. Een verkeerde manier van ademhalen ligt hieraan waar schijnlijk ten grondslag. Logope die kan in dat geval uitkomst bie den. Overigens zijn er ook men sen die deze vorm van boeren la ten juist krijgen aangeleerd. Dat zijn mensen die na een behande ling voor keelkanker hun stem banden zijn kwijtgeraakt. Door intensief te oefenen, kunnen zij het ophoeren van ingeslikte lucht onder controle brengen zo dat er (enigszins) verstaanbare klanken ontstaan. Een verstopte slagader in je been doet pijn bij het lopen, daarom doen mensen met 'etalagebenen' het liever niet. Terwijl begeleide loop therapie de beste remedie is, constateert chirurg in op leiding Lotte Kruidenier in haar proefschrift. door Lindy Jense "TT an van de Wetering (74) heeft I het zwaar op de loopband I van de Veghelse praktijk Fy- I siomaatwerk. Na zeven minu- J ten rustig wandelen, kan hij door de pijn nauwelijks uit zijn woorden komen. En dan gaat het nog best goed met meneer Van de Wetering. „Toen ik hier twee maanden geleden begon, hield ik het nog geen drie minuten vol." Een verstopte slagader in zijn lin kerbeen is de boosdoener. Claudi- catio intermittens heet de aandoe ning die gewoonlijk 'etalagebenen' wordt genoemd. Vetafzetting in de wand van de slagader en verkal king blokkeren de slagader, waar door zuurstofrijk bloed de spieren niet meer kan bereiken. Die gaan daardoor melkzuur produceren en dat doet gemeen zeer. De grootste veroorzakers van claudicatio zijn slechte leefgewoonten, waarbij ro ken met stip op nummer één staat. Verstokte rokers, ouderen met overgewicht en diabetespa tiënten hebben dikke kans dat ze op den duur iedere honderd me ter even moeten stilstaan (zoge naamd 'om een etalage te bestude ren'). En er kunnen nog grotere problemen opdoemen. Mannen met perifeer arterieel vaatlijden (PAV) hebben een kans van maar liefst 62 procent om binnen 10 jaar te overlijden aan een hart- of her seninfarct. Bij vrouwen is de kans een respectabele 33 procent. Met naar schatting 800.000 lijders aan PAV in Nederland is het zoeken naar een doeltreffende remedie dus best de moeite waard. Vaatchirurgen kunnen de verstop- Hoe werkt het? Looptherapie is een van de oudste succesvolle behandelingen tegen claudicatio intermittens. In 1898 be schreef de Duitse neuroloog Wil helm Erb al gunstige resultaten van regelmatige wandelingen bij een patiënt met etalagebenen. Dat looptherapie goed is, is inmiddels wel bewezen. Maar hoe het pre cies werkt, weet niemand. Alge meen wordt aangenomen dat in de benen de slagaderen nieuwe zijtak jes maken, zodat het bloed weer bij de spieren kan komen. Het kan ook zijn dat de spieren toleranter worden voor melkzuur, zodat de patiënt de pijn minder voelt. ping operatief te lijf, met dotteren of een omlegging (bypass). Maar de meest effectieve therapie is tege lijkertijd de meest simpele: wande len. Drie keer in de week wande len tot je echt niet meer kunt on der professionele begeleiding, zorgt bij meer dan de helft van de claudicatio-patiënten voor aanzien- Mossel inspireert tot lijm voor scheur in vruchtvlies Zwitserse onderzoekers hebben een lijm ontwikkeld die lijkt op de stof waarmee mossels zich aan een oppervlak hechten. Deze lijm is geschikt om scheurtjes te repa reren in vrucht vliezen, de vliezen die de foetus in de baarmoeder omhullen. Scheurtjes in vrucht vliezen kunnen spontaan optre den of het gevolg zijn van ingre pen aan het ongeboren kind. www.sciencedirect.com Pas op met friet, zoetigheid of pasta na het sporten Het gezonde effect van sporten op de stofwisseling is het grootst als je na afloop een maaltijd eet die relatief weinig koolhydraten (maar wel genoeg calorieën) be vat. Zo'n maaltijd verbetert de in- sulinegevoeligheid van het lichaam meer dan een maaltijd met een normale hoeveelheid koolhydraten of een maaltijd met weinig calorieën na het sporten. O http://jap.physiology.org Oudere mag best een paar kilootjes te zwaar zijn Bij een BMI tussen de 25 en 30 le ven 70-plussers gemiddeld langer dan leeftijdgenoten met een BMI lager dan 25 of hoger dan 30. Dit constateert L. Flicker in het Jour nal of the American Geriatrics So ciety op grond van gegevens van ruim 10.000 70-plussers. Voor mensen jonger dan 70 wordt een BMI van 20 tot 25 algemeen aanbe volen. www3.interscience.wiley.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30