io griekenland Griekenland dreigt te bezwijken onder torenhoge tekorten en schulden. Het land dat in de we reld synoniem is voor zon, zee, gast vrijheid en geschie denis, blijkt een fra giele natie. vrijdag 5 februari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Bejaarde Grieken in Athene staan in de rij voor voedsel dat wordt uitge reikt in het kader van het carnavalseizoen. De voedselprijzen zijn hoog in deze tijden van crisis. foto AP Een kwetsbaar land door Eelco van der Linden Eeuwenlange buiten landse overheersing, oorlogen en interne politieke strijd hebben bij de Grieken - op dit moment 11 miljoen in getal - geleid tot trauma's en een diepgeworteld wantrouwen jegens gezag en staat. Met als bijproduct weinig collectief besef en veel pri vileges, cliëntelisme, corruptfe en gekonkel. Het individu, dë familie en de orthodoxe kerk blijven het centrum van het Griekse univer sum. De plek waar de democratie is ge boren en filosofen als Socrates, Pla to en Aristoteles de basis hebben gelegd voor de westerse bescha ving, kan rekenen op eeuwige be wondering. Maar al die faam is voor de Griek van vandaag, al dan niet bewust, ook een last. Sommigen redeneren dat die oude glorie modernisering in de weg staat. Het leidt tot navelstaren en een verlammend soort conservatis me en cynisme. Hoewel als maat- schappij dynamischer, kent een land als Italië dezelfde kwalen. Al les bij het oude laten, geldt als posi tieve waarde, bij problemen en te genslagen grijp je je even vast aan Hellas of het Romeinse Rijk. „En toen begonnen de middeleeu wen", zegt de directrice van het Byzantijns Museum in Thessaloni ki zonder ironie. Ze duidt op het jaar 1453, toen de Turken Constan- tinopel (Istanbul) en de overblijfse len van het voormalige Oost-Ro meinse rijk - Byzantium - verover den. Het besef aan de basis te hebben gestaan van het christendom - de apostel Paulus hield hier zijn eerst preek - is sterk bij de Grieken. On geveer 98 procent van de bevol king is Grieks-orthodox en de bele ving van het geloof is intens - denk alleen al aan de talloze klei ne kapelletjes langs de weg. De Grieks-orthodoxe kerk is van daag de dag nog steeds een staats kerk, met priesters die door de overheid worden betaald. De kerk, hoewel niet helemaal immuun voor schandalen, geldt als de hoe der van het ware (christelijke) ge loof en was een belangrijk bind middel bij het ontstaan van de Griekse staat en een Griekse identi teit. Niet in het minst omdat de kerk bron van verzet was tegen de Turkse overheersing, die in Thessa loniki tot 1913 zou duren. Onder de paradijselijke oppervlak te zit veel oud zeer. De Griekse eenheidsstaat bestaat officieel sinds 1827, maar de huidige vorm kreeg het land na de Tweede We reldoorlog. Daartussen een einde loze reeks van opstanden, oorlo gen, etnische zuiveringen en bui tenlandse inmenging - dat laatste ook tijdens de extreem bloedige burgeroorlog tussen communisten en monarchisten die woedde van 1944 tot 1949. Het volledig kapotte land deed na die oorlog een poging tot wederop bouw, maar een miljoen Grieken besloten te emigreren. De politie ke instabiliteit werd verder aange wakkerd door de Koude Oorlog en mondde uit in de dictatuur van het kolonelsregime. De terugkeer van de democratie in 1974 maakte van Griekenland echter geen sta bieler land. De politiek wordt nog steeds be heerst door linkse (Papandreou) en rechtse (Karamanlis) dynastie- en. Het bevestigt dat de familie of clan het hart blijft van de Griekse maatschappij. Mensen wenden zich tot de machtigste persoon van het moment, verwachten wat in ruil voor hun stem of financiële steun. Het resultaat is bekend: cor ruptie en nepotisme, maar ook sta kingen als de beloften uitblijven. De vraag is immer, wanneer ma ken ook wij de stap voorwaarts, worden we een 'normaal land'. Het winnen van het EK voetbal in 2004 en het organiseren van de Olympische Spelen in datzelfde jaar brachten iets van trots en hoop, maar de structurele proble men van het land - topzware bu reaucratie, dure sociale voorzienin gen, niet werkende fiscus - wer den niet aangepakt. De Grieken hebben al jaren een ge brek aan vertrouwen in hun land. Dat uit zich in een laag geboortecij fer (1,37 kind per vrouw) en in ho ge uitgaven voor particuliere scho len en ziekenhuizen, omdat die van de staat per definitie niet goed kunnen zijn. Er is voor van alles geld geleend, wat de Grieken al kwetsbaar maakte voor het uitbre ken van de financiële crisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10