economie 13 IMF-baas wil Grieken helpen kleinere financiële adviseurs Shell en Unilever gaan gebukt onder crisis DUITSLAND Hypotheekleed wil schade verrekenen Een vijfde allochtone jongeren werkloos Voordelig naar waarom zou je meer betalen Siemens zet in op elektrisch rijden BOEK ONLINE of bel 0900-969715 cPm ffi vrijdag 5 februari 2010 CRISIS Strauss-Kahn: land staat niet op het punt failliet te gaan IMF-topman Strauss-Kahn vindt dat de landen in de euro zone het zich niet kunnen ver oorloven Griekenland niet te helpen. De grootste Griekse vakbond wil gaan staken tegen de sane ringsplannen van de regering. PARIJS - De landen uit de eurozone moeten bereid zijn Griekenland de helpende hand te bieden bij zijn financiële problemen. Dat zei de topman van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), Domini que Strauss-Kahn, gisteren tegen BILTHOVEN De Stichting Hypotheekleed wil de schade van gedupeerden van DSB Bank verrekenen met de leningen die zij bij de bank zijn aangegaan. Dat heeft de stichting voorgesteld aan de curatoren, meldde voorzit ter Pieter Lakeman gisteren. Het voorstel betekent volgens hem dat gedupeerden hun schade helemaal en snel krijgen vergoed. RIJSWIJK Het afgelopen jaar was 20,5 procent van de niet-westerse allochtone jongeren werkloos, een jaar eerder was dat nog 16,8 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2009 zat 11 procent van de niet-westerse allochtonen zonder werk. „Daar mee zijn zij bijna drie keer zo vaak werkloos als autochtonen", aldus het CBS. het Franse radiostation RTL. „De eurolanden kunnen het zich niet veroorloven om Griekenland niet op de een of andere manier te hel pen." Het IMF is zelf ook bereid om Griekenland bij te staan, voegde Strauss-Kahn eraan toe. „Als we worden gevraagd om in te grijpen, dan doen we dat. Maar ik begrijp het helemaal als de Europeanen het probleem zelf willen oplos sen." Volgens Strauss-Kahn staat Grie kenland ondanks het enorme over heidstekort en de torenhoge schuld niet op het punt failliet te gaan. Hij zei er alle vertrouwen in AMSTERDAM - De economische cri sis bleek gisteren ook niet voorbij te zijn gegaan aan de twee groot ste bedrijven die genoteerd staan aan de Amsterdamse beurs. Shell en Unilever maakten resultaten be kend die leden onder de wereld wijd afgenomen vraag. Beleggers reageerden teleurgesteld. Shell schrapt duizend banen in een po ging het tij te keren. De twee multinationals hebben sa men een gewicht van 30 procent in de belangrijkste graadmeter van de Amsterdamse beurs, de AEX. Die werd dan ook omlaag getrok ken door de twee giganten. Shell heeft vooral te maken met problemen in de downstream-divi- sie, de tak die de naar boven ge pompte olie en gas verwerkt en verkoopt. Voor het eerst in jaren waren de rafFinage-activiteiten in het vierde kwartaal verlieslatend. te hebben dat de Griekse regering de moeilijke maatregelen zal door voeren die nodig zijn om de tekor ten terug te dringen. De euro is gisteren gedaald tot 1,3827 dollar, het laagste niveau in zeven maanden. Volgens valuta handelaren had dat vooral te ma ken met de zorgen over het buiten sporige begrotingstekort van Grie kenland en de financiële positie van andere Europese landen. De Griekse overheid zit diep in de financiële problemen. Het begro tingstekort bedroeg vorig jaar bijna 13 procent van het nationaal inkomen. Dat is ver boven de EU-grens van 3 procent. „Er is aanzienlijke overcapaciteit, die door de economische crisis wordt versterkt", zei Shell-topman Peter Voser. Zo verkocht Shell vo rig jaar 6 procent minder brand stof dan in 2008. De winst op ba sis van geschatte kosten daalde bij Shell met 75 procent tot 1,18 mil jard dollar, van 4,8 miljard een jaar eerder. Unilever, dat merken als Unox, Dove en Sun verkoopt, kampt eveneens met een consument die minder 'verbruikt'. Ook kiezen consumenten vaker voor goedko pere alternatieven. Alleen met flin ke prijsverlagingen en grote marke tinginspanningen wist Unilever de volumegroei op peil te houden. Topman Paul Polman van Unile ver is pessimistisch. „De omstan digheden voor ons blijven in 2010 zwaar", zei hij. Hij beloofde wel door te gaan op de ingeslagen weg. De grootste Griekse vakbond, de Algemene confederatie van Griek se arbeiders, heeft haar leden opge roepen tot een nationale staking op 24 februari uit protest tegen plannen van de regering de pen sioengerechtigde leeftijd te verho gen. Die leeftijd is nu 65 jaar voor mannen en 60 jaar voor vrouwen. Het is een van de maatregelen waarmee de regering van premier George Papandreou de problemen op wil lossen. De regering wil ook de ambtenarensalarissen bevrie zen en de benzineprijs verhogen. De vakbond stelt dat de regering beloftes over de pensioenleeftijd breekt. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Kleine financiële ad vieskantoren vallen momenteel bij bosjes om door de opgedroogde hypothekenmarkt en veranderde provisieregels. Uit de meest recen te cijfers van adviesorganisatie Dun 8c Bradstreet blijkt dat het aantal faillissementen in de finan ciële sector bijna is verdubbeld. Tussen begin juni en eind oktober 2009 gingen in deze hoek 681 on dernemingen op de fles tegen 345 in dezelfde periode in 2008. Er gaat bijna geen week voorbij of er verschijnt weer een financieel tussenpersoon op de faillisse- mentslijsten van een van de recht-- banken. Deze week was het de beurt aan het Eindhovense kan toor Hypozeker. Curator Louis Deterink van het kantoor Holland van Gijzen 'zag de problemen in deze sector al wat langer aankomen'. Tussenper sonen verkopen minder hypothe ken en dus ook minder verzekerin gen, koopsommen en lijfrentepo lissen. Ze moeten tegenwoordig vaak tonen wat ze verdienen. „Klanten schrikken van de hoge provisies van soms enkele duizen den euro's en gaan op zoek naar andere oplossingen," zegt Dete rink. A Directeur Anton Vanden Bol van Hypotheek Visie, rond zestig kan toren door het hele land, noemt drie oorzaken voor de crisis bin nen de branche. De omzet daalde in twee jaar met wel 50 procent. Ook is het provisiesysteem veran derd. Tussenpersonen ontvangen eerst een voorschot en daarna jaar lijks een deel, mits de klant het product nog afneemt. Tenslotte is de regelgeving enorm veranderd. Bij het meest simpele advies moeten bijvoorbeeld inko- mensgegevens en financiële prog noses in een dossier opgeslagen worden. DEN HAAG - Het Duitse technologieconcern Sie- wers van Orange County Choppers in de Verenig- Siemens wil zich de komende jaren nadrukkelijk mens laat motorsporter Barry Veneman in het de Staten. Siemens presenteerde de chopper gis- profileren als een bedrijf dat toekomst ziet in de Haagse stadhuis poseren met een elektrische teren aan de pers, samen met een elektrische au- ontwikkeling van elektrisch aangedreven auto's chopper, gebouwd door de bekende motorbou- to met de naam eRuf Stormster. en motoren. foto Robin Utrecht/ANP mmmmmszmmmmmimmmimmmBmimmsmm&wmmBmmmm 3-/4-/5-/8-daagse autovakantie Hamm INCLUSIEF l/ verblijf in 4-sterren hotel Aankomst: ma. en vr. van 12/21/m 29/10 TIPS VOOR UITSTAPJES Vanuit het hotel kunt u prachtige fietstochten maken door het Münsterland. Bezoek in Hamm zeker Haus Ermelinghoff en het waterslot Oberwerries. Daarnaast is het historische Duitse Soest met vakwerkhuizen een echte aanrader! MERCURE HAMM**** Dit 4-sterren hotel ligt netbuiten het historisch centrum van Hamm en beschikt o.a. over een lift, restaurant, bar, kegelbaan (1 x gratis), binnenzwembad en sauna (beide gratis). Zie www.kras.nl/51038 SIEMENS Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13