geld werk 127 Fiscus let nog strenger op overwaarde Zalig nietsdoen BELEGGEN IN WEELDE vrijdag 5 februari 2010 Woningbezitters kunnen de hypo theekrente al lang niet meer onbe perkt aftrekken. Wie geld verdient op de verkoop van een woning, heeft alleen nog recht op aftrek als de overwaarde volledig in het nieu we huis wordt gestoken. Ook als dat huis goedkoper is. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Overwaarde bij verkoop mag alleen worden afgetrokken als deze in het nieuwe huis wordt gestoken. En let op: sinds 1 januari zijn de regels verder aan gescherpt. Wie verhuist naar een huis in een lagere prijsklasse moet de overwaarde ook geheel in de nieuwe aankoop investe ren om van volledige hypotheekrenteaftrek te blijven profiteren. Vorig jaar konden woningbezitters nog ge bruik maken van de goedkoperwonenrege- ling, een onderdeel van de zogenoemde bij leenregeling. Het uitgangspunt van de bij leenregeling is dat wie winst boekt bij ver koop, dat bedrag moet investeren in de nieu we woning. Maar wie naar een goedkopere woning verhuisde, mocht de overwaarde tot voor kort gebruiken voor andere, con sumptieve doelen met volledig behoud van renteaftrek. Dat laatste kan nu niet meer. Een rekenvoorbeeld: Martin en Saskia heb ben een hypotheek van 150.000 euro. Zij verkopen hun oude huis voor 250.000 euro en betrekken een nieuw appartement van 200.000 euro. In de oude situatie konden ze de 50.000 euro die ze aan de transactie over houden, in een splinternieuwe bolide of een maandenlange wereldreis steken en te gelijkertijd profiteren van volledige renteaf trek over de hypotheek van 150.000 euro. Sinds 1 januari krijgen Martin en Saskia ech ter nog maar een hypotheekrenteaftrek over 100.000 euro, dat wil zeggen over de koop som minus de overwaarde. Om te voorko men dat ze renteaftrek missen, zal het kop pel de overwaarde in het nieuwe apparte ment moeten investeren. Dat kan bijvoor beeld door met de 50.000 euro extra af te lossen op de hypotheekschuld. In dat geval blijft er 100.000 euro over, waarover ze de volledige aftrek krijgen. Ook kunnen ze de 50.000 euro gebruiken om een verbouwing te financieren. Er geldt overigens een overgangsregeling. Als de nieuwe woning vóór 1 ok tober 2009 is gekocht, blijft de goedkoper wonenrege ling van kracht, ook als de oude woning pas na 1 januari 2010 wordt verkocht. Het staat woningbezitters altijd vrij zich niets aan te trekken van deze fiscale hocus pocus en van de overwaarde een luxe cruise naar de Bahama's te betalen. Maar door het wegvallen van een deel van de hypotheek renteaftrek lopen de woonlasten wel op. „In individuele gevallen kan dat vervelend uit pakken", zegt woordvoerder Manon van Es sen van Vereniging Eigen Huis. Eigen Huis betreurt overigens dat de goedko- perwonenregeling is afgeschaft. Maar door de afschaffing worden huizenbezitters wel gestimuleerd de overwaarde in hun woning te investeren. „Op zich is dat geen slechte zaak, want daardoor hebben ze minder ho ge woonlasten", erkent Van Essen. Bij een hypotheekrente van 5,5 procent bespaar je door het inbrengen van de 50.000 euro maandelijks een bedrag van 229 euro. Volgens woordvoerder Bianca Nieuwenhuis van het ministerie van Financiën is de af schaffing een 'onderdeel van de vereenvou diging van de bijleenregeling'. Zo kunnen doorstromers per januari 2010 de kosten voor het aangaan van een nieuwe hypo theek met renteaftrek meefinancieren in de hypotheek. Ook geldt de zogeheten eigenwoningreserve niet langer voor vijf, maar nog slechts voor drie jaar. Wie na de verkoop van een huis niet direct een ander huis koopt, krijgt een eigenwoningreserve op zijn naam. Bij een latere aankoop moet de overwaarde alsnog geïnvesteerd worden. Die termijn die daarvoor geldt, is dus ver laagd van vijf naar drie jaar. reageren? geld@wegener.nl door Bert Bakker Moet de AOW ingaan op ons 67e jaar? Moeten Nederlandse vrouwen meer gaan werken? Moeten werklozen ook werk aannemen dat ze minder aanstaat? Alle maal vragen die dagelijks de voorpagina's beheersen. Maar er tussendoor en achter langs kronkelt bij elk van die thema's een andere vraag. Namelijk, wat is weelde: wer ken of niet hoeven werken? Als ik zie welke mensen na hun 65e graag willen doorwerken, dan valt mij op dat die vaak actief zijn in wat ik de a-beroepen noem: a-dvocaten, a-rchitecten en a-rtsen. Niet de categorie dus die vanwege de cen ten wel móet doorgaan. Zo gezien lijkt wer ken aantrekkelijker dan niet-werken. Een verwante vraag is uit oogpunt van 'weeldebeleving' minstens zo interessant: wat is aangenamer: voor je laten werken of zelf werken? In de jaren tachtig woonde ik een paar jaar in Zuid-Amerika. Voor de middenklasse was het daar volkomen normaal om een of twee inwonende dienstmeiden te hebben. De mijne heette Elena. Zelfs in mijn be scheiden flatje van, zeg, 60 vierkante meter had zij een eigen kamer en die kamer had via de keuken zelfs een eigen voordeur. Het was als in de tv-serie Upstairs Downstairs, maar dan gelijkvloers. Zeker, het was best comfortabel dat er voor me werd gezwab berd en gekokkereld. Maar personeel is ook kopzorg en moet soms worden 'aange stuurd'. Ik zat op een dag de krant te lezen toen ik uit de bijkeuken een gierend geluid hoorde en om de paar seconden iets dat klonk als: 'woep, woep'. Licht bezorgd sprong ik op. Daar stond Elena, hangend boven mijn nieuwe centrifuge. Terwijl het ding op volle toeren draaide, was ze bezig één voor één mijn natte, tot proppen ge maakte handdoeken er in te mikken. Tja. Bediend worden is prachtig, maar later was ik blij het rijk weer alleen te hebben. Het is nog maar zo'n vijftig jaar geleden dat ook in Nederland de iets meer gegoede burgerij - de a-beroepen, maar ook hogere ambtenaren en ondernemers - personeel had dat het poetswerk, de was en de bewer kelijke voorbereidingen voor het koken voor zijn rekening nam. Aan die 'weelde' kwam abrupt een einde na de invoering van het minimumloon en sociale verzeke ringspremies. Je kunt je amper meer voorstellen hoe het indertijd was voor mensen om eraan te wennen dat personeel ineens veel duurder werd en op een andere manier aangespro ken wilde worden. Een glimp daarvan ving ik op toen ik onlangs (antiquarisch voor 3 euro) het boekje What the butler saw kocht dat in 1962 uitkwam. Met een mix van spijt en spot schetst de schrijver E.S. Turner in de inleiding het type advies dat 'mevrou wen' krijgen die bij de tijd willen blijven: 'Zeg niet meer tegen je bediende: ruim de eetkamer op, maar: laten we de eetkamer opruimen'. En als hij zich half wanhopig af vraagt of de tijden van weleer ooit weerke ren, klampt hij zich vast aan een passage uit een ander boek, het licht satirische The rise of the meritocracy van Michael Young. Die voorspelt: 'Tegen het einde van de twintigste eeuw komt het fenomeen huis personeel weer terug. Ongeveer een derde van de volwassenen zal namelijk door de toegenomen complexiteit van de maat schappij in de gewone economie geen baan kunnen vinden'. Dat van dat derde deel was niet slecht ge zien. Maar zolang het minimumloon be staat, zal de 'weelde' van huispersoneel voor mijn doe-het-zelf-leven geen serieuze bedreiging worden. Bert Bakker is financieel-economisch journalist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29