Een Zeeuwse kust die 21 zeeland Hendrikse acht doel bereikt met landelijk debat over bestaan God Ze houdt van mij PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Met de financiële steun van de Postcodeloterij wil Het Zeeuwse Landschap laten zien hoe veiligheid, acquacul- tuur en natuur zijn te verenigen. vrijdag 5 februari 2010 door Ondine van der Vleuten Tuut...tuut... „Hallo?" Ik hoor het al aan haar stem. Druk druk druk. „Met mij!", zeg ik opge wekt. „Ja?" antwoordt mijn studerende dochter, nog steeds met die vra gende toon. Ik haal diep adem en steek van wal. „Nou, eh, ik heb donderdag vrij en dan ga ik op bezoek bij Willem, want die is jarig. Dus dan ben ik in Den Haag. Kunnen we dat misschien combineren, dat ik jou dan ook zie, in Den Haag, of zo?" Nu klinkt ze licht geïrriteerd. „Ma ma! Ik heb toch gezegd dat ik geen tijd had! Ik heb deze vrijdag en morgen tentamen..." Aan de andere kant van de lijn maak ik geruststellende en begrij pende geluidjes, maar die dringen nog niet door. „...en nu kan ik heel moeilijk gaan doen maar het gaat gewoon niet en dit weekeind moet ik ook nog iets doen voor school..." Dat is zo, knik ik mee, school is belangrijk, niets tegen in te breng en. „Dus", zeg ik, „Wanneer zien COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duivëland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon treft u nadere informatie KUSTLABORATORIUM we elkaar weer?" „Dat weet ik niet, hoor. Hoezo? Is er wat aan de hand dan?" Ik denk even na. Is er wat aan de hand? Nee. Maar ik heb haar al een tijdje niet meer gezien. Sinds Kerstmis niet meer. Of eigenlijk, sinds Sinterklaas. „Sinds Sinterklaas", zeg ik, op een toon die verraadt dat ik dat toch best lang vindt. „Sinds Sinterklaas", herhaalt ze. „Nou, dat valt dan toch wel mee?" Wie zwijgt stemt toe. „Okee", zeg ik na een korte stilte. „Okee", zegt zij. „Nou, dag. Dag", zeg ik. „Okee. Dag." Klik. 'T is de leeftijd, zeg ik tegen me zelf. Ik wéét dat ze van me houdt. Wacht maar, tot ze zelf moeder wordt. Dan belt ze vier keer per dag op, zomaar, om te kletsen. Of om het recept voor sudderlap- jes te vragen. Of om een wijze le vensles. Dan gaat de telefoon. „Mama? Dat was wel erg kort, daarnet. Zullen we nog even kletsen?" Zie je wel. Ze houdt van mij. door Ben Jansen Een nieuw kustlandschap moet het worden, maar in wezen is het eeuwen oud. In haar door de Postcodeloterij bekroon de project Kustlaboratorium grijpt de stichting Het Zeeuwse Land schap terug naar de inlagen die een kenmerkend onderdeel van de kustlijn in Zeeland vormen. Het nieuwe zit 'm in de economische functie: in een natuurlijk, waterke- rend landschap kan met aquacul- tuur geld worden verdiend. Directeur Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap heeft de Postcodeloterij ervan weten te overtuigen dat het Kustlaborato rium een uitweg biedt voor grote opgaven. Hemminga: „Als je kijkt naar de Deltawerken, moet je con stateren dat die een twintig- ste-eeuwse oplossing zijn voor de kustveiligheid. We moeten nu, in het licht van de zeespiegelrijzing, werken aan een antwoord van de eenentwintigste eeuw. Een verbre de kustzone kan zo'n antwoord Voor meer columns: www.pzc.nl/columns zijn." Daarnaast speelt de toenemende druk op de visserijsector. De zee dreigt leeg te raken en de schelp dierensector wordt gedwongen op een andere manier te gaan wer ken. „Het kweken van vis is niet duurzaam als je weet dat voor elke kilo zalm die je kweekt vijf kilo vis moet worden gevangen als voed sel. Daarom zijn systemen waar aan de stichting Zeeuwse Tong werkt zo interessant: tong, mosse len, kokkels, tapijtschelpen, zagers, algen en zilte gewassen in één ke ten." Dat soort activiteiten passen volgens Hemminga perfect in zijn ideeën voor de kust. Zo kan boven dien worden voorkomen dat ze een semi-industrieel karakter krij gen met landschap verrommelen- de loodsen. De hoogte van de buiten dijk van de inlaag moet in nader overleg met Rijks waterstaat worden bepaald. Hem minga: „Hij mag af en toe overstro men. Hoe vaak? Dat moet Rijkswa terstaat zeggen. We denken in elk geval aan een overslagbestendige dijk." In de ruimte tussen de bin nen- en de buitendijk worden bas sins uitgegraven voor de aquacul- tuur. Die grond die vrijkomt kan worden gebruikt voor lage dijken die toegang geven tot het gebied. Pal achter de buitendijk komt een natuurzone met verschillende ni veaus en daardoor een verschillen de waterstand, waardoor zich geva rieerde plantengemeenschappen ontwikkelen en allerlei soorten vo gels zich er thuis voelen. De zone tegen de binnendijk kan worden beschouwd als een overgang naar het agrarisch gebied achter de in laag. Daar kunnen bijvoorbeeld koeien en schapen grazen. Het is nadrukkelijk de bedoeling de na tuur-, aquacultuur en overgangszo ne niet scherp van elkaar te schei den. Zó kan voedselrijk water van het aquacultuurbedrijf biologisch worden gezuiverd in de natuurzo ne en kan een deel van de bassins met oog voor natuurwaarden wor den ingericht. Hemminga gaat ervan uit dat het Kustlaboratorium een oppervlakte van minimaal 50 hectare zal krij gen. Waar het moet komen, is nog onduidelijk. De provincie heeft grote delen van de kustzone van de Ooster- en de Westerschelde aangeduid als geschikt aquacul- tuurgebied. De gemeenten Noord-Beveland en Reimerswaal hebben eerder al laten weten dat ze ruimte willen bieden voor bin- nendijkse proeven met aquacul tuur. Volgens Hemminga is de Westerschelde richting Antwerpen minder ge schikt voor de kweek van vis- en schelpdieren, omdat het zoutgehal te daar afneemt. Dat betekent dat het Kustlaboratorium ook niet in de Hertogin Hedwigepolder kan worden gesitueerd als alternatief voor het inrichtingsplan dat nu op tafel ligt. Hemminga: „De Schelde is daar niet zout genoeg voor de vormen van aquacultuur waarmee Zeeuwse Tong bezig is." Het Zeeuwse Landschap wordt wel vaker door de Postcodeloterij begunstigd. Hemminga: „Maar dan gaat het om veel Ideinere be dragen, bijvoorbeeld om de bouw van een uitkijkpost of een vogel observatiehut mogelijk te maken. Een jaar of wat geleden hebben we een gooi gedaan naar een grote re bijdrage: voor een heggenpro- ject op Walcheren. Dat ging toen aan onze neus voorbij. Nee, dat ging toen om een veel kleiner be drag. Dit is echt een klapper." Marten Hemminga: „Een oplossing voor de 21ste eeuw." foto Willem Mieras door Rolf Bosboom middelburg - De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) voert in november op landelijk niveau een discussie over het bestaan van God. „Daar ben ik heel blij mee", zegt dominee Klaas Hendrikse uit Middelburg. „Daarmee heb ik, nog los van de uitkomst van die syno de, mijn doel bereikt." Hendrikse, werkzaam in Middel burg en Zierikzee, raakte in op spraak door de publicatie van zijn boek Geloven in een God die niet be staat. Het is aan de betrokken clas ses, de regionale kerkvergaderin gen, om te bepalen of een domi nee met zijn uitlatingen over de schreef gaat. De classis Walcheren zag af van zo'n procedure; de das- sis Zierikzee stelde wel een onder zoek in. Dat is uitgevoerd door het regionale college voor de visitatie. Die is van oordeel dat Hendrikse - zeker als het gaat om het bestaan van God - zijn opvattingen 'zeer uitdagend' formuleert, maar dat deze 'niet wezenlijk' afwijken van wat binnen de vrijzinnige traditie van de kerk ook door anderen is verwoord. De classicale vergade ring in Zierikzee heeft woensdag avond na 'een indringend gesprek' die conclusies overgenomen. Daar mee is de procedure afgerond. Hendrikse zelf had enkele weken geleden al laten weten niet langer mee te werken aan de procedure, omdat hij vreesde dat die nog ja ren ging duren. Hij pleitte voor een landelijk debat - op synode-ni veau - over de thema's die hij aan de orde heeft gesteld. Dat gaat nu dus gebeuren, zonder dat specifiek over de Zeeuwse dominee zal wor den gesproken. „Dat de classis de procedure heeft stopgezet, daar sta ik betrekkelijk onverschillig tegenover, want ik was toch al afgehaakt", zegt Hen drikse. „Ik ben vooral blij dat het belijdend spreken over God op de synode aan de orde komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2