31 Afscheid valt Chris Francke zwaar cnnri In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 3: Chris Francke. Oostburg Clijsters en dochtertje als Barbiepop Dammers Middelburg blijven op plek één Lavrijssen finisht in Qatar in achterhoede Nieuwe datum voor duel Jong Ambon Zeelandia Middelburg niet tegen Cerde donderdag 4 februari 2010 A iiii^«wir ^ilWii»ii|i'i> i[iWi»' ri iiiMW'i nu i<iiiii"ii'i'T.i'i'wnii "iihmv"! iiit»iip|ii'"i'riiw*<il>i "iwiiiiw*ii' riuWWir mW rniiiiii^ii door Peter van Kouteren OOSTBURG - Chris Francke uit Oostburg was jarenlang een veelzij dig sporter, trainer van diverse clubs en nauw betrokken bij de op richting van verenigingen. Hij steunde als eigenaar van een sport zaak menig club als sponsor, ver vulde bestuursfuncties en was bo venal supporter van voetbalvereni ging Oostburg. Sport loopt als een rode draad door zijn leven. Hoewel hij in no vember als bestuurslid van de voet balvereniging heeft bedankt, heeft hij de club in zijn hart gesloten. „Ik ben wel in een gat gevallen", geeft hij grif toe. „Op 1 maart 2003 ben ik met de sportzaak gestopt, maar ik mis mijn winkeltje nog el ke dag. Ik heb het er moeilijk mee en was blij dat er geschaatst kon worden, omdat ik kon helpen met het slijpen van schaatsen. Sinds ik in 1962 hier mijn sportzaak ben be gonnen, ben ik lid van Oostburg. Maar ik ben als bestuurslid ge stopt, omdat ik er niet tegen kan dat afspraken niet worden nageko men. Ik ben 72 jaar, maar nog heel fanatiek." Chris Francke groeide op Zuid-Be veland op, was groot voor zijn leef tijd en keepte als dertienjarige in de jeugd van Goes. „Frans de Mun- ck was mijn grote voorbeeld", ver telt hij. „Hij was een afgod voor me. Ik had talent, zeiden ze, maar ben op aanraden van een neef gaan korfballen bij Tjoba. Geld was er niet. De dub huurde een veld van een boer, maar verhuur de dat onder aan een melkboer, die er zijn koeien en paarden op liet lopen. Ik was veertien jaar toen ik in het eerste speelde. On der een andere naam, want je mocht in die tijd pas op je acht tiende bij de senioren meedoen. Handbal, voetbal, volleybal: ik heb Chris Francke: „Oostburg moest tegen Breskens en had geen keeper. Het waren allemaal hoge ballen, die ik zó uit de lucht pakte." foto Mark Neelemans het allemaal gedaan. Maar korfbal is de mooiste sport die er is. Je moet kunnen aanvallen, verdedi genden altijd in beweging zijn. Werkers hebben er niks te zoeken, alles draait om techniek. Ik moest het hebben van bekeken spel en vooral van doorloopballen." Het resulteerde met Tjoba in twee landstitels en in een tweejarige in terlandcarrière, totdat drukke werkzaamheden hem dwongen daarmee te stoppen. Francke speel de vooral tegen België en Enge land en was aanvoerder van het toenmalige Nederlands zaterdag team. Zeven jaar lang speelde hij daarna in het Zeeuws team. „De zondagbond was veel groter, maar er mocht in 's-Heer Hendrikskin deren op zondag niet worden ge sport. Ik heb korfbal op een heel hoog niveau gespeeld, maar er wel altijd spijt van gehad dat ik als keeper in de jeugd ben gestopt, omdat het niet te combineren was." Eenmaal in Oostburg pakte hij de draad als keeper weer op. „Oost burg moest tegen Breskens en had geen keeper. Ik zei dat het niet kon, omdat ik geen lid was van Oostburg. Dat was geen probleem, omdat ik als Arnold Faas op het formulier zou staan. Ik trainde de korfballers van BKC in Breskens, maar dat was volgens het bestuur geen probleem, omdat ze toch zou den verliezen. Het waren allemaal hoge ballen, die ik zó uit de lucht pakte en als korfballer tot aan de middenlijn gooide. Zonder hand schoenen, die waren er niet in mijn maat. Ik weet niet meer of het 2-2 of 3-2 voor Oostburg was, maar het was achteraf wel een pro bleem." In de navolgende jaren stond hij aan de wieg van volleybalvereni ging OVC in Oostburg, was hij be trokken bij de oprichting van atle tiekvereniging De Wielingen, be stuurslid van ijsclub Het Grote Gat en speelde en trainde hij bij de door hem opgerichte handbalvere niging Operatie'71. „Mijn vrouw vroeg wel eens of ik er mijn bed niet moest zetten. Handbal is heel spectaculair", vertelt hij. „Ik was als linkshandige haast niet te verde digen. We speelden in veilinghal len in Goes, Roosendaal, Bergen op Zoom. Alleen bij PSV hadden ze in die tijd een sporthal. Er is een tijd geweest dat we elf teams in de competitie hadden. Het was een fantastische vereniging." Sponsoring groeide naarmate de ja ren vorderden. „Ik kon geen 'nee' zeggen. Aan Hoek heb ik ook een heel goede klant gehad. Of ze won nen of verloren maakte me niets uit. Maar als Oostburg een doel punt maakte, sprong ik over de lijn. En als ze verloren, was ik er ziek van." NÜRNBERG Speelgoedfabrikant Mattel heeft op een beurs in het Duitse Nürnberg een Barbiepop van Kim Clijsters ge presenteerd. De pop wordt verge zeld door een 'kindpopje', naar de beeltenis van Jada, het dochterje van de tennisster. De Barbie is ge kleed in de roodzwarte tenniskle- ding die Clijsters droeg toen ze kort na haar rentree in 2009 de US Open won. Mattel liet weten dat de Clijsters-Barbie niet verkocht gaat worden op de consumentenmarkt. Het gaat om een 'ere-pop'. MIDDELBURG In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie blijft Middelburg lijstaanvoerder. De Walcherse for matie verstevigde die positie dank zij een 11-5-overwinning op het der de team van PWG 's-Gravenpolder. De twee achtervolgers van Middel burg maakten geen fout. Aagteker- ke won in Goes nipt van GZC. Het duel eindigde in 9-7. Tholen/DSVF klopte Souburg met 10-6. BDV raak te wat achterop. Het team leed een verrassende nederlaag tegen Lam- merenburg: 9-7. DOHA Birgit Lavrijssen is in de eerste etappe van de Ronde van Qatar ver achter het peloton geëindigd. De negentienjarige wielrenster uit Ka- pelle, die debuteerde bij de Red- Sun-formatie, werd 74e op veertien minuten en 43 seconden van de Li touwse Rasa Leleivyte, die na 103,5 kilometer de sprint van het pelo ton won. Cervélo-sprintster Kir- sten Wild, die de etappekoers vorig jaar won, kon zich vanwege een lekke band niet in de strijd om de dagzege mengen. MIDDELBURG Jong Ambon werkt volgende week dinsdag 9 februari de bekerwed strijd af tegen AS WH. Het duel wordt op sportpark de Kruitmolen in Middelburg gespeeld en begint om 19.30 uur. Het duel werd vorige week op het laatste moment afge last. ASWH was al in Middelburg toen scheidrechter Nijsse het veld alsnog afkeurde. Het terrein was door de vorst onbespeelbaar gewor den. De winnaar van de wedstrijd schaart zich bij de laatste zestien in het bekertoernooi. MIDDELBURG De oefenwedstrijd tussen Zeelan dia Middelburg en de beloften van Cercle Brugge is afgelast. De wed strijd tussen de zondag-vierdeklas ser en de talenten van de Belgische profclub zou vanavond op sport park De Veerse Poort worden ge speeld, maar het hoofdveld ver keert door de hevige regenval in een te slechte staat. Daarbij is ook rekening gehouden met het duel van aanstaande zondag. Dan speelt Zeelandia Middelburg thuis tegen koploper SC Kruisland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69