Zestiende eeuw herleeft 'In d'n aoren RATATOUILLE PZC Veere telt meeste toeristische bedden 20 zeeland HUISNAMEN Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Aoren waereld Oudste in Dreischor Borsele wil stroomsnelweg ondergronds vanaf 6 februari verkrijgbaar donderdag 4 februari 2010 Het pand In d'n aoren waereld is in Dreischor ook bekend als de 'timmerwinkel'. Het voorste deel van het pand werd in de 1 le eeuw en, na een onderbreking, vanaf eind 18e eeuw lange tijd gebruikt als timmermanswerkplaats. door Marijke Vael Het schijnsel van de open haard valt op de zware moerbalken met gotische sleutelstukken, op de antieke spiltrap met 'preek stoel' en op de oude schuiframen die uitzicht bieden op de dorps- ring. Een stap over de drempel van Ring 5, het oudste huis van Dreischor, is een stap naar de zes tiende eeuw. Het interieur straalt oudheid en rust uit en onmiddellijk is duide lijk waarom Hugo Doeleman en Trudy Huter hun pand 'In d'n aor en waereld' noemden. „Toen we hier voor het eerst binnenkwa men waanden we ons in een ande re wereld en die gewaarwording heb ik nog altijd," vertelt de 66-ja- rige Doeleman. Het feit dat het pand bij hun eerste bezoek sterk vervallen was en nu, na een restau ratie met respect voor het verle den in perfecte staat, doet daar niets aan af Het echtpaar ontdek te het huis in 1977 toen ze nog in Het oudste deel van In d'n aoren waereld werd gebouwd rond 1530 nadat Schouwen was geteisterd door een watersnoodramp. Na de ramp vestigden nieuwe be woners zich op de hoger gelegen gronden nabij Slot Windenburg. Als herinnering aan de timmerwin kel, die vroeger in het pand zat, herplaatsten Hugo Doeleman en Trudy Huter de oude timmerkist. In de opkamer werd eind 19e eeuw een bedstede getimmerd. De houten wand kreeg een glad hout schildering in de stijl van Lo- dewijk XVI. een nieuwbouwwijk in Heiloo woonden. „Ik kwam af en toe op Schouwen-Duiveland vanwege mijn belangstelling voor genealo gie, onze familiegeschiedenis. De Doelemannen komen van Schou wen. In Dreischor woonden ze lan ge tijd op boerderij de Hoge Hoe ve," weet de gepensioneerde bank directeur, die indertijd in Amster dam werkte. Zo kende hij de eige naar van Vlietberg Vastgoed BV, een maatschappij die Ring 5 aan kocht om te restaureren en een ho- recabestemming te geven. Maar dat laatste mocht niet vanwege het bestemmingsplan. „Zo kreeg ik een telefoontje met de vraag of het geen leuk familiehuisje voor ons zou zijn." Toen ze vanwege een excursie toch op Schouwen-Duiveland wa ren namen Trudy en Hugo 's avonds een kijkje bij het huis. „Een prachtige, sfeervolle bouwval met ramen waarin de kerkverlich- ting weerspiegelde." Het pand maakt zoveel indruk dat een slape loze nacht volgde. „We waren ge fascineerd en wilden het onderzoe ken." T\vee dagen later dwaalde het echt paar door het huis, waarvan het oudste deel omstreeks 1530 werd gebouwd en in de eeuwen daarna aanzienlijk uitgebreid. „We ont dekten steeds wéér een vertrek. Heel verrassend." Hun besluit tot aankoop was een gok, die goed uit pakte. „Alles viel op zijn plek. We verkochten ons huis in Heiloo snel en goed en Hugo kon directeur worden van de Nederlandse Cre- ditbank in Goes." In maart 1978 betrokken Trudy Hu ter en Hugo Doeleman het achter huis terwijl plaatselijke timmerlie den het monumentale, oudste deel van het huis restaureerden. Daarna bracht Doeleman, in onge veer tien jaar, zelf met veel liefde en inzet de achterzijde van het De gotische voorgevel van In d'n aoren waereld dateert uit de zeventiende eeuw en is opgetrokken uit gele en rode Rijswijker steen. Boven de voordeur is een accoladevormige boog ingemetseld. Hugo Doeleman en Trudy Hu ter staan achter hun tweedelige voordeur. foto Dirk-Jan Cjeltema huis in originele stijl. „Het was prettig om het bureauwerk op de bank af te wisselen door thuis met mijn handen te werken." Met hun kinderen, kleinkinderen, familie, vrienden en incidenteel pension gasten geniet het stel al ruim der tig jaar van het pand dat tien ka mers, drie badkamers, vier toilet- 'S-heerenhoek - De nieuwe hoog spanningsverbinding tussen Bors- sele en West-Brabant moet volle dig ondergronds worden aange legd. Dat vinden vijf van de zes po litieke partijen in Borsele. Daarmee negeren zij de opvatting van minister Maria van der Hoe ven (Economische Zaken). Zij stel de vorig jaar dat een ondergrondse variant van de nieuwe snelweg voor elektriciteit van Borssele naar Geertruidenberg onmogelijk is, omdat de technische risico's te groot zijn. Netbeheerder Tennet vindt ook dat het niet verant woord is om in heel Nederland meer dan twintig kilometer van de zogenoemde 380-kV-leidingen onder de grond te stoppen. Die twintig kilometer is al vergeven aan de Randstad. De nieuwe verbinding is nodig vanwege de Sloecentrale in Vlissin- gen-Oost. ÜnMEp PIXAR knip de bon uit de zaterdagkrant! door Maurits Sep domburg - Het toerisme wordt steeds belangrijker voor de ge meente Veere. Nergens in Zeeland zijn meer overnachtingsplaatsen per 10.000 inwoners en na Noord-Beveland werken nergens zo veel mensen in aan het toeris me verwante banen. Eén op de drie banen in Veere hangt inmiddels samen met het toerisme. Dat zijn 23.000 arbeids plaatsen: 143 meer dan in 2000, een toename van 6,5 procent. Dit blijkt uit een onderzoek naar de economie in Veere door de Ka mer van Koophandel. Ruim de helft van de banen in het toerisme zijn te vinden in cafés en restaurants. Veere staat in Zeeland op de vierde plaats wat betreft het aantal cafés en op de derde plaats bij het aantal restaurants. Maar nergens in Zeeland zijn meer toeristenbedden per 10.000 inwoners dan in Veere: 1226. En dan zijn de bedden in recreatiepar ken en de plaatsen op campings nog niet meegeteld. Nummer twee is Schouwen-Duiveland met 580,4 bedden per 10.000 inwoners - nog niet de helft van Veere. „Het is een simpele optelsom. Er zijn meer banen in het toerisme en de toeristen geven meer euro's uit in de winkels", duidt Mark Volleman van de Kamer van Koophandel j het onderzoek. De Kamer van Koophandel vindt j dat de gemeente Veere met dit rap- 1 port in de hand recreatieonderne-J mers voldoende de ruimte moet. bieden om hun producten kwalita-J tief te verbeteren. Over de kwaja teit van de toeristische voorzienj gen doet de Kamer overigeny uitspraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74