201 zeeland Foto's geven uniek kijkje op Paardenmelker vangt bot bij Raad van State Veere wil voorlopig geen riool naar strandhuisjes bij Dishoek Wij maken plaats voor nieuwe modellen! II imabo 11 LOGUS II Camera's signaleren files www.logus.nl de nieuwe NISSAN NOTE De familie Timmerman uit Kattendijke stelt beeldmateriaal uit 1905 beschikbaar voor de expositie over Koninginnedagvieringei op de Bevelanden in het museum in Goes. www.autosturm.nl vrijdag 5 februari 2010 spetterende uitverkoop van diverse showroommodellen badkamermeubels, douchedeuren, baden, kranen, etc. Vlissingen, Marie-Curieweg 9-13, T. 0118 - 69 00 25 Goes Noord, Albert Joachimikade 33, T. 0113 - 21 54 01 door Jan van Ommen den haag - De gemeente Veere mag van paardenfokker en -mel ker Bram van Leeuwen eisen dat hij binnen drie maanden na de bouw van een schuur een paarden melkerij in die schuur begint. Zo niet, dan mag de gemeente als nog de bouwvergunning voor de schuur intrekken. Van Leeuwen maakte eerder bezwaar tegen de in- trekkingsvoorwaarden die de ge meente in een brief stelde. De Raad van State vindt de brief geen bestuursbesluit, maar een ge wone mededeling, waartegen geen bezwaar en beroep mogelijk is. Dus is Van Leeuwen niet-ontvan- kelijk verklaard en blijven de ge bruiksvoorwaarden overeind. Los van de uitspraak is het de vraag of die schuur er snel komt. Van Leeuwen ligt al langer in de clinch met de gemeente. Hij is al jaren bezig om een afgebroken mo numentale schuur, die afkomstig is uit Vrouwenpolder, op zijn ter rein aan de Kraaienestweg te her- zierikzee - Langs de N57 en N59 komen camera's voor verkeerstel lingen. Daarmee kan de Nationale Databank Wegverkeersgegevens, een samenwerkingsverband van 15 overheden waaronder Rijkswater staat, sneller files signaleren. Op de A58 wordt het verkeer ge teld met behulp van lussen in het wegdek. Op wegen met veel krui singen - zoals N57 en N59 - zijn lussen minder geschikt voor tellin gen en daarom is voor deze wegen gekozen voor camera's. Marije Be- zuijen van Rijkswaterstaat Zee land legt uit dat met behulp van WEMELDINGE door Lilian Dominicus bouwen. De schuur is bedoeld om een paardenmelkerij in te vestigen. Van Leeuwen heeft al een paarden fokkerij en een minicamping, hoe wel Veere per 1 januari ook de campingvergunning had ingetrok ken. De Middelburgse rechtbank heeft inmiddels bepaald dat het be drijf die vergunning voor heel 2010 krijgt. Door allerlei fouten - volgens Van Leeuwen door schuld van de ge meente - liep het herbouwplan van de in de 17e eeuw gebouwde schuur forse vertraging op. Van Leeuwen wilde de schuur met sta len binten opbouwen, omdat de oorspronkelijke houten binten ver rot zijn. Uiteindelijk verleende de gemeente de bouwvergunning, in clusief de stalen binten. Maar te gen die tijd was Van Leeuwen een financieringsaanbod van de bank van 400.000 euro misgelopen. Bo vendien zegt Van Leeuwen niets met de bouwvergunning te kun nen, omdat Veere het bouwvlak niet goed in het bestemmingsplan zou hebben ingetekend. Een beetje verguld zijn ze er toch wel mee, op het ge meentearchief in Kapelle én bij Historisch Museum De Bevelanden (HMDB) in Goes. Enkele weken geleden doken er niet eerder vertoonde historische foto's op van een Koninginnedag in Wemeldinge in 1905, compleet met oranje gekleurd affiche met de programmering voor die dag. Op de foto's zijn veel heren op paarden en enkele te voet te zien en zij beelden in een optocht diver se historische figuren uit de regio uit. Van Luipold van Swaben met schildknaap uit 868 tot en met Mr. Pieter Coomans uit 1747. Het beeldmateriaal is afkomstig uit de collectie van de familie Timmer man uit Kattendijke, die de foto's ter gelegenheid van de tentoonstel ling Oranje Beveland, hoe Bevelan ders al 100 jaar Koninginnedag vie ren aan het museum uitleent. Een van de acteurs is Adriaan de - Groene, grootvader van Herman Timmerman, en eigenaar van de boerderij Schoudee uit Wemeldin ge. Hij staat gebroederlijk samen op de foto met N. Dominicus, die als voetknecht kapitein der Land wacht van de heerlijkheid Wemel dinge uitbeeldt.' „Het is mijns insziens een uniek kijkje in het verleden van vroegere koninginnedagvieringen", vindt archivaris Koen van Rooijen van HMDB. Als samensteller van de aankomende tentoonstelling in het museum kan hij het weten. De afgelopen maanden is heel wat fotomateriaal over Koninginnedag vieringen door zijn handen ge gaan. „Heel grappig", meent ook Frank de Clerk, medewerker van het ge meentearchief in Kapelle. „Als je dit ziet vraag je je toch af welke schoolonderwijzer dat hele pro gramma heeft verzonnen. De figu ren zijn over het algemeen met een heel dun lijntje verbonden met Wemeldinge. Neem Luipold van Swaben, eerste baron van Borsele en heer van Zuid-Beve land. In het jaar 868 kan Wemel dinge niet meer geweest zijn daar een paar huisjes of hutjes." Historische optochten waren overi gens niet uniek voor Wemeldinge. „Ook Goes hield historische op tochten en betrok daar, te pas en te onpas, Jacoba van Beieren bij", aldus De Clerk. Inmiddels zijn his torische optochten geen vast on derdeel meer van de Koninginne dagvieringen, hoewel de verkleed partijen in de huidige optochten er wellicht nog een afgeleide van zijn. „De laatste keer dat we een echte historische optocht in de re gio hebben gehad is met Goes 600. Maar dat had niets met Koningin nedag te maken." Oranje Beveland, Hoe Bevelanders al 100 jaar Koninginnedag vieren, Historisch Museum De Bevelanden, 13 februari tot en met 9 mei. O Verslaggevers Maurits Sep en Lilian Dominicus volgen de voorbereidingen in de aanloop naar Koninginnedag 2010 op het weblog Oranje Boven: www.pzc.nl/blog/oranjeboven Inzenddatum fotowedstrijd verlengd de camera's gemeten wordt hoe lang een voertuig over een bepaal de afstand doet. Zo kan een file tij dig opgemerkt worden. Als de au tomobilist vervolgens via radio, in ternet of navigatiesysteem van de files op de hoogte wordt gebracht, kan deze voor een alternatieve rou te kiezen. Bezuijen benadrukt dat de camera's niet bedoeld zijn om hardrijders te bekeuren. De camera's voor verkeerstellingen worden opgehangen in lantaarnpa len of verkeerslichtportalen. Op termijn komen ze ook in Zeeuws-Vlaanderen. De inzenddatum van de fotowed strijd van Historisch Museum De Bevelanden is verlengd van 1 naar 21 februari. Onderwerp van de foto's: Koningin nedagvieringen op de Bevelanden in de ruimste zin van het woord. Foto's met naam en adres kunnen worden gestuurd aan: secretariaat@hmdb.nl of per post: Singelstraat 13, 4461 HZ Goes. Wie de foto retour wil: gelieve een geadresseerde en gefrankeerde en velop mee te sturen. door Maurits Sep domburg - Strandhuisjes bij Dis hoek hoeven wat de gemeente Veere betreft voorlopig niet aange sloten te worden op de riolering. Wethouder Wim van Tatenhove is van plan opnieuw ontheffing te vragen bij de provincie. Van Tatenhove is optimistisch ge stemd over de uitkomst voor dit jaar, maar denkt dat het niet lang meer zal duren totdat de provincie zal eisen dat de strandhuisjes toch op het riool worden aangesloten. „Er komt een moment dat de pro vincie zegt: geen ontheffingen meer. Dat is in 2006 al bijna ge beurd. Ik schat dat het binnen vijf jaar definitief het geval zal zijn." Bovendien, andere huisjes op de Veerse stranden hebben nu al wel riolering, merkt Van Tatenhove op. „Er is nu dus sprake van onge lijkheid. Maar goed, onze insteek is nu dat we willen continueren wat we nu hebben." Riolering naar strandhuisjes is één van de belangrijke punten uit het nieuwe Rioleringsplan 2010-2014 dat deze maand door de gemeente raad moet worden vastgesteld. Een ander belangrijk knelpunt daarin is de ouderdom van riole ring in Westkapelle. Die is vlak na de oorlog aangelegd, in 1948, en kent een levensduur van zeventig jaar. „Dat betekent dat de gemeen te in 2018 voor forse kosten voor vervanging komt te staan", waar schuwt Ruben Houmes van NU-Adviesbureau, dat het riole ringsplan voor de gemeente heeft opgesteld. Hij raadt de gemeente raad aan al eerder te beginnen met de vervanging, zodat de kosten over meer jaren kunnen worden uitgesmeerd. Hetzelfde geldt voor de vervan ging van drukriolering die in de ja ren tachtig is aangelegd. Volgens Houmes heeft die een maximale le vensduur van 25 jaar en dus ook daarvan komt het einde in zicht. Filips de Lalain (r) met gevolg Mr. Pieter Coomans Frank van Borsele (r) met gev GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113 - 602000 Noordweg 467 0118 - 612042

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22