25 Soms ingetogen, soms fel GITARIST Ad Vanderveen geeft concert in theater De Wegwijzer Van Maasakkers moet optreden afzeggen Eigen collectie te zien bij Nanky de Vreeze Purper doet liedjes Annie M.G. Schmidt m m agenda vrijdag 5 februari 2010 Ad Vanderveen: „Met alleen gitaar en vocalen heb je de oorsprong van de songs. En dat is vaak toch het mooiste." door Marius Roeting Ad Vandenberg en Ad Vanderveen. Het scheelt maar een letter greep in de naam. De eerste is wereldberoemd rockgita- rist van onder meer Vandenberg en Whitesnake. De tweede, die morgen een concert geeft in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos- land, is even bedreven op de sna ren, maar bekender op bescheide ner schaal. De waardering door de liefhebbers van Americana, de betere singer- songwriters en folk is er niet min der om. Waar vind je ze nog: de grootheden die het bij het kleine houden? Vanderveen is een coryfee in eigen genre. Hij werkte samen met on der anderen Iain Matthews, Eliza Gilkyson en David Olney. Hij be gon zijn carrière ooit in popgroep Personal en had daarmee een be scheiden hit. Hij vindt nog steeds een uitlaatklep in de rockgroep The O'Neil's. Maar Vanderveen is toch vooral ge kend als singer-songwriter. Zijn muziek is geworteld in de Ameri kaanse country, folk en blues. Ze is introvert en ingetogen, melodi eus en harmonieus. Het herinnert aan het betere werk van Gram Parsons en Emmylou Harris. Maar Vanderveen kan ook fel en expres sief zijn, met uitgesponnen lange soli op elektrisch gitaar, waarbij het beste uit de Westcoast-sound en de Canadese rock van Neil Young naar boven komen. Toch kent zijn muziek eigen an kers en is nergens een kopie van de grootheden. Zoals hij op zijn laatste plaat zingt: 'wouldn't wanna be Bobby D, Mr Young, no Rolling Stone... got my own thing to do'. De dualiteit tussen het ingetogene en het expressieve komt perfect naar voren op zijn vorige cd, Still now. Deze dubbelaar bevat songs in twee formaten: op de ene schijf staat de elektrische rockvariant, de andere disc kent de intieme uitvoe ring met akoestische gitaar en vo calen. Vanderveens jongste album, Faith- full to love, werd opgenomen en ge produceerd door oude vriend, vio list en mandolinespeler Jim Mor rison in Engeland. „Het was niet gepland. Net zoals je geen liedjes plant, al waren die er wel", zegt de gitarist. „Jim had ons uitgenodigd om contacten aan te halen. We wilden eventueel wat opnamen maken, die als basistracks kon die nen voor een nieuwe uitgave. Maar Jim is een zeer goede geluids technicus en producer. Voor we het wisten hadden we een com pleet album opgenomen, heel spontaan, ontspannen en zorgvul dig. Het was ook een genot om weer eens geproduceerd te wor den. Het neemt een hoop verant woordelijkheid van je af. Jim coachte, gaf soms kleine, maar zeer bruikbare aanwijzingen en tips. Het voelde als een bevrij- ding." Het album klinkt relaxed en wat melancholisch. „Mijn songs heb ben dat melancholieke in zich, maar het is vooral het spel van Jim dat het accentueert." Op het al bum staan ook enkele tracks met zang van Kersten de Ligny. „Live zong Kersten al in sommige num mers lead. We vroegen ons af of dat ook op cd kon. Het doorbreekt de eenheid niet." Inmiddels heeft Vanderveen een album met instrumentale tracks uitgebracht en in het voorjaar staat een nieuwe duoplaat met Iain Matthews op de rol. In De Wegwijzer treedt hij samen met De Ligny op. „We hebben een kor te tour met Morrison gedaan, maar dit concert viel daar net bui ten. Met alleen gitaar en vocalen heb je wel de oorsprong van de songs. En dat is vaak toch het mooiste." Ad Vanderveen, morgen in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos- land. Aanvang: 20.30 uur. HEINKENSZAND Wegens familieomstandigheden is de voorstelling van Gerard van Maasakkers, vanavond in De Sten- ge in Heinkenszand, geannuleerd. De verwachting is dat het optre den op 19 februari in het dorpshuis in Wissenkerke wel doorgaat. Ook het concert van zangeres Lau ra Vlasblom, op 19 februari in het Ledeltheater in Oostburg, is afgebla zen. Vlasblom heeft haar complete landelijke tournee geannuleerd. MIDDELBURG Voor de nieuwe tentoonstelling in de Middelburgse galerie van Nan ky de Vreeze hebben de eigenaren een keuze gemaakt uit hun eigen kunstverzameling. Het gaat om schildèrijen, tekeningen, sculptu ren en etnografie van uiteenlopen de kunstenaars. De expositie in de galerie aan de Kinderdijk in Mid delburg wordt morgen, van 16.00 tot 18.00 uur, geopend en is te be zoeken tot en met 14 maart. HILVERSUM Cabaretgezelschap Purper van Frans Mulder bereidt een theater productie voor met liedjes van An nie M.G. Schmidt. Sandra Reemer is een van de artiesten die hun me dewerking hieraan verlenen. De re gie van het nog naamloze program ma is in handen van Eddy Habbe- ma. Marco Braam heeft de muzika le leiding. Het programma gaat be gin februari 2011 in première. BART BEVEELT AAM Muziekkenner Bart Gabriëlse tipt deze week het album van Midlake. Zie: www.pzc.nl/bartbeveeltaan. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Weblog Cultura Zeelandica op www.pzc.nl/blog Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Bruinisse Taxatie van kunst en antiek door het Zeeuws veilinghuis. Visserijmuseum, 13.00-16.00 uur Burgh-Haamstede Inschrijven voor de Strao. hotel Bom, 19.30 uur. Goes Lezing over dierproeven door Esther Ouwehand, Tweede Kamerlid voor de Par tij voor de Dieren. Goederenloods, 19.30 uur. *Fancy Fair voor weeshuis in Ghana. Luzac College, Zusterstraat, 14-16 uur. Kamperland Dagelijks wisselende voorstellingen, Zeeuws Planetarium, www.zeeuwsplaneta- rium.nl of 0113 - 376302 Middelburg Maandelijkse talkshow onder leiding van Rebecca van Wittene. Brasserie De Drvkkery, 16.30-17.30 uur *Veertigplusavond '40&More' met mu ziek uit de tijd van The Cavern. Café 't Schuttershof, 23.00 uur *Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen houdt een lezing. Dr. B. Vermeersen zal spreken over "Verande ring van de zwaartekracht, als gevolg van het smelten van landijs en de invloed daarvan op de hoogte van de zeespiegel in de Noordzee". Zeeuwse Bibliotheek, 16.45-18.45 uur Vlissingen Tango El Amante geeft gratis workshops Argentijnse tango. Foyer Cine cafe (Cinecity), 20.00 uur PODIUM Arnemuiden Kinderkoren met Jubilate en Immanuel Hervormde Kerk, Markt, 19.15 uur. Hansweert De band Ma Rain van zangeres Marijn Wij- nands geeft een theaterconcert. Met Wouter Planteijdt, Nico Brandsen, Peter Wassenaar en Richard Heijerman. Kaj Munk, 20.00 uur Heinkenszand De voorstelling 'As ik zing vur jou' van Ge rard van Maasakkers in De Stenge is afge last vanwege familieomstandigheden. Domburg Hooikoorts. Podium voor jonge bands met Smout, An- nop Catsman, Bente Alice, Zaniac en Dan Musk. Tramzicht, 20.00 uur; Middelburg Faulty Towers met 'The Dining Experien ce' is een dinervoorstelling van deze ko medie naar.de tv-serie. Stadsschouwburg, 18.00 uur *Het Schreck Ensemble voert 'La lonta- nanza nostalgica utopica futura' van de Italiaanse componist Luigi Nono uit, ge combineerd met een reprise van de Nuc- temeron-muziek van Hans van Eek, geba seerd op een alchemistische tekst. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Oostburg Toneelvereniging de Plattelanders brengt het Vlaamse verhaal 'De teleurgang van de Waterhoek', naar het boek van Stijn Streuvels. Ledeltheater, 20.00 uur Terneuzen De Vlaamse cabaretier Wim Helsen brengt brengt zijn nieuwe show 'Het uur van de prutser', verwarrend cabaret, vol absurdistische en fantasierijke zijpaden. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen De Vlissingse muziekvereniging Vlijt en Volharding verzorgt een concert met Brassband Apollo. Atrium Ter Reede, 19.30 uur *Cabaretier Rachid Larouz neemt in 'I be lieve I can fly' zijn publiek mee naar zijn geliefde vaderland Marokko. Hij vertelt het verhaal over zijn leven, zijn oorsprong en het wonderlijke verhaal van zijn opa in de Tweede Wereldoorlog. Arsenaaltheater, 20.15 uur a/ mÊÊÊk Bi Z J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27