i8| zeeland Nog een elektriciteitscentrale rz: Jongeren verdienen een eigen plek Uit vergassing verkregen waterstof is de brandstof voor de generatoren die de stroom opwekken in de C.Gencentrale. Aanhangwagen nodig? Skatepark Meker herdenkt Ricardo Trio C tot de Derde speelt in Ter Reede Peuterspeelzaal Madelief bekijken Leren wandelen onder ervaren begeleiding ONDA speelt in Ons Dorpsleven WATERSTOFCENTRALE Koelwater M ..'V^ v vrijdag 5 februari 2010 W Elektriciteitscentrales hebben koelwater nodig. Daar om plant de overheid nieuwe centrales langs de kust. Koelwater wordt na gebruik en dus opge warmd geloosd. Dit heeft bij rivieren uiteraard een veel sterker verwarmend effect dan in zee. Uijterschootweg 22, Middelburg www.zeelandaanhangwagens.nl MIDDELBURG Skatepark Meker houdt morgen voor de tweede keer de benefiet dag 'Remember Ricardo'. Ricardo van Dalen, vriend van vrijwilligers en klanten van Meker, is in 2008 overleden. Ter ere van hem is er za terdag vanaf 12 uur een Best Trick wedstrijd, een Game of Ricardo en een skateboard-demonstratie. Het entreegeld wordt geschonken aan het Diabetesfonds. VLISSINGEN Het 'Trio C tot de Derde: in C' ver zorgt zondag het zesde concert van een cyclus van tien concerten in de concertzaal 't Speelhuus' in Ter Reede in Vlissingen. De C staat voor de voornaam van de drie mu sici (Coos, Carel 8c Caspar) en hun lievelingstoonsoort. De drie vrien den maken al van jongsafaan sa men muziek. Het concert begint om 11.30 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. MIDDELBURG Peuterspeelzaal Madelief in Middel burg houdt morgen van 10 tot 13 uur open dag. Belangstellenden kunnen met hun kind de speelzaal bekijken, broodjes bakken, vilten, iets eten en drinken in het kinder café en neuzen en lezen in de voor leeshoek. De peuterjuffen zijn er om vragen te beantwoorden. De speelzaal is in de Vrije School aan de W. Arondeusstraat 59. VLISSINGEN Wie eens sportief wil leren wande len, kan deze maand aansluiten bij de trainingen vanaf de Kanovijver in Vlissingen. De wandelingen, met of zonder nordic walking-stok- ken, voeren met ervaren begelei ding over het strand of in het bos. Voor mensen met blessures, chroni sche aandoeningen of een lager energieniveau is een speciale wan delgroep gevormd. Informatie: Mar jan Schot 0118-476949. RITTHEM De Brassband Oefening Na Den Ar beid (ONDA) geeft morgenavond haar jaarlijkse uitvoering in Ons Dorpsleven te Ritthem. Het optre den begint om acht uur. Voor de pauze treedt ONDA op onder lei ding van Ronny de Rooij. Na de pauze is er een optreden van 'De Jo chies' uit Zierikzee. Deze twee zan gers brengen sketches en liedjes uit de jaren vijftig en zestig. door Theo Giele Fort Rammekens krijgt een grote buurman. Het Ant werpse bedrijf C.Gen wil aan de Sloehaven een mo derne elektriciteitscentrale bou wen op het westelijk deel van het gigantische parkeerterrein van Co belfret en het braakliggend terrein tussen het Rammekensschor en Scheldepoort. C.Gen is van dezelf de eigenaar als Cobelfret. De procedure voor de bouw van de centrale is onlangs in gang gezet met een zogeheten 'startnotitie voor een besluit- en plan milieuef fectrapportage'. De C.Gencentrale wordt gebouwd om aan de toege nomen vraag naar elektriciteit te kunnen voldoen en om verouder de elektriciteitscentrales te vervan- In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier Vlissingse wijkagenten. Om beurten vertellen ze over hun werk. Deze week deel 5. door Emile Calon Ko de Jonge kreeg enige tijd terug een melding over overlast in Oost-Souburg. Toen hij die zaterdagavond ter plekke arriveerde, stonden daar vijf jongeren bij elkaar. Een van de omwonenden had gemeld dat ze nogal luidruchtig waren. Op het moment dat hij uitstapte, bleven de jongeren 'gelukkig staan'. Want hij maakt het genoeg mee dat zul ke jongeren direct verdwijnen als een agent zich laat zien. De Jonge wilde praten met die jongens en horen wat er gaande was. „Dat is immers mijn werk." Ze vertelden hem dat ze daar verzamelden om daarna uit te gaan. Op zijn beurt gen. C.Gen bouwt een zogeheten waterstofcentrale. Het productie proces in de waterstofcentrale be gint van vergassing van bijvoor beeld steenkool en biomassa. Die techniek biedt C.Gen de keuze om afhankelijk van milieueisen en brandstofprijzen een ideale mix sa men te stellen om waterstof te ge nereren. Het gas. dat hierbij ont staat wordt gesplitst in kooldioxide en waterstof De kooldioxide (C02) wordt opge vangen en kan worden opgeslagen in lege olie- of aardgasvelden. Daar door komt er veel minder CO2 in de atmosfeer dan bij conventionele centrales die rechtstreeks met ko len worden gestookt, zo valt te le zen in de startnotitie. De centrale levert niet alleen elektriciteit maar kan ook waterstof, stoom/warmte vertelde hij hen dat er een mel ding was van overlast en of het iets rustiger kon. Maar ook zei hij dat volgens hem jongeren een plek moeten hebben waar ze bijeen kunnen komen. Die laatste mede deling trof doel. De jongeren zei den dat hij een van de eersten was die erkende dat ze ook een eigen plek nodig hebben. Een eigen plek voor jongeren, dat is iets wat De Jonge echt meent en voortdurend herhaalt. Hij maakt dat ook mee in de Kanariesprenk in Vlissingen waar na het samen scholingsverbod in Bossenburgh jongeren naar toe trokken om bij elkaar te komen. „En altijd is er en/of koude. De hele investering werd vorig jaar, bij de presentatie van het plan, begroot op één mil jard euro. C.Gen heeft een flinke lap grond nodig om de plannen de realiseren: liefst zeventig hectare, 140 voetbalvelden. Of het gebied bij Cobelfret de beste plaats zijn voor de centrale wordt in de mi lieueffectrapportage bekeken. De startnotitie noemt drie alternatie ven: in de noordwesthoek, het mid dengebied of in de zuidoosthoek, bij de elektriciteitscentrales van EPZ. De plannen voor de centrale en de ge volgen voor het milieu zullen worden toegelicht door C.Gen en de betrokken ministeries op donderdag 11 februari van 19.00 tot 21.00 uur in Hotel Arne- ville te Middelburg. Nieuwdorp Donja Odijk Ko de Jonge foto Lex de Meester wel iemand die dan wat harder praat als de anderen, die wat har der tegen een bal trapt dan ande ren. De een ervaart dat als over last, de ander niet." Hij is echter heel blij dat de buurt inmiddels ook beseft dat jongeren een plek nodig hebben om bij elkaar te ko men. „De buurt pakt dat goed op." De longe, een geboren en getogen Vlissinger, was nog niet zo lang ge leden werkzaam in de gemeente Borsele. Nieuwdorp en Borssele waren daar zijn dorpen. Nu is hij, samen met Cindy Bijster- veld, de wijkagent voor het gebied ten noorden van de Sloeweg en dan vooral in de wijken Paauwen- burg, Bossenburgh en Oost-Sou burg. Echt heel veel verschil tus sen de Borselse dorpen en zijn nieuwe wijk zit er niet, zo zegt hij. De schaal is groter, er wonen meer mensen bij elkaar. Dat is volgens hem het meest opvallende ver schil. „Meer mensen bij elkaar be tekent in de regel ook meer proble men." Maar verder vallen de ver schillen mee. Waar hij vooral van houdt is de directheid die Vlissin- gers kenmerkt. „Ze zeggen wat ze denken en accepteren ook dat jij dat doet." Voorgestelde locatie C.Gencentrale Middelburg Nieuw-en Sint joosland pSS' Ritthem C.Gen-centrale fakkel Fort- Rammekens s\oe C° scha'kéjveld elektriciteitscentrale vergassing Syngasbehandeling C02 -afvang en -opslag brandstofoplsag Sloehaven I alternatieve locaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20