m II V 'Als het toerisme niet instort en de corruptie wordt aangepakt, komt het op den duur wel weer goed met Griekenland' m 'Gericht op geld uitgeven' 'Het gaat langzaam' 'Uiteindelijk komt het goed' Ektor Tsolodimos, student commerciële economie vrijdag 5 februari 2010 - /-5 Cevelversiering van de tempel van Zeus. foto Hollandse Hoogte - CV I - V- -êiWFx \w- De sociale onvrede neemt toe en immigranten gelden als zondebok. De kansarme jeugd hekelt de oude re generatie en wordt weer ver liefd op anarchistische helden. Ge weld, zoals vorig jaar was te zien, wordt daarbij niet geschuwd. Het moet beter, het moet anders, maar hoe weet niemand of wil nie ALSANiÉ Thessaloniki Fiorina mand weten. De oude formules werken in elk geval niet meer. De Grieken blijven de zon houden en hun geschiedenis. Griekenland zal het ultieme vakantieland blij ven voor miljoenen toeristen, maar bij een deel van de inwoners komt de oude reflex weer op: emi greren, net als vijftig jaar geleden. BULGARIJE Alexandroupolis Corfu >N ISCHE ZEE loannina Preveza Volos EGEISCHE ZEE TURKIJE Kefalonia Zakynthos Patras Pirgos Corinthe Athene Piraeus Kalamata Rhodos GRIEKENLAND Chania Heraklion MIDDELLANDSE ZEE Griekenland is sinds 1981 lid van de Europese Unie. Officiële landstaal: Grieks Staatsvorm: democr. republiek (sinds 1974) Aantal inwoners: 10.737.428 Ongeveer tweederde van de Grieken woont in stedelijke gebieden, 25% van de Grieken woont in of rond Athene. Leeftijdsverwachting: gemiddeld: mannen: vrouwen: 79,6 jaar 77,1 jaar 82.4 jaar Werkloosheid: 8.9% Religie: 98% Grieks-Orthodox Oppervlakte: 131.957km2 De Griekse eilanden vormen samen ongeveer 20% van het landoppervlak. Omtrek landgrenzen: 1.210 km Kustlijn: 14.880 km Klimaat: milde winters en hete, droge zomers. Bruto nationaal product: 22.955 euro per hoofd van de bevolking. Natuurlijke hulpbronnen: bruinkool, petroleum, ijzererts, bauxiet, lood, zink, nikkel, magnesiet, marmer, zout. Laurier) van den Hoven woont drieënhalf jaar in Grie kenland. Daarvoor was ze wethouder in Amsterdam. Ze heeft een fotografie bed rijf met haar man. „Wij mer ken wel iets van de crisis. Maandag nog blokkeerden protesterende boeren de weg. Maar het speelt al lan ger. Het is de onzekerheid: wat gaan de aangekondig de maatregelen betekenen? We hebben minder werk. Er moet hier veel verande ren. Het Griekse systeem is gericht op geld uitgeven, aan de lange termijn denkt men niet. Ambtenaren verdienen twee keer zoveel als anderen. Het land moet zelf zijn problemen oplossen, maar Brussel moet de druk op de ketel hou den. De grootste kans op verbetering is er, denk ik, met een coalitieregering van de socialen en de conservatieven, maar coalities kennen ze hier niet." Julie Smit, freelance redacteur voor uitgevers, woont sinds 2003 met haar man op Lesbos. „In ons dorpje Molyvos mopperen de mensen wel, maar het is hier niet zo roerig als in Athene. Lesbos is één van de arme re eilanden, hier zijn veel boeren. Het grote probleem van Griekenland is de vriendjespolitiek en de omko ping. Zelfs als je naar het ziekenhuis gaat om te bevallen, zul je de dokter een enveloppe geven, omdat je weet dat je dan goed terechtkomt. Als je iets ge daan wilt krijgen, bel je iemand die weer iemand kent die het regelt. Om de problemen te boven te komen zal er een grote mentaliteitsverandering moeten plaatsvinden. Ik zie al wel een verandering in het milieubëwustzijn en het afval beleid. Maar het gaat langzaam. Het kan niet van de ene op de andere dag." Ektor Tsolodimos kwam op zijn tiende naar Nederland en studeert commerciële economie. „Ik sprak vandaag een vriendin in Griekenland, die me cynisch vroeg: jij bent econoom, kom het maar oplossen.' Ik ben ge schrokken van de negatieve berichten, want ik heb veel familie en vrienden in Griekenland. Ik kom er nog elke zomer. Mijn vrienden maken zich zorgen over hun banen. De problemen zitten vast op het regeringsbeleid: te lang heeft de overheid financiële proble men aan de EU verzwegen. Maar de bevolking valt ook wel iets te verwijten. Te weinig mensen betalen belasting, waardoor de overheid op een gegeven mo ment vanzelf problemen krijgt. Als het toerisme niet instort en de corruptie wordt aangepakt, komt het op den duur wel weer goed met Griekenland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11